Polski Fiat 125p Monte Carlo

Fiat 125p Monte Carlo marzenie miłośników motoryzacji w PRLu

952

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat 125p Monte Carlo. Rekompensaty za Fiaty na przedpłaty. Fiat 125p później FSO 1500. Takich aut nie było na książeczki.
Fiat 125p Monte Carlo. Rekompensaty za Fiaty na przedpłaty. Fiat 125p później FSO 1500. Takich aut nie było na książeczki.

Sportowy Polski Fiat 125p Monte Carlo – Rajd Akropolu oraz Monte Carlo to te imprezy w których fabryczne zespoły FSO odnosiły największe sukcesy. Nic dziwnego więc, że auta startujące w tych wyścigach zostały opatrzone ich nazwami.

Polski Fiat 125p Monte Carlo

     

Polski Fiat 125p Monte Carlo wersja fabryczna
Fiat 125p Monte Carlo wersja fabryczna

Polski Fiat 125p Monte Carlo – Rajdowy rodowód.

Na przełomie 1973 i 1974 roku miała miejsce premiera dwóch nowych wersji Polskiego Fiata 125p Monte Carlo to jedna z nich. Nazwa wywodzi się od bardzo znanego rajdu samochodowego Monte Carlo, którego początki sięgają 1911 roku. Rajd został zapoczątkowany przez księcia Alberta I. Dziś jest on najstarszym cyklicznie kontynuowanym rajdem na świcie. Polska po gwałtownym rozwoju sektora motoryzacyjnego postanowiła wkroczyć na nieznane do tą wody sporty motorowe. Oczywiście zadanie przygotowania aut do startów w rajdach przypadło konstruktorom z FSO.

Polski Fiat 125p Monte Carlo wersja fabryczna zdjęcia z archiwum FSO
Fiat 125p Monte Carlo wersja fabryczna zdjęcia z archiwum FSO

Polski Fiat 125p Monte Carlo – Najszybszy kredens w kraju.

Pierwsze starty Polskich Fiatów podczas rajdu Monte Carlo w 1971r zakończyły się totalnym niepowodzeniem. Dlatego też zapadła decyzja o utworzeniu specjalnego wydziału sportu w Fabryce, który z czasem przerodził się w OBRSO.  Żerańscy konstruktorzy stanęli przed ogromnym wyzwaniem. Mieli bardzo niewielkie doświadczenie w budowie aut wyczynowych.  Wszystkie egzemplarze Monte Carlo powstawały poza fabryką w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Osobowych w  Warszawskiej Falenicy. To właśnie tam odbywały się wszystkie modernizacje oraz udoskonalenia. Należało bowiem niemalże w całości przeprojektować zawieszenie, hamulce oraz wiele wiele innych elementów aby zbliżyć się do konkurencji.

Polski Fiat 125p Monte Carlo wersja fabryczna zdjęcia z archiwum FSO tu park maszyn w trakcie rajdu
nasz Fiat 125p Monte Carlo wersja fabryczna zdjęcia z archiwum FSO tu park maszyn w trakcie rajdu

 

Fiat 125p Monte Carlo – Wybawienie z południa.

FSO w połowie lat 70 ubiegłego wielu aktywnie współpracowało z Włoskim Fiatem. Nic nie wskazywało na to by ten stan rzeczy miał w najbliższej przyszłości ulec zmianie. Tak więc wykorzystano dobre kontakty z motoryzacyjnym gigantem i przeszczepiono elementy Fiata 132 do rajdowej wersji Monte Carlo. Największą i najbardziej znaczącą zmianą wprowadzoną w Monte Carlo było serce. Jednostka napędowa o pojemności 1600 ccm oraz mocy 98 koni sprawiała iż auto stawało się dużo bardziej żwawe oraz dynamiczne. Pozwalało już konkurować z innymi zespołami startującymi w rajdzie.

Polski Fiat 125p Monte Carlo - karta katalogowa z danymi
Polski Fiat 125p Monte Carlo – karta katalogowa z danymi

Fiat 125p Monte Carlo Dostępny tylko za dewizy.

Wyprodukowano około 800-900 sztuk Nie wszystkie wyprodukowane Monte Carlo kończyły żywot na morderczych odcinkach rajdu. Zdecydowana większość z nich trafiła w ręce prywatnych użytkowników. Była to nie lada gratka dla amatorów sportów motorowych mogli poczuć się jak prawdziwy rajdowiec. Jednakże nie była to tania zabawa bowiem wersja Monte Carlo kosztowała 3400 dolarów podczas gdy Fiat 132 3000$.  Osoba, która zdecydowała się na zakup auta otrzymywała w nim koła ze stopów lekkich, sportową kierownicę, silnik 1600, obrotomierz silnika oraz niesamowite wrażenia z jazdy.

plakat reklamowy fiat 125p
plakat reklamowy fiat 125p

125p Monte Carlo Legenda wciąż żywa…

Niestety do dziś nie zachowała się ani jedna oryginalna sztuka Polskiego Fiata 125p Monte Carlo. Istnieje jednak bardzo wiele replik wersji Monte Carlo dzięki czemu przy odrobinie szczęścia można poczuć to samo co czuli kierowcy rajdowi tamtych wspaniałych lat…

125p monte carlo oryginał
125p monte carlo oryginał

Zapraszamy do lektury:  65 LAT FABRYKI SAMOCHODÓW OSOBOWYCH.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia