Pierwsze nazwiska kandydatów na ministrów. Rekonstrukcja rządu Tuska.

10 maja ma nastąpić rekonstrukcja rządu Donalda Tuska. Według informacji ze źródła w "Dzienniku Gazeta Prawna", Tomasz Siemoniak ma objąć stanowisko szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Siemoniak obecnie pełni funkcję koordynatora ds. służb specjalnych. Jednak największym zaskoczeniem jest brak jasności co do obsady Ministerstwa Aktywów Państwowych.

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Posiedzenie rządu Donalda Tuska.
Posiedzenie rządu Donalda Tuska.

Znamy pierwsze nazwiska kandydatów na ministrów. Wkrótce rekonstrukcja rządu. Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska nastąpi 10 maja. Jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”, nowym szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma zostać Tomasz Siemoniak, koordynator ds. służb specjalnych. Największą zagadką jest obsada Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zmiany w rządzie Donalda Tuska wymusza start w wyborach do europarlamentu czterech ministrów: spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego, aktywów państwowych Borysa Budki, kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana z PSL. Kandydaturę Tomasza Siemoniaka na fotelu ministra spraw wewnętrznych potwierdza „DGP” kilkoro członków rządu. „Za rządów pierwszej Platformy w latach 2007–2011 był on wiceszefem MSWiA. Teraz miałby łączyć swoje obecne stanowisko koordynatora z funkcją szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji” – czytamy w artykule.

Gazeta podkreśliła, że „mniej wiadomo w kwestii obsady pozostałych dwóch platformerskich resortów – kultury i aktywów państwowych”. W kontekście poszukiwań nowego szefa MKiDN najczęściej padają nazwiska: Paweł KowalAndrzej Wyrobiec i Małgorzata Kidawa-Błońska. „Kidawa-Błońska nie wchodzi w rachubę. Porzucanie przez nią stanowiska marszałka Senatu byłoby niepoważne. W grze jest Paweł Kowal” – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” jeden z obecnych ministrów, osoba dobrze osadzona w strukturach Platformy.

Reorganizacja rządu Donalda Tuska – nowe nazwiska na stanowiskach kluczowych resortów.

Wśród posłów KO można też jednak usłyszeć, że wybór Kowala do resortu kultury byłby nieco „egzotyczny”. „MKiDN byłaby dla niego nagrodą pocieszenia, bo na MSZ nie ma szans. Dlatego o wiele lepszy byłby Wyrobiec. To pragmatyk, który w przeciwieństwie do Kowala nie musiałby uczyć się ministerstwa” – tłumaczy rozmówca „DGP”.

Jeszcze większą zagadką jest obsada Ministerstwa Aktywów Państwowych. Tu pojawiają się nazwiska szefa Kancelarii Sejmu Jana Grabca i wiceszefa resortu Roberta Kropiwnickiego. „Grabiec? Nie sądzę” – tak na pytanie o przeniesienie szefa KPRM do MAP reaguje zacytowany w artykule polityk z kierownictwa PO. Zmiany w rządzie. Trzecia Droga szuka następcy Krzysztofa Hetmana. „Z naszych informacji, które pozbieraliśmy wśród polityków Trzeciej Drogi, wynika, iż nie ma jeszcze ostatecznych ustaleń, jeśli chodzi o następcę Krzysztofa Hetmana w MFiPR” – czytamy. Bliski współpracownik szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza w rozmowie z „DGP” mówi, że na tej funkcji sprawdziłby się szef klubu PSL Krzysztof Paszyk

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia