Test Toyota Aygo – mieszczuch na miarę czasów

0
305

Zauroczył mnie ten X na przednim zderzaku. Wygląda fantastycznie! Dodaje pazura i agresji temu autu. Szczególnie, że nasz model był pomarańczowy…

Powagi mu zdecydowanie brak, ale jeśli ktoś spojrzał mu prosto w reflektory, szybko nabierał respektu. Aygo jest nie tylko najbardziej miejskie ze wszystkich miejskich aut, ale jest także nieziemsko stylowe, zaczynamy test toyota aygo

test toyota aygoGeneralnie jestem z tych dam, które lubią duże samochody. Pewnie jeśli zamiast Aygo dostałabym Toyotę Hilux, oszalałabym z radości. Jednak muszę przyznać, że z tym maleństwem nie jest tak źle. Dla kobiety, która często jeździ po mieście, a do tego robi sporo zakupów to samochód idealny. Niewiele pali, jeździ dość zwinnie i przyjemnie, a do tego jest całkiem ładny, opływowy i generalnie zwraca na siebie uwagę. No i o to chodzi!

test toyota aygo – Wygląd

Stylistyka tego samochodu budzi skrajne emocje, jedni kochają go za tę złość w spojrzeniu, a inni wręcz mówią, że to niezbyt korzystny zabieg. Niby małe autko dla kobiety a tu takie ostre rysy. Można by to skwitować stwierdzeniem, że powinny nim jeździć przede wszystkim osoby pełne sprzeczności. No i wpływ na to ma też fakt, że ostrość na zewnątrz ma się nijak do np. ostrości silnika. No ale to już rozwiązaliśmy, to auto dla kobiet, a te generalnie spokojnie jeżdżą 😉

Wnętrze jest bardzo przyjemne, przejrzyste, jak na swoje możliwości dobrze wyciszone. Ne a tu takie sząłu jak przy wyglądzie zewnętrznym, jest powiedziałabym… bardzo normalne. Posiada nawet wyświetlacz multimedialny w wersji dotykowej. Obsługa? Nic prostszego!

test toyota aygo – Wrażenia z jazdy

test toyota aygoO ile z przodu jedzie się całkiem komfortowo, to z tyłu są pewne problemy. Jakie? Największy problem to brak miejsca. Jeśli mierzy się więcej niż 160 cm, nie jest komfortowo. Jednak zaręczam, że wejść się da, sprawdzone. Dwóch rosłych mężczyzn siedziało i nie narzekało 😉

Bagażnik jest dość głęboki i na zakupy w sam raz, ale na dłuższy wyjazd nie ma co liczyć. 163 litry to, okazuje się niewiele. Brak szerokości zaburza trochę funkcjonalność, ale przecież to nie jest samochód na wakacyjną wyprawę całą rodziną.

Polubiłam to auto! Prowadzi się bardzo dobrze, w mieście mogłam wjechać nawet w najbardziej wąskie miejsce parkingowe, a do tego jest zwinny i wystarczająco zwrotny. Co więcej zwraca na siebie uwagę, zdarzały się sytuację, że na stacji benzynowej podchodzili do mnie tankujący z pytaniem “co to jest za auto?”. No i te spojrzenia ludzi jadących obok… W jakiejś mierze jest to na pewno zasługa tego koloru – intensywnej pomarańczy, ale jest to także konsekwencja inwencji twórczej japońskich projektantów.

test toyota aygo – A teraz… męskie spojrzenie

test toyota aygoTrojaczki z Kolina, czyli jedna fabryka robi 3 modele 3 marek, Toyota Aygo, Peugeot 107 i Citroec C1 niby to samo, a jednak nie. O ile pierwsza edycja trojaczków była niemal identyczna różniąc się jedynie znaczkami marki… niewątpliwie odniosły gigantyczny sukces. Te auta to synonim niezawodności, jedne z najczęściej wybieranych flotówek dla sprzedawców. Obecna edycja trojaczków to już krok w przyszłość.

Toyota wpadła na pomysł indywidualnej modyfikacji designu auta. Możemy sobie w opcji zamówić inne spojlery i obudowę przodu auta, możemy samodzielnie zmieniać jego wygląd. To taki gadżet ale wygląd naszej wersji testowej był intrygujący, sami oceńcie, trochę kosmiczny ale jedno jest pewne, jakość Toyoty. Wszystko jest bardzo solidnie złożone i spasowane, auto jest skromnie wyposażone, ale jak wspomniałem to tanie auto, które musi wytrzymać los auta firmowego. I tym właśnie przyciągnęło masę klientów. Bo jak mówi powiedzenie, „jakie auto wjedzie wszędzie? FIRMOWE”.

Koncepcja mechaniczna auta pozostała ta sama, silnik 1L pojemności 69KM i wystarczy bo jest ekonomiczny i niezawodny. Myślę że to auto godne jest polecenia jako firmowe ale też jako drugie w  rodzinie czy tzw na zakupy. Po mieście zużycie paliwa nie przekracza 6,5L/100km a i jego gabaryty są idealne do wciskania się w każdą dziurę zwłaszcza że polscy projektanci parkingów mają tendencję do mnożenia miejsc zachowując powierzchnię ogólną parkingu. Ostatnio na Ursynowie nie byłem w stanie wsiąść do auta bo ktoś blisko zaparkował, niestety zaparkował prawidłowo tyle że jego auto było duże. Na pewno każdy z Was miał taką przygodę więc w przypadku Aygo nie ma problemu. Toyota jest zgrabna i zwinna, silnik ekonomiczny zachowujący całkiem niezłą dynamikę.

Daria Pacańska / Paweł Kubalski