Świece żarowe – budowa, funkcja, diagnostyka

5537

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kolejna rzecz, również związana z ekologią i unijnymi normami, to konieczność oczyszczania filtra cząstek stałych. W momencie, w którym komputer wykrywa konieczność wypalenia nadmiaru nagromadzonej sadzy, świece podnoszą temperaturę w komorach spalania, a co się z tym wiąże – także temperaturę gazów wylotowych.

Należy podkreślić, że stosowane obecnie świece żarowe coraz częściej wpływają na sam proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Wynika to z faktu, że nowoczesne jednostki Diesla charakteryzują się stosunkowo niskim stopniem sprężenia, zwłaszcza w porównaniu ze starszymi silnikami. Takie rozwiązania niosą ze sobą wiele zalet, jak choćby wyższą kulturę pracy, zwłaszcza na biegu jałowym, oraz zdolność do szybszego osiągania optymalnej temperatury. Świece stosowane w takich jednostkach zwykle są zintegrowane ze specjalnymi czujnikami, których zadaniem jest wysłanie do sterownika informacji o ciśnieniu i temperaturze w cylindrach.

Świece żarowe – diagnostyka problemów staje się coraz trudniejsza

Świece żarowe - kontrolka
Nowoczesne świece żarowe informują o swojej niesprawności szeregiem niecharakterystycznych objawów

Pozornie może się wydawać, że prawidłowe zdiagnozowanie stanu świec jest o wiele łatwiejsze w nowoczesnych silnikach, w których dedykowana kontrolka (na tablicy rozdzielczej) informuje kierowcę o ewentualnych problemach. Nic bardziej mylnego. Bardzo często zdarza się, że wspomniana kontrolka sygnalizuje problem zbyt późno lub wcale tego nie robi. Jeżeli dodamy do tego fakt, że w jednostkach zasilanych szyną wysokociśnieniową, w których stopień sprężenia jest stosunkowo niski, kondycja świec nie wpływa na rozruch w aż tak dużym stopniu, otrzymujemy kolejne utrudnienie.

Silnik może odpalać normalnie, lecz nie będzie to oznaczało, że w układzie żarowym nie występuje żaden problem. Ze względu na często stosowany zabieg integracji świec i czujników, niesprawność tego elementu odbije się na procesie spalania. Nierówna praca silnika, utrata mocy, podwyższone spalanie – m.in. takie symptomy mogą wskazywać na problemy z układem żarowym. Zignorowanie sygnałów, które potencjalnie mogą świadczyć o niesprawności świec, może zaskutkować uszkodzeniem silnika i przedwczesnym „zapchaniem” filtra cząstek stałych.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku elementów dedykowanych dla silników benzynowych, świece żarowe powinny być wymieniane w komplecie. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, dotyczących parametrów podzespołów. Czasami zdarza się, że w jednej serii silników stosowane są różne elementy. Wymianę warto powierzyć fachowcowi i nie wynika to wyłącznie z faktu, że w nowoczesnych jednostkach dostęp do świec jest mocno utrudniony. Producenci stosują coraz dłuższe i coraz cieńsze elementy, a co za tym idzie – coraz bardziej podatne na złamanie.

grafika tytułowa: CC BY 2.5; autor – Dieselbastler~commonswiki; źródło – wikimedia

czy wiesz że niesprawny zawór EGR to większe zużycie paliwa?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia