Dziennikarz Jens Ehlers relacjonował wydarzenie na żywo, gdy nagle rozległ się huk i za jego plecami runęła ściana. „To był szok, że zawalenie nastąpiło tak nagle. Gdy usłyszeliśmy dźwięk, myślałem, że to materiały, które były tam rozładowywane, ale to były ściany, które się zawaliły” – powiedział Ehlers. Chociaż nikomu nic się nie stało, to incydent ten budzi obawy o stabilność pozostałych ścian budynku. Służby ratunkowe poinformowały, że nie można wykluczyć kolejnych zawaleń.
Stara Giełda, zlokalizowana na wyspie Slotsholmen w samym sercu Kopenhagi, od wieków stanowiła jeden z symboli duńskiej stolicy. Wzniesiony w XVII wieku budynek, reprezentujący styl renesansu holenderskiego, był nie tylko ważnym zabytkiem, ale również popularną atrakcją turystyczną. Charakterystyczna 56-metrowa iglica, ozdobiona rzeźbami czterech splecionych smoczych ogonów, stanowiła nieodłączny element panoramy miasta.
Niestety, w wyniku pożaru, który wybuchł we wtorek 16 kwietnia 2024 roku, doszczętnie strawiona została iglica wraz z miedzianym dachem gmachu. Strażacy, którzy zmagali się z żywiołem przez wiele godzin, obawiają się kolejnych zawaleń, stąd też nie wykluczają demontażu pozostałości dachu.
Strażacy walczyli z czasem, aby ocalić fasadę Starej Giełdy. Jak informuje Jacobsen z kopenhaskiej straży pożarnej, zrobili wszystko, co w ich mocy, aby ustabilizować osłabioną konstrukcję. Użyli dźwigów do ustawienia przy ścianie kontenerów wypełnionych betonowymi blokami, mających na celu wzmocnienie budynku. Niestety, ich wysiłki okazały się niewystarczające i część fasady uległa zawaleniu.
Choć udało się uratować ponad 100 cennych dzieł sztuki, straty materialne są ogromne. Remontowany budynek Giełdy Papierów Wartościowych legł w gruzach, a przyczyny pożaru wciąż pozostają niewyjaśnione.
„Jest to narodowa tragedia dla nas, Duńczyków, dla naszego dziedzictwa. To również strata dla historii kapitalizmu” – powiedział Mads Damsbo, dyrektor Zamku Christiansborg.
Gmach giełdy przechodził właśnie remont. Aktualnie nie wiadomo, jak rozległe są zniszczenia i jaki będzie dalszy los budynku.
Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż