Niezwykły wieczór w rzymskim Koloseum. 20 lat Polski w UE

Coś wielkiego szykuje się pod rzymskim Koloseum! Tajemnicze iluminacje, mające uczcić 20 lat członkostwa Polski w U

135

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

20 lat temu niemożliwe stało się faktem.

Dzisiaj, na historycznym tle Koloseum w Rzymie, flagi państw, które 20 lat temu wstąpiły do Unii Europejskiej, rozświetlą niebo. Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, zostanie uczczona tym symbolicznym gestem. To wydarzenie, choć może nie tak spektakularne jak walki gladiatorów, jest równie doniosłe dla naszej wspólnoty. Niezwykły wieczór w rzymskim Koloseum. 20 lat Polski w UE.

Niezwykły wieczór w rzymskim Koloseum. 20 lat Polski w UE.

20 lat temu, 1 maja 2004 roku, nasze życie jako Europejczyków uległo zmianie. To był dzień, kiedy Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry dołączyły do rodziny europejskiej. Było to nie tylko posunięcie polityczne, ale również symboliczny krok ku jedności, pokazujący, że nasze różnice mogą być siłą, a nie przeszkodą.
Ścieżka Polski do członkostwa w Unii Europejskiej to była niezwykła podróż, pełna wyzwań, nadziei i determinacji. Już krótko po obaleniu komunizmu, nasze władze podjęły kroki w kierunku współpracy z EWG Europejską Wspólnotą Gospodarczą, poprzedniczką UE. Podpisanie pierwszego układu o handlu i współpracy we wrześniu 1989 roku było tylko początkiem tego długiego procesu.

Program PHARE początkiem

Program PHARE, skierowany pierwotnie do Polski i Węgier, stał się później symbolem wsparcia dla kolejnych krajów wyrywających się z bloku komunistycznego. Choć ZSRR i później Rosja sprzeciwiały się integracji tych krajów z EWG i NATO, Polska nie traciła nadziei.

Przeszkody były liczne – przepaść gospodarcza i kulturowa, sceptycyzm w krajach zachodnich, czy nawet propozycje alternatywnych rozwiązań, takich jak EWG-bis. Jednak determinacja Polski nie słabła.

Rozpoczęcie formalnych negocjacji w 1997 roku było kolejnym kamieniem milowym. Pomimo trudności, negocjatorzy, m.in. Jan Kułakowski i Jan Truszczyński, nie ustępowali. Traktat nicejski z 2000 roku ustalał struktury UE po przyjęciu dziesięciu nowych członków, a ratyfikacja traktatu konstytucyjnego była kolejnym krokiem ku przyszłości.

Sukces przyjęcia Polski do UE nastąpił 13 grudnia 2002 roku, a Polska stała się pełnoprawnym członkiem 1 maja 2004 roku. To był triumf dla Polski, moment, który podkreślił naszą determinację i zaangażowanie w budowę zjednoczonej Europy.

Polska flaga nad Rzymem

Dziś, gdy flaga Polski zawiśnie wieczorem wśród innych państw na murach Koloseum, nie możemy zapomnieć o trudach i zwycięstwach tej niezwykłej podróży. To wydarzenie, podobnie jak wspomnienie 20 lat od wejścia 10 krajów do UE, jest okazją do refleksji nad naszą przeszłością i przyszłością jako członka wspólnoty europejskiej.

Patrząc na te flagi na murach Koloseum, nie możemy nie odczuwać sentymentu. To nie tylko symbolizuje nasz wkład w budowanie zjednoczonej Europy, ale także przypomina nam o naszych wspólnych wartościach, historii i kulturze. To też moment refleksji nad osiągnięciami, ale również wyzwaniami, jakie przed nami stoją.

Ta wieczorna iluminacja nie tylko oświetli niebo Rzymu, ale również powinna wzmocnić nasze serca. Pokazuje, że nawet w obliczu trudności, stoimy razem, gotowi wspólnie zmierzyć się z przyszłością. Tak jak kiedyś ludzie gromadzili się w Koloseum, aby oglądać widowiska, tak teraz patrzymy w przyszłość z nadzieją i determinacją. Że pomimo różnic, możemy współtworzyć lepszy, bardziej zjednoczony świat.

Przeczytaj co na prawdę myśli Daniel Obajtek o polskim gigancie naftowym – Daniel Obajtek z piekła Orlenu do brukselskiego raju?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia