Czołgi Abrams M1A1 nie dają sobie rady z rosyjskimi dronami

Kiedy kilka lat temu powstawały współczesne czołgi, nikt nie przewidział zmiany koncepcji ataku na odległość, za pomocą drona. Teraz okazuje się, że pancerne kolosy są bezbronne.

122

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czołgi Abrams M1A1 - w sosnowym lesie stoi czołg widziany z prawego profilu. Malowanie maskujące brązowo-zielone. Widać żołnierzy z obsługi czołgu.

Ukraina wycofuje dostarczone przez USA czołgi z linii frontu w związku z zagrożeniem rosyjskimi dronami, które łatwo je wykrywają i skutecznie atakują. Czołgi Abrams M1A1

Jak Czołgi Abrams M1A1 trafiły do Ukrainy

W styczniu 2023 roku, Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać na Ukrainę 31 Abramsów. Było to poprzedzone agresywną, wielomiesięczną kampanią prowadzoną przez Kijów. Argumentowano w niej, że czołgi, których koszt wynosi ok. 10 mln dolarów za sztukę, mają kluczowe znaczenie dla zdolności Kijowa do przełamania rosyjskich linii. Od tamtej pory pole bitwy znacznie się zmieniło, w przede wszystkim ze względu na wszechobecne użycie rosyjskich dronów obserwacyjnych oraz dronów-kamikaze. Ukraina ma z tego powodu duże problemy z ochroną czołgów przed nimi. Już pięć z 31 dostarczonych czołgów zostało zniszczonych w wyniku ataku dronów.

Rozprzestrzenianie się dronów na ukraińskim polu bitwy oznacza, że nie ma otwartego terenu, po którym można po prostu przejechać nie wykrytym. Na razie czołgi zostały wycofane z linii frontu, a Stany Zjednoczone we współpracy z Ukraińcami mają opracować nową taktykę walki z użyciem czołgów Abrams M1A1.

W środę prezydent USA, Joe Biden podpisał pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów. Obecnie wszyscy oczekują zaakceptowania , długoterminowej pomocy wojskowej o wartości około 6 miliardów dolarów. Ma ona obejmować bardzo poszukiwaną amunicję dla systemów obrony powietrznej Patriot.

Pomoc dla walczącej Ukrainy

Pakiet o wartości 1 miliarda dolarów kładł nacisk na możliwości zwalczania dronów, w tym naboje kalibru .50 specjalnie zmodyfikowane do zwalczania systemów dronów; dodatkową obronę przeciwlotniczą i amunicję; oraz szereg alternatywnych i tańszych pojazdów, w tym Humvee, bojowe wozy piechoty Bradley i wzmocnione pojazdy z dodatkową ochroną przed minami.

Stany Zjednoczone po raz pierwszy potwierdziły również, że dostarczają rakiety balistyczne dalekiego zasięgu, zwane ATACM. Rakiety pozwalają Ukrainie uderzać w głąb obszarów okupowanych przez Rosję. Bez konieczności natarcia i dalszego narażania się na wykrycie przez drony lub wzmocnioną rosyjską obronę.

Po ogłoszeniu, że w styczniu 2023 roku, dostarczą Ukrainie czołgi Abrams, Stany Zjednoczone natychmiast rozpoczęły szkolenie Ukraińców. Odbyło się ono w bazie armii Grafenwoehr w Niemczech w zakresie ich konserwacji oraz obsługi. Nauczyli także Ukraińców, jak ich używać w walce łączonej , gdzie czołgi działają jako część systemu natarcia sił pancernych. Koordynując jednocześnie ruchy z ogniem ofensywnym z powietrza, oddziałami piechoty i lotnictwem. Pomimo intensywnego szkolenia, Ukraina wykorzystywała Abramsy w ograniczonym zakresie i nie używała ich w działaniach skoordynowanych z innymi rodzajami sił zbrojnych. Do utraty kilku amerykańskich czołgów doszło w trakcie odwrotu z Awdijiwki. Wtedy słabo uzbrojone siły ukraińskie zużyły resztki amunicji na walkę z bombami szybującymi oraz dronami-kamikaze. Taką sytuację spowodowało między innymi, duże opóźnienie Kongresu USA w przyjęciu nowego finansowania dla Ukrainy. Oznaczało to, konieczność racjonowania amunicji.

Mogło ci umknąć: Akademia Abrams czyli prawo jazdy na czołg

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia