Ile Polacy wkładają do kopert na chrzciny i komunie? Porównanie roku 2023 i 2024

Według badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank w 2023 roku, co trzeci Polak planował umieścić w kopercie na chrzciny lub komunię kwotę między 300 a 500 zł. Około 17 procent respondentów zadeklarowało gotowość do wydania większej sumy, podczas gdy 13 procent wybrało mniejszą kwotę. Jakie są trendy na rok 2024?

279

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jaką kwotę przeznaczyć na prezent komunijny w roku 2024?

Czas pierwszych komunii świętych zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nimi pojawia się pytanie, ile pieniędzy przeznaczyć na prezent dla jubilata. Choć uroczystość ta ma wymiar głównie duchowy, obdarowywanie dziecka upominkami jest powszechną praktyką. Zanim jednak przystąpimy do tegorocznych trendów, warto spojrzeć na dane z roku ubiegłego. W 2023 roku, według Business Insidera, goście spoza najbliższej rodziny planowali wydać na prezent komunijny od 200 do 300 zł, podczas gdy członkowie bliskiej rodziny zamierzali zainwestować od 300 do 500 zł. Szczególnie znaczący był udział rodziców chrzestnych, którzy deklarowali kwoty od 500 do nawet 1500 zł.

Trendy na rok 2024

W roku 2024 obserwujemy pewne zmiany w podejściu do wydatków na prezenty komunijne. Pomimo że uroczystość ta pozostaje głównie wydarzeniem duchowym, wartość prezentów nadal zależy od stopnia pokrewieństwa i miejsca organizacji uroczystości. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, gdzie impreza w domu sugerowała niższe kwoty na prezenty niż uroczystości w lokalu, teraz widzimy, że kwota ta, określana potocznie jako „talerzyk”, wzrosła. Oscyluje ona teraz między 200 a 500 zł.

Jednocześnie należy również wziąć pod uwagę kwestię inflacji w Polsce. Wzrost cen towarzyszący inflacji może mieć wpływ na wartość pieniądza i siłę nabywczą. Wzrost cen artykułów pierwszej potrzeby oraz usług może skutkować koniecznością dostosowania się do wyższych kosztów życia, w tym również do wartości prezentów komunijnych. Dlatego para zaproszona na komunię powinna teraz rozważyć prezent o wartości od 400 do 1000 zł, biorąc pod uwagę zarówno zmiany w podejściu społecznym, jak i wpływ inflacji na gospodarkę kraju.

Jak zachować balans między wartością materialną a duchową ?

Niemniej jednak, należy pamiętać, że prezenty komunijne nie powinny nadmiernie obciążać portfela obdarowujących ani stawiać w niezręcznej sytuacji rodziców dziecka. Dlatego warto zachować umiar w wyborze prezentu i pamiętać, że wartość duchowa uroczystości jest najważniejsza. Co do konkretnych kwot, szacuje się, że prezent od dziadków i bliskich krewnych dziecka będzie mieścił się w granicach od 300 do 500 zł. Natomiast rodzice chrzestni, jak zwykle, mogą zainwestować od 500 zł nawet do 2000 zł. Oczywiście, te kwoty są jedynie szacunkowe. Coraz częściej osoby decydują się na symboliczne prezenty komunijne, takie jak obrazki religijne, biżuteria czy pamiątkowe przedmioty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia