Ukraina wycofuje dostarczone przez USA czołgi z linii frontu w związku z zagrożeniem rosyjskimi dronami, które łatwo je wykrywają i skutecznie atakują. Czołgi Abrams M1A1
Jak Czołgi Abrams M1A1 trafiły do Ukrainy
W styczniu 2023 roku, Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać na Ukrainę 31 Abramsów. Było to poprzedzone agresywną, wielomiesięczną kampanią prowadzoną przez Kijów. Argumentowano w niej, że czołgi, których koszt wynosi ok. 10 mln dolarów za sztukę, mają kluczowe znaczenie dla zdolności Kijowa do przełamania rosyjskich linii. Od tamtej pory pole bitwy znacznie się zmieniło, w przede wszystkim ze względu na wszechobecne użycie rosyjskich dronów obserwacyjnych oraz dronów-kamikaze. Ukraina ma z tego powodu duże problemy z ochroną czołgów przed nimi. Już pięć z 31 dostarczonych czołgów zostało zniszczonych w wyniku ataku dronów.
Rozprzestrzenianie się dronów na ukraińskim polu bitwy oznacza, że nie ma otwartego terenu, po którym można po prostu przejechać nie wykrytym. Na razie czołgi zostały wycofane z linii frontu, a Stany Zjednoczone we współpracy z Ukraińcami mają opracować nową taktykę walki z użyciem czołgów Abrams M1A1.
W środę prezydent USA, Joe Biden podpisał pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów. Obecnie wszyscy oczekują zaakceptowania , długoterminowej pomocy wojskowej o wartości około 6 miliardów dolarów. Ma ona obejmować bardzo poszukiwaną amunicję dla systemów obrony powietrznej Patriot.
Pomoc dla walczącej Ukrainy
Pakiet o wartości 1 miliarda dolarów kładł nacisk na możliwości zwalczania dronów, w tym naboje kalibru .50 specjalnie zmodyfikowane do zwalczania systemów dronów; dodatkową obronę przeciwlotniczą i amunicję; oraz szereg alternatywnych i tańszych pojazdów, w tym Humvee, bojowe wozy piechoty Bradley i wzmocnione pojazdy z dodatkową ochroną przed minami.
Stany Zjednoczone po raz pierwszy potwierdziły również, że dostarczają rakiety balistyczne dalekiego zasięgu, zwane ATACM. Rakiety pozwalają Ukrainie uderzać w głąb obszarów okupowanych przez Rosję. Bez konieczności natarcia i dalszego narażania się na wykrycie przez drony lub wzmocnioną rosyjską obronę.
Po ogłoszeniu, że w styczniu 2023 roku, dostarczą Ukrainie czołgi Abrams, Stany Zjednoczone natychmiast rozpoczęły szkolenie Ukraińców. Odbyło się ono w bazie armii Grafenwoehr w Niemczech w zakresie ich konserwacji oraz obsługi. Nauczyli także Ukraińców, jak ich używać w walce łączonej , gdzie czołgi działają jako część systemu natarcia sił pancernych. Koordynując jednocześnie ruchy z ogniem ofensywnym z powietrza, oddziałami piechoty i lotnictwem. Pomimo intensywnego szkolenia, Ukraina wykorzystywała Abramsy w ograniczonym zakresie i nie używała ich w działaniach skoordynowanych z innymi rodzajami sił zbrojnych. Do utraty kilku amerykańskich czołgów doszło w trakcie odwrotu z Awdijiwki. Wtedy słabo uzbrojone siły ukraińskie zużyły resztki amunicji na walkę z bombami szybującymi oraz dronami-kamikaze. Taką sytuację spowodowało między innymi, duże opóźnienie Kongresu USA w przyjęciu nowego finansowania dla Ukrainy. Oznaczało to, konieczność racjonowania amunicji.
Mogło ci umknąć: Akademia Abrams czyli prawo jazdy na czołg
********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.