Bezpieczeństwo na drogach podczas Majówki

217

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczeństwo na drogach

Bezpieczeństwo na drogach – zadbajmy o nie w długi weekend

Koniec kwietnia i początek maja to okres, w którym mamy tzw. Majówkę. Wystarczą 3 dni dodatkowego urlopu, aby długi, majowy weekend trwał aż 9 dni. W tym czasie wiele osób planuje wycieczki, urlopy lub odwiedziny u dalekiej rodziny. Długi weekend to również czas wzmożonego ruchu na drogach i częstych wypadków. Warto wcześniej zastanowić się jak możemy zadbać o bezpieczeństwo na drogach, abyśmy mogli bez problemów i przykrych sytuacji wyjechać i wrócić z upragnionego urlopu.

Bezpieczeństwo na drogach – doświadczeni kierowcy również muszą uważać

Bezpieczeństwo na drogachMówiąc o bezpieczeństwie na drogach, zazwyczaj zwraca się uwagę na młodych kierowców. Mówi się, że brak doświadczenia, brawura i nieodpowiedzialność są główną przyczyną wypadków. Powinniśmy mieć na uwadze, że wypadki drogowe zdarzają się nie tylko początkującym, lecz także bardzo doświadczonym kierowcom.

Zły stan dróg, mgły i utrudniające prowadzenia opady atmosferyczne czy też lokalne przymrozki to utrudnienia dla wszystkich kierowców, niezależnie od stażu i doświadczenia. Zwróćmy uwagę na fakt, iż niebezpieczeństwo na drodze jest zawsze bardzo duże i nie jest to miejsce, w którym powinniśmy się czuć w 100% komfortowo i pewnie. Każda sytuacja drogowa i każda trasa jest inna, a długi staż w prowadzeniu samochodu nie daje uprawnień do przekraczania prędkości czy niezwracania uwagi na panującą pogodę. Prowadząc pojazd jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, lecz także za pasażerów oraz innych użytkowników drogi.

Bezpieczeństwo na drogach – zwracajmy uwagę na niuanse

Bezpieczeństwo na drogachBezpieczeństwo na drodze to również rozważne poruszanie się po parkingach i strefach ograniczonej prędkości. Wbrew pozorom wiele stłuczek i wypadków zdarza się w miejscach, w których jeździmy dość wolno. Niestety pośpiech, duża ilość spraw do załatwienia i życie w stresie sprawiają, że kierowcy nie zwracają uwagi na otoczenie i sytuację na drodze. Nadal zdarzają się wypadki w okolicach przejść na pieszych, na osiedlowych skrzyżowaniach czy na parkingach. Tam również wystarczy chwila nieuwagi, aby spowodować kolizję.

Kilka tygodni temu cały kraj śmiał się, że stłuczki rządowych limuzyn na ulicy Nowogrodzkiej. Jedno auto niespodziewanie uderzyło w drugie, stojące tuż za nim. Brak doświadczenia kierowcy? Raczej trudno w to uwierzyć. Roztargnienie, niezwracanie uwagi na otoczenie oraz zwykła niedbałość wydają się o wiele bardziej prawdopodobnymi przyczynami tego zdarzenia. Aby uniknąć tak infantylnych sytuacji i zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo na drogach nie trzeba wiele. Wystarczy zwrócić uwagę na sytuację, która ma miejsce wokół nas oraz zachować szczególną ostrożność, której podczas jazdy autem nigdy nie jest za wiele.

Bezpieczeństwo na drogach – pamiętajmy o najważniejszych zasadach

Jedną z największych naszych „bolączek”jest wymuszanie pierwszeństwa. Bardzo często zdarza się, że kierowca nie spojrzy, nie zwróci uwagi lub nie zauważy, że z przeciwnej strony nadjeżdża inny pojazd. Takie sytuacje są szczególnie często spotykane podczas manewru skręcania w lewo. Kierowcy nie zwalniają i nie sprawdzają, czy na pewno mogą bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie. Jeśli auto jadące z naprzeciwka ma dużą prędkość, nie zdąży się zatrzymać. Siła uderzenia z dużą prędkością może spowodować odbicie auta., co przy wzmożonym ruchu doprowadzi do karambolu. Nieustąpienie pierwszeństwa w takiej sytuacji może doprowadzić do bardzo poważnego zderzenia pojazdów, które w wielu przypadkach nie kończy się jedynie wgnieceniem i zarysowaniem.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia