Amortyzatory – funkcja, podział, objawy zużycia i diagnostyka

3839

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Amortyzatory gazowo-olejowe wykorzystują azot, którego zadaniem jest niedopuszczenie do powstania zjawiska kawitacji, czyli tworzenia się pęcherzy parowo-gazowych, powstających na skutek zmiany ciśnienia w cieczy. W praktyce przekłada się to na poprawę efektywności pracy podzespołu. Amortyzator gazowo-olejowy jest też znacznie szczelniejszy, co wynika z braku konieczności wyrównania ciśnień.

Podstawowa zaleta tego typu elementów to (w porównaniu z olejowymi odpowiednikami) znacznie szybsza praca. Nie bez znaczenia jest też niska masa własna i progresywna charakterystyka działania. W praktyce oznacza to, że skok, który jest wymagany do przeniesienia obciążeń, jest mniejszy względem charakterystyki liniowej.

Jak zadbać o amortyzatory?

Amortyzatory
W polskich warunkach drogowych amortyzatory zużywają się dosyć szybko

Poza wymianą (ewentualnie poza regeneracją) same amortyzatory nie wymagają od kierowcy żadnych czynności serwisowych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre złe nawyki mogą znacząco przyspieszyć proces ich zużycia.

Na żywotność tych podzespołów wpływa przede wszystkim stan nawierzchni, po której zazwyczaj porusza się użytkownik. O ile drogi w Europie Zachodniej obchodzą się z zawieszeniem dość delikatnie (w Niemczech wymiana amortyzatorów następuje średnio co 130-140 tysięcy kilometrów), to polskie realia zmuszają kierowców do znacznie częstszego korzystania z usług serwisów – co 70-80 tysięcy kilometrów, a jeżeli samochód jest eksploatowany w wyjątkowo trudnych warunkach, konieczność wymiany amortyzatorów pojawia się znacznie szybciej.

Do tego należy dodać fakt, że na żywotność amortyzatorów w dużej mierze wpływają też warunki klimatyczne. Woda, śnieg, lód, sól drogowa, błoto – wszystkie te czynniki nie stwarzają korzystnego środowiska pracy dla elementów zawieszenia.

Aby nie przyspieszyć procesu zużycia eksploatacyjnego, należy przede wszystkim chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi, a tu pomoże wyłącznie zdrowy rozsądek. Szybko pokonywane progi zwalniające, krawężniki oraz dynamiczna jazda po wyboistych drogach – to pewna recepta na zniszczenie tłoczyska.

Amortyzatory – kiedy należy pomyśleć o wymianie?

Zużyte amortyzatory dają szereg charakterystycznych objawów. Do najbardziej odczuwalnych należy silne kołysanie nadwozia na nierównościach, nerwowe zachowanie pojazdu przy mocnym hamowaniu, wydłużona droga hamowania i częsta interwencja systemu ABS, nawet w sytuacjach, w których teoretycznie nie grozi zablokowanie kół. Samochód traci też stabilność prowadzenia w zakrętach, zwłaszcza na nierównej nawierzchni.

Objawy zużycia można potwierdzić testem, przeprowadzonym w dowolnej stacji kontroli pojazdów. W tym przypadku wyniki nie są jednak jednoznacznie miarodajne, bowiem badanie przeprowadzone na tzw. trzepaczkach może być „zafałszowane” przez luzy obecne w zawieszeniu. Kontrolę warto zatem uzupełnić fachowymi oględzinami.

Pamiętaj, amortyzatory zawsze należy wymieniać parami. Wyjątek od tej zasady stanowią sytuacje, w których niesprawność wykazuje świeżo zakupiony element. Wraz z amortyzatorami warto wymienić też poduszki i osłony.

 

Przeczytaj też artykuł na temat eksploatacji silników wysokoprężnych!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia