Usterki pasków wieloklinowych – przyczyny

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W nowoczesnych konstrukcjach, koła pasowe zaopatrzone są w tłumiki drgań. Ten element również podlega okresowej wymianie (koło, nie tłumik) i w tym miejscu również dochodzi do błędów montażowych. Zdarza się, że niedbali „fachowcy” nie przywiązują należytej uwagi do prawidłowego ustawienia kół. Warto wiedzieć, że żadne z kół pasowych nie może być ustawione pod skosem. Natomiast wszystkie powinny być ustawione we wspólnej płaszczyźnie. W wyniku tego typu błędów z układu wydobywa się nadmierny hałas, a sam pasek ściera się na krawędziach. Czasami zdarza się, że pasek ześlizguje się ze źle ustawionego koła, wyłączając je z pracy.

Bywa też tak, że uszkodzenia pasków wieloklinowych wywołane są przez różne elementy, przedostające się do układu. Kamyk z drogi, niewielka śrubka pozostawiona pod maską – przykładów jest wiele. Każdy taki element może doprowadzić do uszkodzenia paska, a w pewnych sytuacjach – także do jego zerwania.

Usterki pasków wieloklinowych – na co zwrócić uwagę?

Usterki pasków wieloklinowych
2. Usterki pasków wieloklinowych nie są trudne do usunięcia

O ile paski klinowe najczęściej wytrzymywały kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, to ich nowsze odpowiedniki bez najmniejszego problemu mogą osiągnąć przebiegi rzędu stu tysięcy kilometrów, a nawet więcej. Wspomniane wyżej czynniki mogą jednak doprowadzić do przedwczesnego zużycia elementu, dlatego bardzo dobrą praktyką jest kontrola stanu paska przy okazji każdego serwisu okresowego. Nie chodzi tu wyłącznie o sprawdzenie napięcia paska. Warto przyjrzeć się, czy na jego powierzchni nie pojawiają się pęknięcia, a krawędzie nie są poszarpane.

Niepokojącym objawem będą też wszelkie hałasy, dobiegające z układu. Najczęstszą przyczyną jest tu niewłaściwy naciąg. Zdarza się jednak, że za hałas odpowiedzialne jest zużyte koło pasowe, jedno lub kilka. Można to dość łatwo zweryfikować. Wystarczy rozpylić niewielką ilość wody na powierzchnię paska. Jeżeli hałas zmniejszy się, z dużą dozą pewności można stwierdzić, że winne jest koło lub koła.

Nie wszystkie uszkodzenia paska wymagają natychmiastowej interwencji. Jeżeli powierzchnia elementu jest tylko wytarta, można próbować przedłużyć jego „żywot” za pomocą odpowiednich preparatów. W tym miejscu należy jednak zastanowić się, czy gra jest warta świeczki? Paski wieloklinowe nie są drogimi elementami, a ich wymiana nie jest szczególnie skomplikowana (w większości przypadków). Efektów „reanimacji” nie można być pewnym, a praktyka pokazuje, że podjęte ryzyko nie zawsze się opłaca.

 

Przeczytaj też o najczęstszych problemach z instalacją LPG.

1. CC BY 3.0; autor: Una Smith; źródło: wikimedia

2. CC BY-SA 2.0; autor: Magnus Manske; źródło: wikimedia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia