Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas relacji na żywo!

Wczoraj podczas relacji na żywo duńskiej telewizji publicznej, zawaliła się jedna ze ścian zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Ściana runęła na skutek osłabienia konstrukcji po wtorkowym pożarze, który strawił budynek.

155

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ściana gmachu giełdy w Kopenhadze runęła na skutek osłabienia konstrukcji po wtorkowym pożarze, który strawił budynek.
Ściana gmachu giełdy w Kopenhadze runęła na skutek osłabienia konstrukcji po wtorkowym pożarze, który strawił budynek.

Dziennikarz Jens Ehlers relacjonował wydarzenie na żywo, gdy nagle rozległ się huk i za jego plecami runęła ściana. „To był szok, że zawalenie nastąpiło tak nagle. Gdy usłyszeliśmy dźwięk, myślałem, że to materiały, które były tam rozładowywane, ale to były ściany, które się zawaliły” – powiedział Ehlers. Chociaż nikomu nic się nie stało, to incydent ten budzi obawy o stabilność pozostałych ścian budynku. Służby ratunkowe poinformowały, że nie można wykluczyć kolejnych zawaleń.

Stara Giełda, zlokalizowana na wyspie Slotsholmen w samym sercu Kopenhagi, od wieków stanowiła jeden z symboli duńskiej stolicy. Wzniesiony w XVII wieku budynek, reprezentujący styl renesansu holenderskiego, był nie tylko ważnym zabytkiem, ale również popularną atrakcją turystyczną. Charakterystyczna 56-metrowa iglica, ozdobiona rzeźbami czterech splecionych smoczych ogonów, stanowiła nieodłączny element panoramy miasta.

Niestety, w wyniku pożaru, który wybuchł we wtorek 16 kwietnia 2024 roku, doszczętnie strawiona została iglica wraz z miedzianym dachem gmachu. Strażacy, którzy zmagali się z żywiołem przez wiele godzin, obawiają się kolejnych zawaleń, stąd też nie wykluczają demontażu pozostałości dachu.

Charakterystyczna 56-metrowa iglica, ozdobiona rzeźbami czterech splecionych smoczych ogonów runęła.

Strażacy walczyli z czasem, aby ocalić fasadę Starej Giełdy. Jak informuje Jacobsen z kopenhaskiej straży pożarnej, zrobili wszystko, co w ich mocy, aby ustabilizować osłabioną konstrukcję. Użyli dźwigów do ustawienia przy ścianie kontenerów wypełnionych betonowymi blokami, mających na celu wzmocnienie budynku. Niestety, ich wysiłki okazały się niewystarczające i część fasady uległa zawaleniu.

Choć udało się uratować ponad 100 cennych dzieł sztuki, straty materialne są ogromne. Remontowany budynek Giełdy Papierów Wartościowych legł w gruzach, a przyczyny pożaru wciąż pozostają niewyjaśnione.

„Jest to narodowa tragedia dla nas, Duńczyków, dla naszego dziedzictwa. To również strata dla historii kapitalizmu” – powiedział Mads Damsbo, dyrektor Zamku Christiansborg.

Gmach giełdy przechodził właśnie remont. Aktualnie nie wiadomo, jak rozległe są zniszczenia i jaki będzie dalszy los budynku.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia