Pomoc dla polskich rolników nie zatrzyma protestów

Polscy rolnicy niezadowoleni ze wsparcia oferowanego przez rząd - pomoc nie usuwa przyczyn problemów

103

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pomoc dla polskich rolników - szpaler protestujących idzie całą szerokością jezdni w Warszawie, niosąc polskie flagi i transparenty z hasłami.
pomoc dla polskich rolników nie zatrzyma protestów

Wczoraj rząd przyjął rozporządzenie, które ma zapewnić pomoc dla polskich rolników. To odpowiedź na wyzwania pojawiające się w związku z wojną w Ukrainie i jej wpływem na rynek.

Przyjęte rozporządzenie określa kompleksowy plan wsparcia, obejmujący zarówno doraźną pomoc finansową, jak i działania systemowe na rzecz poprawy sytuacji w rolnictwie. Pomoc obejmie dwie grupy rolników:

• Rolnicy, którzy sprzedali zboże przed 11 marca br. otrzymają dopłatę w wysokości 200 zł za tonę.

• Rolnicy, którzy sprzedadzą zboże do końca maja br. dostaną dopłatę w wysokości 300 zł za tonę.

Wsparcie będzie dotyczyć pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta oraz mieszanek zbożowych. Kwota dopłaty zostanie przeliczona na hektar na podstawie plonów z danego areału, zapewniając sprawiedliwą dystrybucję środków. Wsparcie ma trafić do około 800 tysięcy rolników. Celem wsparcia jest poprawa ich sytuacji oraz przyspieszenie eksportu zbóż z Polski. Dzięki temu magazyny mają zostać opróżnione przed żniwami.

Pomoc dla polskich rolników – działania systemowe

Zapowiedź dopłat już teraz skłoniła rolników do zwiększenia sprzedaży i wywozu ziarna, co napawa optymizmem co do osiągnięcia założonych celów rozporządzenia rządu. Oprócz doraźnej pomocy finansowej podejmowane są również działania systemowe na rzecz poprawy sytuacji w polskim rolnictwie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada działania mające na celu:

• Promocję produkcji zwierzęcej. Celem jest zrównoważenie rynku i poprawa opłacalności hodowli.

• Ocenę skutków kwietniowych przymrozków. Ministerstwo monitoruje sytuację i będzie udzielać wsparcia rolnikom poszkodowanym przez te zjawiska pogodowe.

Rządowe działania stanowią istotną pomoc dla polskich rolników w tym trudnym czasie. Kompleksowe wsparcie finansowe i działania systemowe na rzecz rozwoju rolnictwa dają nadzieję na przetrwanie kryzysu i zapewnienie stabilności w tym kluczowym sektorze polskiej gospodarki. Rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdził na konferencji: „Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi cały czas monitoruje sytuację na rynku rolnym i jest gotowe do udzielania dalszej pomocy rolnikom.”.

Rozporządzenie nie spełnia oczekiwań protestujących

Wiele osób twierdzi jednak, że pomoc dla polskich rolników ma charakter jedynie symboliczny. Rzecznik protestu polskich rolników – Roman Waszczyk, powiedział: „Ta pomoc jest tylko symboliczna.”. Jego zdaniem przygotowanie dopłat trwało zbyt długo i z pewnością rozporządzenie przyjęte przez rząd nie zakończy strajków rolników. Stwierdził: „Rząd ogłosił to, do czego zobowiązał się ponad miesiąc temu w Jasionce, czyli pewne rekompensaty do wybranych zbóż, wybranych płodów rolnych. Dosyć przerażające, że rząd potrzebował ponad miesiąca na to, żeby to przygotować. Teraz jeszcze potrzebna jest notyfikacja Komisji Europejskiej, żeby ta pomoc mogła wejść w życie i być udzielana.”. Według niego obecnie oferowane wsparcie jedynie zalecza skutki, a nie usuwa przyczyn pojawiających się problemów. Roman Waszczyk pesymistycznie odniósł się do przyszłości polskich rolników: „Rząd, tak jak poprzedni, tylko próbuje zasypać te skutki pieniędzmi, natomiast problem pozostaje i wybuchnie jeszcze o wiele większy w te żniwa, które już za trzy miesiące. Wtedy będzie jeszcze gorszy problem.”.

Przeczytaj też o problemie polskich rolników, jakim są ogromne straty po przymrozkach.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia