Usterki pasków wieloklinowych – przyczyny

239

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Usterki pasków wieloklinowych mogą skutecznie uniemożliwić jazdę, a przy okazji także uszkodzić istotne elementy osprzętu. Jakie są ich najczęstsze przyczyny i jak się przed nimi uchronić?

Pasek wieloklinowy nie jest konstrukcją doskonałą, a już na pewno nie wieczną. Mimo to napęd osprzętu, realizowany właśnie w taki sposób, ma bardzo wiele zalet. Gumowe paski są lekkie, ciche, tanie (zarówno w produkcji, jak i w zakupie), a ich wymiana nie nastarcza zbyt wielu trudności. Zdarza się natomiast, że wielu kierowców ignoruje konieczność regularnej weryfikacji ich stanu. To ewidentny błąd, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych jednostek napędowych, gdzie jeden pasek realizuje napęd wielu urządzeń osprzętu. Usterki pasków wieloklinowych mogą skutecznie unieruchomić samochód w trasie, a należy zaznaczyć, że nie będzie to jedyna konsekwencja zaniedbania ze strony kierowcy. Fragmenty zerwanego paska mogą dostać się w różne miejsca, często doprowadzając do awarii istotnych elementów osprzętu. Jak się przed tym uchronić? Wpierw należy poznać najczęstsze przyczyny awarii pasków.

Pasek wieloklinowy – co to takiego?

Usterki pasków wieloklinowych
1. Usterki pasków wieloklinowych zdarzają się stosunkowo często

Charakterystyczną cechą pasków wieloklinowych jest ich szerokość. Elementy te, których przekrój przypomina połączone kliny, zostały stworzone z myślą o napędzaniu wielu urządzeń, zatem muszą być przystosowane do przenoszenia znacznych obciążeń. Ich konstrukcja ma zatem za zadanie eliminację poślizgów oraz zwiększenie wytrzymałości samego paska.

Można powiedzieć, że paski wieloklinowe to nic innego, jak ewolucja paska klinowego, który dziś właściwie nie znajduje już zastosowania. Tamte elementy były znacznie cieńsze, a wynika to z prostego faktu – jeden pasek klinowy najczęściej odpowiadał za napęd tylko jednego, góra dwóch urządzeń. Przenoszone wartości momentu obrotowego nie były zbyt duże, zatem sam pasek nie musiał być tak wytrzymały.

Skoro pojedynczy pasek napędza wiele urządzeń, siłą rzeczy musiała się zwiększyć jego elastyczność. Współczesne paski mogą (i muszą) pracować z wieloma załamaniami, jednak taka konstrukcja napędu wprowadziła też dodatkowe komplikacje. Optymalne warunki pracy paska to takie, w których pozostaje on odpowiednio napięty. Jest to niezwykle istotny aspekt, który w dużej mierze decyduje o bezawaryjnej pracy układu. Wymusza to stosowanie napinaczy i odpowiednich rolek, a im więcej elementów w układzie, tym większe ryzyko powstania usterki.

Usterki pasków wieloklinowych – najczęstsze przyczyny

Pasek wieloklinowy został stworzony do pracy w suchym i czystym środowisku, a o to nie łatwo, zwłaszcza gdy mówimy o samochodzie, którego jednostka napędowa wykazuje już pewne niedomagania. Należy zdać sobie sprawę z tego, że nawet niewielka ilość wyciekającego oleju lub paliwa, może znacząco wpłynąć na właściwości gumy. Oczywiście nie nastąpi to od razu, jeżeli jednak zaobserwowany zostanie wyciek oleju w okolicy napędu osprzętu, pasek nadaje się już tylko do wymiany. Przy tej okazji należy też odtłuścić wszystkie koła pasowe.

Usterki pasków wieloklinowych bardzo często wynikają też z popełnianych błędów montażowych. Kluczowym aspektem jest odpowiedni naciąg. Zbyt luźny pasek będzie ślizgać się na rolkach. Hałas nie będzie jedyną konsekwencją, należy liczyć się też z przyspieszonym zużyciem elementu. Z kolei zbyt mocno naciągnięty pasek także zużyje się szybciej, a przy okazji „zabije” napędzany osprzęt.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia