Sposób na blokadę koła – masz za sobą przepisy

7240

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

blokada na koła jak zdjąć
blokada na koła jak zdjąć

Blokada na koło założona w celu unieruchomienia pojazdu jest niezgodna z przepisami prawa. Jak zdjąć blokadę z koła? czy wolno samemu?

Stres – blokada na koło – jak zdjąć – Pamiętaj, przepisy są po Twojej stronie!

Chyba większość kierowców doświadczyła już wątpliwej przyjemności unieruchomienia samochodu przez oddanych swemu powołaniu strażników miejskich. Z czym mamy tu do czynienia? Najczęściej z próbą wymuszenia przyznania się do winy, bez względu na to czy domniemany sprawca popełnił wykroczenie czy nie. Działa to na prostej zasadzie – pojedziesz dalej jeżeli przyjmiesz mandat, jeżeli nie – dzwoń po taksówkę. W tym miejscu warto postawić pytanie – gdzie kończy się zakres obowiązków funkcyjnych strażnika, a zaczyna łamanie obowiązujących przepisów prawa? Odpowiedź jest oczywista, a sposób na blokadę koła – banalnie prosty.

Powiedzmy to głośno i wyraźnie – ZDJĘCIE BLOKADY Z KOŁA NIE MOŻE BYĆ UZALEŻNIONE OD DECYZJI WŁAŚCICIELA LUB UŻYTKOWNIKA POJAZDU O PRZYJĘCIU MANDATU KARNEGO! W takiej sytuacji stoi za nami prawo, a jeżeli nadgorliwy strażnik odmawia zdjęcia blokady, mimo że zażądałeś tego w sposób nie budzący żadnych wątpliwości, masz pełne prawo do dochodzenia swoich racji.

Sposób na blokadę koła? Nic prostszego!

Kierowcy w całej Polsce walczą z blokadami różnymi metodami – jedni używają wiertarek, inni biegną po szlifierki. Po co? Obowiązek usunięcia urządzenia blokującego leży po stronie Straży Miejskiej. Fakt odmowy przyjęcia mandatu karnego nie ma tutaj absolutnie nic do rzeczy. Jeżeli strażnik miejski odmawia zdjęcia nałożonej blokady, czym prędzej sięgnij do kieszeni, wyjmij telefon i nagrywaj. Bez obaw, rejestrujesz wizerunek osoby, która służbę pełni publicznie, to po pierwsze. Po drugie – w tym momencie masz prawo podejrzewać, że strażnik działa z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa. Zatem możesz gromadzić materiał dowodowy. Co dalej? Składasz stosowne zawiadomienie.

Skuteczny sposób na blokadę koła jest tylko jeden – dzwonisz na numer podany na blankiecie (znajdziesz go za wycieraczką) i zażądać jej zdjęcia. Mandat karny? Nie musisz go przyjmować i nie może mieć to wpływu na decyzję strażnika miejskiego o usunięciu urządzenia, które unieruchamia Twój samochód. To czy przyznasz się do winy i przyjmiesz mandat, zależy już wyłącznie od Twojej decyzji.

blokada na koła - straż miejska w akcji
blokada na koła – straż miejska w akcji

Jak zdjąć blokadę z koła – przepisy są po Twojej stronie

Po pierwsze – art. 97 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wskazuje, że mandat karny może zostać nałożony na osobę, której sprawstwo nie budzi żadnych wątpliwości. Jak w takiej sytuacji strażnik miejski zamierza udowodnić Twoją winę? Jeżeli nie zostałeś „złapany za rękę”, funkcjonariusz Straży Miejskiej ma obowiązek natychmiastowego zdjęcia założonej blokady, a wynika to z prostego faktu – jeżeli zaparkowałeś samochód w miejscu, w którym jest to niedozwolone, po czym oddaliłeś się z miejsca zdarzenia, a blokada została założona już po tym fakcie, Twoja wina nie może być udowodniona w danej chwili. Mogłeś użyczyć pojazd osobie trzeciej? Mogłeś, zatem niby dlaczego masz przyjmować mandat karny za wykroczenie, którego być może nie popełniłeś?

Po drugie – to czy przyznasz się do wykroczenia, zależy wyłącznie od Twojej woli. Masz przecież prawo nie odpowiadać na zadane pytania. Podobnie wygląda kwestia wskazania osoby, która w danym momencie użytkowała pojazd. Nie musisz przecież obciążać członka swojej rodziny, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo poniesienia przez niego odpowiedzialności karnej. A co z osobami obcymi? Cóż, jeżeli nie masz stuprocentowej pewności kto w danym momencie prowadził pojazd, nie ryzykuj fałszywego oskarżenia.

Sposób na blokadę koła – Dobrze jest znać swoje prawa

Po Twojej stronie stoi także art. 140 Kodeksu cywilnego. „W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”. W świetle przepisów, jako właściciel bądź użytkownik (użytkownikiem może być każda osoba, która drogą umowy cywilnej została upoważniona do posiadania i użytkowania określonej rzeczy) samochodu masz pełne prawo do korzystania z niego. Założone na koło urządzenie blokujące skutecznie Ci to uniemożliwia. Czy jeżeli w tym przypadku Straż Miejska uzależnia usunięcie blokady od decyzji o przyjęciu mandatu, nie dochodzi zatem do naruszenia przepisów?

Kolejna rzecz, art. 97 § 2 jasno wskazuje, że sprawca wykroczenia ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu karnego. Z czym zatem mamy tu do czynienia? Z kolejnym „bublem”, z którego Straż Miejska ochoczo korzysta! W świetle wyżej wymienionego przepisu, odmowa przyjęcia mandatu nie może skutkować pozostawieniem pojazdu w stanie uniemożliwiającym jego dalsze użytkowanie! Nie powinieneś jednak walczyć z tym na siłę, sposób na blokadę koła jest tyko jeden – dzwonisz pod właściwy numer i żądasz (nie prosisz) jej natychmiastowego usunięcia.

Blokada na koło jak zdjąć – kiedy strażnik miejski nie może unieruchomić pojazdu?

Art. 130a pkt 8 Ustawy prawo o ruchu drogowym nie pozostawia żadnych wątpliwości – „Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu.”

Sposób na blokadę koła - straż miejska
blokada na koła – straż miejska nie zawsze ma prawo

W sytuacji, w której kierowca pozostawił pojazd na miejscu do tego wyznaczonym w strefie płatnego parkowania, organ dokonujący kontroli może nałożyć mandat karny, jednak nie ma prawa unieruchomić pojazd za pomocą urządzenia blokującego koło. Przepisy mówią jasno o sytuacji, w której doszło do pozostawienia pojazdu w miejscu, w którym jest to niedozwolone! Jak należy zachować się w takiej sytuacji? Gromadzimy materiał dowodowy w postaci zdjęć i materiału wideo, a następnie składamy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej. Istnieje bowiem uzasadnione przypuszczenie, że strażnik miejski znacząco przekroczył swoje uprawnienia.

Wicej porad przeciwmandatowych znajdziesz tutaj.

źródło: anuluj-mandat.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia