Zafałszowany skład ubrań – w twojej nowej marynarce, wełna może być jedynie na etykiecie

Niestety nawet najobszerniejszy opis na etykiecie, nie gwarantuje udanego zakupu. Fałszerstwo jest fałszerstwem i musi być dotkliwie ukarane.

102

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zafałszowany skład ubrań - na krawieckim manekinie wisi nieskończona marynarka. Na klapach widać białe kreski po mydle krawieckim. Na marynarce przewieszona, biała miara krawiecka.

Często garnitury bądź marynarki kupujemy raz na kilka lat, i chcemy aby były wykonane ze znakomitej jakości materiałów. Aby się upewnić, że wybrana przez nas odzież jest tą właściwą, jako świadomi konsumenci wnikliwie analizujemy treść etykiety zawierającej opis użytych tkanin. Zadowoleni z wyboru, udajemy się do kasy by sfinalizować elegancki zakup. Niestety po jakimś czasie, któraś z zaprzyjaźnionych osób, obeznana z tematyką tkanin, informuje nas, iż nasz wełniany garnitur, niekoniecznie jest z wełny. Zafałszowany skład ubrań

To nie pierwszy raz gdy stwierdzono zafałszowany skład ubrań

Niedawno Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, dotyczące dwóch firm: Lord z Krakowa oraz Polskie Składy Odzieżowe w Starem Bystrem, sprzedająca ubrania pod marką Lavard. Stwierdził w nich, że konsumenci nabywający ich produkty, są wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań.

Inspektorzy Inspekcji Handlowej, w sklepach na terenie całej Polski, pobrali próbki do badań laboratoryjnych. Były to marynarki, garnitury, spodnie garniturowe oraz koszule. Badania dostarczonych próbek, przeprowadzili pracownicy akredytowanego Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi. Wykonane analizy miały wykazać, czy deklaracje producentów, dotyczące składu materiałów np. o ilości wełny, bawełny, poliestru, są zgodne z prawdą.

Przeprowadzone badania dowiodły, że: aż 24 z 27 próbek ubrań marki Lavard – nie posiadało deklarowanego składu surowcowego. Z kolei 10 z 11 próbek ubrań marki Lord – również nie posiadało deklarowanego składu surowcowego. W tabeli znajdziecie kilka przykładów:

Wyrób/marka Skład tkaniny wierzchniej (informacja na metce) Rzeczywisty skład
Marynarka Amidio Lavard (kod wyrobu 46037) wełna – 50%
poliester – 30%
wiskoza – 20%
wełna – brak
poliester – 77,2%
wiskoza – 19,6%
elastan – 3,2%
Spodnie Chinos Nos Lavard
(kod wyrobu 64988)
wełna – 60%
poliester – 20%
wiskoza – 20%
wełna – brak
poliester – 70%
wiskoza – 30%
Garnitur Lavard (kod wyrobu 34857) wełna – 100% Wełna – 67,6%
poliester 32,4%
Koszula Lavard (kod wyrobu 93087) bawełna – 100% Bawełna 55,1%
poliester 44,9%
Spodnie męskie Lord (symbol Sp.070) wełna – 70%
poliester – 30%
wełna – brak
poliester – 67,8%
wiskoza – 32,2%
Garnitur męski, Exclusive Super Slim, Lord,
symbol T-4
wełna – 80%
wiskoza – 18%
elastan – 2%
wełna – brak
poliester – 63,1%
wiskoza – 33,9%
elastan – 3%
Marynarka męska Lord (symbol M-46) wełna – 65%
poliester – 35%
wełna – brak
poliester 67,4%
wiskoza 32,6%
Marynarka męska Lord(symbol M-228) wełna – 80%
poliester – 20%
wełna – brak
wiskoza 51,8%
poliester 48,2%

Kary za zafałszowany skład ubrań

W związku z potwierdzeniem nieprawidłowości – „Prezes UOKiK w wydanych decyzjach stwierdził, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd co do rzeczywistego składu ubrań i nałożył na przedsiębiorców kary finansowe: Polskie Składy Odzieżowe (Lavard) 3 830 838 zł, Lord 213 478 zł. Po uprawomocnieniu się decyzji, przedsiębiorcy będą musieli opublikować na swoich stronach internetowych informacje o decyzjach Prezesa UOKiK. Dodatkowo takie oświadczenie pojawi się w sklepach stacjonarnych Lavard. Decyzje nie są prawomocne, przysługuje od nich odwołanie do sądu”.

Jak stwierdził Prezes UOKiK Tomasz Chróstny – „Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie. Dla wielu osób taka informacja jest bardzo ważna – ma wpływ na cenę, sposób konserwacji czy zastosowanie. W przypadku przedsiębiorców sprzedających swoje produkty pod markami Lord i Lavard w wielu przypadkach klienci byli wprowadzani w błąd. Przykładowo zgodnie z deklaracją na etykiecie spodnie miały być wykonane z materiału, który zawierał 70% wełny – w rzeczywistości wełny całkowicie brakowało. Gdyby konsumenci mieli rzetelne i prawdziwe informacje o składzie odzieży, mogliby nie zdecydować się na zakup”.

Jak możemy się domyślać, nie jest to odosobniony tego typu przypadek, podobna sytuacja miała miejsce w marcu 2022 roku. Wtedy Prezes UOKiK nałożył łącznie ponad 2,1 mln zł kary na producentów męskiej odzieży wizytowej: Kubenz, Recman i Dastan Logistics.

Jak więc nie dać się nabrać na zafałszowany skład ubrań?

Oto kilka rad od UOKiK:

– Tkanina wierzchnia – dobierz ją odpowiednio do swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, czy garnitur ma wytrzymywać długie podróże, częste składanie i transport w walizce oraz w jakich porach roku będziesz go nosił.

– Gramatura tkaniny – zwykle waha się od 220 do 400 g, odpowiada to wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Im chłodniej, tym gramatura powinna być większa.

– Skręt nitek – standardowe oznaczenia to Super 100’s, 120’s czy 130’s. Odnoszą się do grubości włosa, z którego została wykonana nić. Im wyższa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza i delikatniejsza, ale też bardziej podatna na zagniecenia.

– Wełna i dodatek innych włókien. Wełna merynosowa jest komfortowa i przyjemna w dotyku, łatwo ją wyprasować, nie trzeba jej często prać i czyścić. Jest jednak podatna na zagniecenia. Niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5÷10%) zwiększa odporność tkaniny wełnianej na tarcie.

Najlepszym sposobem na uniknięcie błędu przy zakupie marynarki czy garnituru, będzie zaproszenie na shopping, znajomej krawcowej.

Mogłeś przegapić: Unia wprowadza nowy podatek do paliwa, nawet 50 groszy drożej za litr

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia