Bezpieczeństwo na drogach podczas Majówki

0
39

Bezpieczeństwo na drogach – szybko nie znaczy bezpiecznie

Bezpieczeństwo na drogachJeśli chcemy bezpiecznie i komfortowo poruszać się po drogach, najważniejsze, abyśmy zawsze stosowali się do obowiązujących przepisów. Czasami ograniczenia prędkości czy zakaz wyprzedzania w danym miejscy wydają się bezsensowne. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na przepisy, ponieważ wiedzą lepiej jak się zachować i w jaki sposób jechać. Wszystko jest w porządku, dopóki nie dochodzi do kolizji. Wtedy okazuje się, że ograniczenie lub zakaz miały sens i zdecydowanie lepiej się do nich stosować.

Nadal wielu kierowcom towarzyszy tendencja do przekraczania prędkości za wszelką cenę. Częste wyprzedzanie wbrew pozorom nie powoduje, że czas dojazdu do celu jest znacznie skrócony. Wyprzedzając na całej trasie kilka czy nawet kilkanaście razy jesteśmy w stanie zaoszczędzić maksymalnie 10-15 minut. Nie jest to znaczna różnica, więc po co narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo? Śpieszymy się „dla zasady” i nie myślimy o konsekwencjach, które mogą nas spotkać. Łamanie przepisów grozi nie tylko punktami karnymi i mandatem. To przede wszystkim zagrożenie naszego zdrowia i życia, a przecież nie ma nic ważniejszego.

Bezpieczeństwo na drogach – jazda po alkoholu

Weekend majowy to czas odpoczynku, spędzania czasu z rodziną i znajomymi oraz czas grillowania. Choć każdy wie, że jazda po alkoholu jest surowo zabroniona, warto jeszcze raz o tym wspomnieć. Pod żadnym pozorem nie siadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu oraz nie pozwólmy prowadzić innym w stanie nietrzeźwości, nawet „po jednym piwie”. Za prowadzenie pojazdu wstanie po spożyciu, zgodnie z art. 87§1 kodeksu wykroczeń podlegamy karze aresztu od 5 do 30 dni, grzywnie w wysokości 5000 złotych, możemy stracić prawo jazdy nawet na 3 lata oraz możemy narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo i utratę życia.

O bezpieczeństwo na drogach powinniśmy dbać nie tylko w okresie świąt i długich weekendów, lecz przez cały rok. Mówi się, że zmiany najlepiej wprowadzać od siebie. Zadbajmy więc o nas spokój i bezpieczeństwo, niezależnie od tego, czy jedziemy autem, rowerem, czy po prostu spacerujemy.

Przeczytaj również:

Tragiczny wypadek Tomasza Golloba