Skandal w Wielkiej Brytanii. Wirusami HIV i WZW typu C zainfekowano ponad 30 tysięcy osób.

Publiczne dochodzenie ujawniło, że w latach 70. i 80. XX wieku ponad 30 tysięcy osób otrzymało zakażoną krew i produkty krwiopochodne od brytyjskiej służby zdrowia finansowanej przez państwo.

106

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Badania nad HIV w laboratorium
Badania nad HIV w laboratorium


Wyniki publicznego dochodzenia, które zostały zaprezentowane w poniedziałek w Wielkiej Brytanii. Ujawniły, że skandal związany z zakażoną krwią nie był przypadkowym incydentem, lecz wynikiem poważnych zaniedbań ze strony lekarzy oraz kolejnych rządów. Dochodzenie wykazało, że zarówno personel medyczny, jak i rządzący nie dopełnili swoich obowiązków, co doprowadziło do tragicznych konsekwencji. W wyniku tych zaniedbań aż trzy tysiące osób straciło życie. A tysiące innych zostało poważnie poszkodowanych – zachorowało na zapalenie wątroby lub zostało zakażonych wirusem HIV. Skala tej tragedii oraz liczba ofiar wywołują ogromne poruszenie i oburzenie. Wskazując na potrzebę gruntownych zmian w systemie ochrony zdrowia oraz odpowiedzialności publicznej.


W poniedziałek ujawniono wyniki długo oczekiwanego dochodzenia dotyczącego skandalu z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii. Który BBC wcześniej określiło jako „najgorszą katastrofę w leczeniu” w historii brytyjskiej służby zdrowia. Dochodzenie prowadzone przez sędziego Briana Langstaffa, byłego sędziego Sądu Najwyższego, wykazało, że w latach 70. i 80. XX wieku ponad 30 tysięcy osób otrzymało zakażoną krew i produkty krwiopochodne od brytyjskiej służby zdrowia finansowanej przez państwo.

Według Langstaffa, ta katastrofa nie była przypadkowa. Wskazał, że zakażenia były wynikiem zaniedbań ze strony lekarzy. Służb zajmujących się krwią oraz kolejnych rządów, które nie priorytetowały bezpieczeństwa pacjentów. Jak zauważył, skala tego skandalu była zarówno przerażająca, jak i zdumiewająca. Langstaff oskarżył rząd o ukrywanie prawdy. Aby „zachować twarz i zaoszczędzić na kosztach”, co zniszczyło życie, marzenia i rodziny wielu osób. Podczas przedstawiania wyników dochodzenia Langstaff otrzymał owacje na stojąco. Zwrócił uwagę na konieczność wypłaty odpowiednich odszkodowań ofiarom skandalu. Reuters poinformował, że oczekuje się, iż premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, wygłosi oficjalne przeprosiny przed Izbą Gmin w związku z ustaleniami tego dochodzenia.

Jak doszło do tej ogromnej tragedii?

Od lat tłumaczą to brytyjskie media, w tym publiczna stacja BBC. Na początku lat 80. Wielka Brytania nie była w stanie sprostać zapotrzebowaniu na czynnik VIII, niezbędny do krzepnięcia krwi. Jest to białko kluczowe dla osób z hemofilią, które zapewnia im szansę na normalne życie. W związku z brakiem wystarczających zasobów, brytyjska służba zdrowia zaczęła sprowadzać czynnik VIII z USA. Jednakże, podczas gdy w Wielkiej Brytanii oddawanie krwi było aktem honorowego krwiodawstwa. W USA można było otrzymać wynagrodzenie za oddanie osocza. To stworzyło motywację finansową dla grup wysokiego ryzyka. Takich jak więźniowie czy osoby zażywające narkotyki, do oddawania krwi, często ukrywając swoją prawdziwą historię medyczną.

Reuters poinformował, że produkty krwiopochodne pochodzące od takich dawców były podawane nawet dzieciom, co prowadziło do zakażeń wirusem HIV i wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Co gorsza, działo się to jeszcze długo po tym, jak ryzyko zakażenia stało się powszechnie znane.

Dziennikarze BBC rozmawiali z wieloma osobami, których życie zostało zniszczone przez skandal z zakażoną krwią. W programie „Panorama” sprzed tygodnia przedstawiono wywiad z Samem Rushbym. W 1994 roku, gdy miał dwa lata, jego matka zmarła na AIDS. Ta sama choroba zabrała również jego ojca i siostrę. „Moja rodzina została dosłownie rozdarta, wyrwana z mojego życia” – mówił w rozmowie z BBC. Ojciec Sama, Gary Rushby, był jedną z osób zakażonych wirusem HIV w wyniku tego skandalu. Pod koniec lat 70. i w latach 80. Gary, cierpiący na hemofilię, otrzymał sprowadzany z USA lek wytwarzany z osocza krwi, znany jako czynnik VIII. Terapia miała „radykalnie poprawić jakość jego życia”, ale po latach okazało się, że całe partie tego leku były skażone wirusem HIV i wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Gary przez wiele lat nie wiedział, że jest zarażony, i nieświadomie zaraził wirusem HIV swoją żonę, Lesley. Ich córka, Abbey, urodziła się już zakażona wirusem i zmarła w wieku 4 miesięcy. BBC informuje, że Sam, urodzony później, nie został zakażony HIV.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia