Język śląski powodem narodowego konfliktu Polaków?

Język śląski to przejaw wielokulturowości czy zagrożenie dla jedności narodowej? Czy też otwarcie puszki Pandory?

109

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Język śląski - Ślunzoki ny maja ôsów swůj jynzyk


W piątek, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przegłosował ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Wyniki głosowania to: 236 posłów za, 186 przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Język śląski powodem narodowego konfliktu Polaków?

Język śląski powodem narodowego konfliktu Polaków?

Projekt ten, złożony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej (KO), cieszył się poparciem także polityków Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Jednakże, nie brakowało również głosów sprzeciwu, jak ten złożony przez posła Romana Fritza z klubu Konfederacji, który zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w całości podczas drugiego czytania na sali plenarnej.

Centralnym punktem projektu jest wpisanie języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych jako języka regionalnego, co otworzyłoby drogę do szeregu inicjatyw mających na celu ochronę i promocję tego języka. Propozycje zawarte w projekcie obejmują m.in. wprowadzenie dobrowolnych zajęć z języka śląskiego w szkołach. Zawiera też montaż dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie ponad 20% mieszkańców deklaruje używanie tego języka. Przewiduje też wsparcie finansowe dla działań związanych z jego zachowaniem.

Polska otwarta na Ślązaków?

Jedną z kluczowych argumentacji za uchwaleniem ustawy przedstawiła Monika Rosa, posłanka KO, podczas drugiego czytania projektu. Zaznaczyła ona, że przyjęcie tego aktu prawno-kulturalnego to nie tylko kwestia formalnego dodania paru słów do ustawy, lecz przede wszystkim zmiana sposobu myślenia i funkcjonowania państwa. W jej słowach zawiera się przekonanie o konieczności otwarcia się na różnorodność kulturową. Dotyczy też uznania działań obywateli RP na rzecz zachowania własnej kultury.

Należy zauważyć, że propozycja uznania języka śląskiego nie jest nowa. Już od 2007 roku pojawiały się poselskie projekty w tej sprawie. Jednak do tej pory żaden nie został poddany dyskusji na sali plenarnej. Tymczasem, liczba osób deklarujących narodowość śląską oraz używających języka śląskiego w kontaktach domowych rośnie. Świadczy to o potrzebie uregulowania statusu tego języka.

Projekt ustawy, który jest obecnie przedmiotem dyskusji w Sejmie, stawia Polskę w szeregu krajów europejskich, które rozpoznają i chronią swoje języki regionalne lub mniejszościowe. Decyzja podjęta dzisiaj będzie miała istotny wpływ na kształtowanie tożsamości kulturowej regionu śląskiego. Ma też wpłynąć na większą otwartość i tolerancję w społeczeństwie polskim.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia