Spektakularne porażki wyborcze.

W ostatnich wyborach do urzędu prezydentów miast zaskakujące klęski doświadczyli dotychczasowi włodarze, weterani sceny politycznej oraz kandydaci, których mało kto brał pod uwagę. Oto zestawienie najbardziej spektakularnych przegranych z ostatniego głosowania.

161

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wybory samorządowe 2024 najnowszy ranking partii PiS prowadzi
Najwięksi przegrani wyborów. Oto najbardziej bolesne porażki.

GDYNIA

W Gdyni nastąpiło prawdziwe polityczne trzęsienie ziemi, gdy po 26 latach rządów Wojciecha Szczurka, miasto przygotowywało się na zmiany. To wydarzenie stanowiło nie tylko największe zaskoczenie, ale także znaczącą porażkę dla wielu, którzy przyzwyczaili się do jego długotrwałego przywództwa. Szczurek, będący twarzą miasta przez ponadćwierć wieku, został w pierwszej turze wyborów zdumiewająco pokonany, zdobywając zaledwie 23,53% poparcia i nie dostając się nawet do decydującej dogrywki.

Reakcja Szczurka na tę przegraną była pełna godności i pokory. W swoim komentarzu polityk podziękował za każdy oddany głos, wyrażając szacunek dla swoich konkurentów i gratulując im zwycięstwa. Jego słowa odbijały odzwierciedlenie długiego okresu służby publicznej, który poświęcił miastu, podkreślając, że wszystkie działania podejmowane przez niego miały na celu dobro mieszkańców Gdyni. Niezależnie od rezultatu wyborów, Szczurek podkreślił, że był to niezapomniany okres w jego życiu i służbie publicznej oraz że kocha Gdynię.

Aleksandra Kosiorek startująca z Gdyńskiego Dialogu została wybrana na prezydenta miasta. W II turze wyborów samorządowych zdobyła 62,49 proc. głosów. Pokonała Tadeusza Szemiota z KO, na którego głosy oddało 37,51 proc. mieszkańców. Kosiorek zastąpi wieloletniego prezydenta Gdyni – Wojciecha Szczurka.

TORUŃ


W wyniku niedzielnego głosowania Paweł Gulewski odniósł przekonujące zwycięstwo, zdobywając imponujące 65% poparcia, podczas gdy jego konkurent, Michał Zaleski, uzyskał 35% głosów. Ten wynik zakończył 22-letnią erę rządów dotychczasowego prezydenta Torunia. Gulewski, będący prezydentem elekt, podkreślił, że mieszkańcy miasta wyrazili swoje pragnienie posiadania bezpiecznej alternatywy dla obecnego przywódcy.

Oznacza to, że władza w Toruniu przechodzi w nowe ręce, otwierając nowy rozdział dla miasta. Gulewski zyskał zaufanie wyborców, którzy wyraźnie szukali zmiany i nowej perspektywy na rozwój Torunia. Jego zwycięstwo symbolizuje demokratyczny proces wyborczy, w którym mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli, wyrażając swoje preferencje i nadzieje na przyszłość.

ZIELONA GÓRA.

W drugiej turze wyborów samorządowych w Zielonej Górze doszło do przełomu, gdy Marcin Pabierowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, odniósł zwycięstwo zdobywając 57,46% głosów. Jego kontrkandydat, Janusz Kubicki, uzyskał 42,54% poparcia. Te wyniki oznaczają, że po 18 latach władzę w mieście przejmie nowy włodarz.

Marcin Pabierowski, który był popierany między innymi przez byłego premiera Donalda Tuska, stał się symbolem zmiany i nowych perspektyw dla Zielonej Góry. Jego zwycięstwo jest wynikiem szerokiego poparcia społecznego i zaufania wyborców do jego programu i wizji dla miasta.

To nie tylko koniec długiej ery poprzedniego burmistrza, ale także początek nowej drogi dla Zielonej Góry. Mieszkańcy miasta wyrazili swoje pragnienie zmiany, szukając świeżego podejścia i nowych rozwiązań dla lokalnych problemów i wyzwań.

WARSZAWA. PIS BEZ II TURY


W wyborach samorządowych w Warszawie wynik pierwszej tury był niezwykle zaskakujący dla wielu obserwatorów. Rafał Trzaskowski, dotychczasowy prezydent stolicy, odniósł spektakularne zwycięstwo, zdobywając imponujące 57,41% poparcia, czyli 444 tys. 006 głosów. Jego główny konkurent, Tobiasz Bocheński z ramienia partii Jarosława Kaczyńskiego, zebrał 23,1% poparcia, co przekłada się na 178 tys. 652 oddanych głosów.

Ten wynik oznaczał, że wybory zostały rozstrzygnięte już w pierwszej turze, co było dla wielu zaskoczeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę wcześniejsze prognozy i napięcie towarzyszące kampanii wyborczej. Choć wynik kandydata PiS nie był dramatyczny, trudno go uznać za udaną misję, zwłaszcza biorąc pod uwagę ambicje partii w stolicy i starania o zdobycie stanowiska prezydenta Warszawy.

ŁOMŻA

Wyniki wyborów na prezydenta miasta Łomża zostały zatwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą. Zwycięzcą tych wyborów jest Mariusz Chrzanowski, którego komitet wyborczy zdobył 51,63% poparcia, co pozwoliło mu na wygraną i objęcie urzędu włodarza miasta.

LESZNOWOLA

Po blisko ćwierćwieczu rządów i wielu burzliwych wydarzeniach, gmina Lesznowola przygotowuje się na nowego wójta. Dotychczasowa włodarz, Maria Batycka-Wąsik, która kierowała gminą od 1998 roku, otrzymała jedynie 34,1% poparcia w pierwszej turze wyborów, co nie wystarczyło, aby awansować do drugiej tury.

Zaskakujące zwycięstwo odniosła Marta Natalia Maciejak, startująca z komitetu wyborczego wyborców Inicjatywa Gmina Lesznowola. Zdobyła aż 54,96% głosów, co pozwoliło jej sięgnąć po stanowisko wójta i będzie miała szansę rządzić gminą przez kolejne pięć lat.

Historia Batyckiej-Wąsik jako wójt Lesznowoli nie jest jedynie opowieścią o długiej służbie. W 2018 roku została wyróżniona tytułem „Najlepszego wójta X-lecia”, jednak rok później jej kariera została zachwiana, gdy została zatrzymana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne z podejrzeniem o działania na szkodę finansów gminy. Śledztwo wykazało, że łączna kwota strat gminy mogła sięgnąć nawet czterech milionów złotych. W efekcie 26 kwietnia 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, skazując ją na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Niemniej wyrok jest nieprawomocny, a sprawa nadal toczy się przed sądem. To zakończenie długiej kariery wójtowskiej Batyckiej-Wąsik.

OLSZTYN


W wyniku drugiej tury wyborów w Olsztynie różnica wyniosła 3,5 tysiąca głosów, co oznaczało zwycięstwo Roberta Szewczyka z Platformy Obywatelskiej nad Czesławem Jerzym Małkowskim. Małkowski, który wcześniej pełnił funkcję prezydenta miasta, ale został zmuszony do odejścia ze stanowiska po referendum, które wybuchło w związku z tzw. seksafery w ratuszu.

Mimo że Małkowski nie został ostatecznie uznany za winnego, po latach powrócił do walki o fotel prezydenta miasta. Niestety, ponownie przegrał w drugiej turze wyborów. To już kolejna porażka w tej fazie wyborów dla Małkowskiego, który wcześniej przegrywał w II turze zarówno w 2010, 2014, jak i 2018 roku.

ZAKOPANE

W wyborach na burmistrza Zakopanego doszło do znaczącego zwrotu, gdy kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Nowak-Gąsienica, przegrała z niezależnym Łukaszem Filipowiczem, który zdobył imponujące ponad 63% poparcia.

Filipowicz wyraził swoje zobowiązanie do zmiany oblicza Zakopanego, zarówno wewnętrznie, jak i wizerunkowo na zewnątrz. Jego zwycięstwo sugeruje, że wyborcy zgadzają się z potrzebą zmiany i chcą nowego kierunku dla miasta. Jego komentarz sugeruje, że jego zwycięstwo nie było przypadkowe i odzwierciedlało głębokie pragnienie zmian w społeczności zakopiańskiej.

To przejęcie władzy przez niezależnego kandydata oznacza nowy rozdział dla Zakopanego i stanowi wyzwanie dla dotychczasowej struktury władzy. Filipowicz będzie teraz starał się zrealizować swoje obietnice wyborcze i przeprowadzić pożądane zmiany, aby poprawić jakość życia mieszkańców i wizerunek miasta na arenie publicznej.

LEGIONOWO

Wyniki wyborów w Legionowie. Bogdan Kiełbasiński z Trzeciej Drogi ( 51,92 proc. głosów) pokonał w drugiej turze dotychczasowego prezydenta Romana Smogorzewskiego (48,08 proc.), który pełnił tę funkcję od 22 lat.

W pierwszej turze wyborów, Smogorzewski uzyskał 42,02% głosów, co przekładało się na 8878 oddanych głosów. Jego główny konkurent, Kiełbasiński, zebrał 22,94% poparcia, co stanowiło poparcie dla niego na poziomie 4847 głosów. Ta niewielka różnica dała Kiełbasińskiemu przewagę nad kolejnym kandydatem, Andrzejem Kalinowskim (PiS), który uzyskał 21,26% poparcia, co odpowiadało 4491 oddanych głosów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia