Rosyjska „Flota Cieni” zagraża Bałtykowi

Ten sam problem dotyka wielu innych akwenów na świecie. Wszędzie tam gdzie można sprzedać rosyjską ropę.

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosyjska Flota Cieni - na morzu, niedaleko brzegu stoją zacumowane obok siebie, dwa tankowce. Ustawione burta w burtę, przelewają między sobą rosyjską ropę naftową.
Przeładunek ropy na morzu.

Pomimo, że tytuł mógłby sugerować powiązanie “floty cieni” z Marynarką Wojenną Rosji, tekst dotyczy cywilnych jednostek pływających, przeważnie tankowców. Historia powstania “floty cieni”  jest nierozłącznie powiązana z atakiem Rosji na Ukrainę. Kiedy do niego doszło, Unia Europejska natychmiast wyraziła swój sprzeciw i nałożyła szereg sankcji na Rosję. Od 5 grudnia 2022 roku, wprowadzono zakaz zakupu, importu  lub transferu ropy naftowej drogą morską a od 5 lutego 2023 również niektórych produktów ropopochodnych, z Rosji do Unii Europejskiej. Rosyjska „Flota Cieni”

Jak się okazuje wprowadzone przez Unię Europejską sankcje zasadniczo nie zmieniły ani poziomu wydobycia ropy przez Rosję, ani jej eksportu. Jedyne co uległo zmianie, to kierunek jej transportu. Przed inwazją na Ukrainę  główny szlak eksportu rosyjskiej ropy naftowej prowadził przez państwa Unii Europejskiej oraz grupy G7, obecnie szlak się wydłużył i wiedzie do Indii Chin oraz Turcji.

Czym jest rosyjska „Flota Cieni”

Aby obejść sankcje nałożone przez Unię Europejską i usprawnić proceder eksportu ropy z Rosji, powstała “Flota cieni”. Różne szacunki podają, iż owa flota składa się obecnie z około tysiąca, przestarzałych tankowców oraz innych typów jednostek. Niejednokrotnie statki zaliczone do „floty cieni”,  uniknęły zezłomowania i zyskały drugie życie. Po to by zmaksymalizować zyski, owe stare te stare jednostki nie są poddawane konserwacji, nie posiadają stosownego ubezpieczenia, trudno jest ustalić ich właściciela, a dodatkowo by utrudnić ich identyfikację zmieniają nazwy. 

Czemu tak robią?  Otóż ich głównym zadaniem jest przeładunek transportowanych towarów ze statku na statek, a wszystko odbywa się poza wszelką kontrolą i na wodach międzynarodowych. Z kolei by trudnić ich identyfikację oraz pozycję,  nagminnie wyłączają transpondery systemu automatycznej identyfikacji statku. 

Jak podają media niemal połowa tankowców wchodzących w skład „floty cieni” jest zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub Rosji. Natomiast obsługują je liczni pośrednicy oraz indywidualni przedsiębiorcy. 

Jakie są zagrożenia stwarza rosyjska „Flota Cieni”

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Pomijając wątpliwy efekt nałożonych przez UE sankcji na Rosję, „flota cieni” stwarza ogromne zagrożenie wszędzie tam gdzie się pojawia. Na Morzu Bałtyckim owe bezimienne tankowce można napotkać w pobliżu Skandynawii, a że działają one na wodach międzynarodowych Skandynawowie jedynie bacznie je obserwują. Wątpliwy stan techniczny ”rosyjskich” tankowców  oraz sposób przeładunku ropy naftowej na morzu, budzą wielkie obawy o środowisko morskie naszego akwenu. Tym bardziej że w 2005 roku akwen Morza Bałtyckiego, uznano za szczególnie wrażliwy obszar morski, wymagający szczególnej ochrony ze względu na jego znaczenie. 

Czynników ryzyka Jest wiele, stan techniczny floty cieni, sposób w jaki przelewają ropę ze statku na statek, zagrożenie dla żeglugi z powodu utrudnionej identyfikacji. Wszystko to może skutkować niewyobrażalnym skażeniem Morza Bałtyckiego. Warto tu nadmienić, iż „flota cieni” jest obecna na wielu akwenach świata, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i na Morzu Śródziemnym i innych. Doszło już do wielu incydentów z udziałem jednostek wchodzących w skład floty cieni.

Warto by z tym fantem coś zrobić, gdyż za ewentualne usuwanie skutków katastrofy ekologicznej, zapłacimy my, a nie Rosja.

Mogło ci umknąć: Greenpeace maluje ruski tankowiec pod Szwecją

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia