Klęska rządu, co pokazuje najnowszy sondaż CBOS

Klęska rządu Donalda Tuska w najnowszym sondażu CBOS, liczba zwolenników spada na co wpływ mają kolejne podwyżki podatków, składek i cen.

277

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Klęska rządu, co pokazuje najnowszy sondaż CBOS. Coraz więcej osób niezadowolonych z tego, że Tusk sprawuje funkcję premiera foto PAP Radek Pietruszka
Klęska rządu, co pokazuje najnowszy sondaż CBOS. Coraz więcej osób niezadowolonych z tego, że Tusk sprawuje funkcję premiera foto PAP Radek Pietruszka

Co pokazuje nam najnowszy sondaż CBOS w badaniu oceniającym działania rządu, po prostu to że jest to klęska rządu. Kolejne podwyżki podatków, cen i brak spełniania „100 obietnic” prowadzą do tego że nawet zwolennicy Koalicji Obywatelskiej zaczynają być niezadowoleni. W ubiegłym miesiącu 35% badanych opowiedziało się jako zwolennicy rządu Donalda Tuska, natomiast 37% byli to przeciwnicy, pozostałe 25% pozostało obojętnych na wydarzenia w kraju. Oznacza to niewielki spadek liczby zwolenników i przeciwników rządu w porównaniu do poprzedniego badania z marca 2024. Poparcie dla rządu spadło w tym czasie o 2 punkty procentowe, natomiast odsetek przeciwników zmniejszył się o 1 punkt procentowy, wynosząc 37%. Obojętność wobec Donalda Tuska wzrósł o 3 punkty procentowe. CBOS zauważyła, że rząd ma nadal nieznacznie więcej przeciwników niż zwolenników.

Klęska rządu, co pokazuje najnowszy sondaż CBOS. Rekonstrukcja rządu zapewne przniesie spadek notowań
Klęska rządu, co pokazuje najnowszy sondaż CBOS. Rekonstrukcja rządu zapewne przniesie spadek notowań

Klęska rządu to coraz niższe poparcie wśród swoich zwolenników

Wśród elektoratów partii politycznych można zaobserwować istotne różnice w poparciu dla rządu. Tu największe poparcie rząd ma wśród wyborców KO (89%), a także w mniejszym stopniu wsparcie znajduje wśród elektoratów Lewicy (69%) i Trzeciej Drogi (60%). Natomiast przeciwnicy rządu przeważają wśród sympatyków obecnej opozycji, tj. PiS (82%) i Konfederacji (75%), czemu nie należy się dziwić. Badanie wykazało, również że odsetek negatywnych ocen działalności rządu wzrósł do 45% (wzrost o 2 punkty procentowe), podczas gdy liczba ocen pozytywnych pozostała na dotychczasowym poziomie (41%). W zakresie oceny polityki gospodarczej rządu nie zaobserwowano większych zmian. Na pytanie czy polityka rządu Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Lewicy stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce? – zaobserwowano niewielki wzrost liczby pesymistów (44%) który był widoczny obok utrzymującego się na tym samym poziomie odsetka optymistów (43%). Pozostałe 13% respondentów nie miało zdania na ten temat.

Podsumowując, CBOS zauważył, że w kwietniu notowania rządu nie zmieniły się znacząco w porównaniu do poprzedniego miesiąca, choć lekko narasta krytycyzm wobec rządzącego gabinetu. Klęska rządu na wszystkich możliwych płaszczyznach, tak wewnętrznej jak i międzynarodowej. 

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski w dniach od 8 do 18 kwietnia br., wzięło w nim udział 1079 osób. Dodatkowe materiały z innych źródeł mogłyby poszerzyć kontekst analizy opinii na temat rządu Donalda Tuska i pomóc wprowadzić dodatkowe perspektywy do dyskusji na ten temat.

Liczba zwolenników Donalda Tuska spada, to pokazuje najnowszy sondaż CBOS jest to klęska rządu

W porównaniu z poprzednim sondażem Centrum Badania Opinii Społecznej, w kwietniowym badaniu spadła zarówno liczba zwolenników rządu Tuska (o 2 punkty procentowe), jak i przeciwników (o 1 punkt). Wzrosła o 3 punkty liczba osób obojętnych wobec rządu.

W marcu notowania Donalda Tuska spadły, w kwietniu wzrosły. Wciąż więcej jest osób niezadowolonych z tego, że Tusk sprawuje funkcję premiera. Zadowolenie z takiego stanu rzeczy wyraziło 41% ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy), niezadowolenie 48% (spadek o 1 punkt), a 11% nie miało zdania na ten temat.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Zapraszam do wzięcia udziału w imprezach jakie odbędą się na terenie Warszawy z cyklu – Miasto moje a w nim, kalendarz warszawski na tydzień 9-15.05.2024

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie, a także Warsaw 1939

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia