VW T2 Elektro transporter pionierem myśli ekologicznej

425

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

VW T2 Elektro transporter
źródło: wikipedia.org

Prototypowy VW T2 Elektro transporter doskonale wpisał się, jako klasyk, w myśl przewodnią targów z 2015 roku. Było nią hasło: „Hanower pod napięciem – elektryczny transport między wyobrażeniem, a rzeczywistością”. I zadziwił wszystkich…

Mało jest odsłon wykreowanych przez legendę zwaną VW „Ogórek”, które mogą po tych wszystkich latach nas jeszcze zaskoczyć. Nawet pasjonaci historii motoryzacji, śledzący losy modeli T1 i T2, szeroko otwierali oczy, kiedy w 2015 roku producent pokazał w Hanowerze model VW T2 Elektro transporter. Ten prototypowy model z 1979 roku doskonale wpisał się, jako klasyk, w myśl przewodnią targów. Było nią hasło: „Hanower pod napięciem – elektryczny transport między wyobrażeniem, a rzeczywistością”. I zadziwił wszystkich.

Między wyobrażeniem a rzeczywistością…

VW T2 Elektro transporter
źródło: wikipedia.org

VW T2 Elektro transporter to unikalny egzemplarz, który miał znacznie wykraczać poza ramy ówczesnej rzeczywistości motoryzacyjnej. W latach siedemdziesiątych XX wieku napęd elektryczny nie leżał już co prawda w dziale „science-fiction”, ale do codzienności napędzanej prądem elektrycznym było jeszcze bardzo daleko. Tymczasem VW „Ogórek” obdarzony napędem generowanym w akumulatorach kwasowo – ołowiowych rzeczywiście był gotów wyjechać na drogi. I faktycznie po tych drogach jeździł – limitowana edycja pod nazwą T2 Bulli wyprodukowana w ramach programu pilotażowego została wypuszczona z fabryki i udostępniona na komercyjnym rynku.

Co więc sprawiło, że rewolucyjny jak na swoją epokę VW T2 Elektro transporter nie stał się hitem a produkcja nie ruszyła na masową skalę? Po pierwsze, przeciętny użytkownik chyba nie był jeszcze wtedy gotowy na takie rozwiązanie – zwłaszcza jeżeli mowa o transporcie towarowym. Po drugie, koszty użytkowania nie należały do najmniejszych. Po trzecie wreszcie, same akumulatory ważyły około 850 kilogramów, co znacznie zwiększało masę własną busika. Z takim obciążeniem maksymalnie naładowany VW T2 Elektro – transporter był w stanie przejechać maksymalnie 50 do 70 kilometrów. Rzeczywistość zabiła wyobrażenia.

VW T2 Elektro transporter zwiastunem nowej ery?

Nie było szansy na sukces. Ale elektryczny model T2 coś rozpoczął. Prototypowa wersja dostawczego auta napędzanego energią elektryczną nie tylko zwiastowała erę motoryzacji ekologicznej. Choć rozpędzał się zaledwie do około 70 km/h, silnik o mocy 23 KM spokojnie mógłby sprawdzić się jako napęd elektrycznego samochodu dostawczego o ładowności do jednej tony – zupełnie tak jak jego tradycyjny odpowiednik.

VW T2 Elektro transporter
źródło: wikipedia.org

Różnił ich jedynie możliwy do pokonania dystans z jednej strony – i sposób oddziaływania na środowisko, z drugiej. No, ale aż takiej ochrony atmosfery się wówczas jeszcze spodziewać nie było można.

VW T2 Elektro transporter został przypomniany w lutym 2015 roku, głównie dlatego, że producent ma zamiar dość dynamicznie wejść w ten segment rynku. Jeszcze w 2011 roku na wystawie Geneva Motor Show zaprezentowano w pełni elektryczny Volkswagen Bulli, a dwa lata później na pokazie we Frankfurcie pojawił się model e-load up! – który zebrał fantastyczne noty. Natomiast projekt VW I.D., który pokazano w 2016 roku na salonie w Paryżu, od 2020 roku ma wejść do seryjnej produkcji.

Rozpoczyna się era aut elektrycznych. VW T2 Elektro transporter był niezłym początkiem. A jak na tle współczesnych ofert wygląda nasza Syrena Nixi …?

https://bezpiecznapodroz.org/syrena-nixi-sen-motryzacji

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia