Stracili 400 mln $ i jest wpożo

Zarządzanie bez ryzyka ale osobistego bo kasa Skarbu Państwa czyli nasza. Urzędnicy zostali zwolnieni, odwołani. Dramat czy żart?

170

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stracili 400 mln $ i jest wpożo
Stracili 400 mln $ i jest wpożo

Strata 400 milionów dolarów przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) stanowi poważne wyzwanie dla nowego zarządu. Tego który od końca lutego 2024 roku stoi na czele firmy. Problemy zaczęły się, gdy poprzedni zarząd zdecydował się na zaliczkowe płatności na dostawy ropy. Te głównie z Wenezueli, bez odpowiednich zabezpieczeń. Te przedpłaty, które miały być realizowane przez pośredników, okazały się być ryzykowną inwestycją. Stracili 400 mln $ i jest wpożo.

Zarządzanie bez ryzyka ale osobistego bo kasa Skarbu Państwa

W grudniu 2023 roku, tuż przed wejściem w życie nowych przepisów, spółka OTS dokonała przedpłat na dostawy ropy. Liczyli na to, że sankcje na ropę z Wenezueli będą nadal zawieszone. Jednak mimo otwartego „okienka” sankcyjnego od 18 października 2023 do 18 kwietnia 2024. Okienka które miało umożliwić handel, oczekiwane dostawy nie doszły do skutku. Stracili 400 mln $ i nic bo to nie ich, niczyje? hmmm…

Większość płatności, które wyniosły około 240 milionów dolarów, trafiła do jednego pośrednika. Do spółki zarejestrowanej w Dubaju w 2021 roku przez 25-letniego obywatela Chin lub Hongkongu. Pomimo zaplanowanych terminów załadunku na grudzień 2023 i styczeń 2024, tankowce czarterowane przez OTS nie zostały załadowane. To skutkuje ogromnymi kosztami postojowymi, sięgającymi 30 milionów dolarów.

Nowy zarząd OTS, stanął przed koniecznością zarządzania trudną sytuacją. Zdecydował o wypowiedzeniu kontraktów na dostawy oraz umów czarterowych, co było nieuniknione w obliczu braku realizacji umów. Podkreślili, że celem było sprzedanie ropy przed zamknięciem „okienka” sankcyjnego, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji związanych z sankcjami.

Nowy zarząd będzie lepszy? tak, na początku tak

Podejście nowego zarządu polega na przywróceniu sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym zarówno w Ukrainie, jak i za granicą, co podkreśla Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Zapewnia on, że ochrona praw i interesów obywateli jest priorytetem, ale równocześnie konieczna jest ochrona kraju przed zagładą.

Przez tę sytuację, Orlen ogłosił, że skoryguje wyniki roczne za 2023 rok o utracone 1,6 mld złotych. To pokazuje skalę finansowych strat. To wydarzenie bez wątpienia stanie się przedmiotem analiz i dyskusji w najbliższej przyszłości, gdyż zarządzanie ryzykiem i decyzje inwestycyjne w czasach geopolitycznej niepewności stają się kluczowe.

W odpowiedzi na te wydarzenia, Orlen Trading Switzerland, specjalizująca się w handlu produktami rafinacji ropy i petrochemicznymi, zamierza kontynuować działalność, zapewniając, że wszystkie działania były zgodne z obowiązującymi przepisami i nie naruszały sankcji. Z kolei biuro prasowe Orlenu potwierdziło, że do prokuratury trafiło już zawiadomienie dotyczące działań byłego zarządu koncernu wobec OTS, co może prowadzić do dalszych dochodzeń w tej sprawie.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia