Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

847

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP

Mazda jest jedną z najlepiej postrzeganych w naszym kraju azjatyckich marek, tradycja została zapoczątkowana w latach 70tych. Kiedy za siermiężnego PRLu kupno auta było czymś wyjątkowym bo rodzima produkcja nie zaspokajała nawet połowy popytu PEWEX zaczął import z Japonii. Jedną z nielicznych marek dostępnych w kraju za tzw. dewizy była właśnie Mazda, nie wszyscy już pamiętają firmę Moto Impex. Firma założona przez syna ówczesnego premiera, Andrzej Jaroszewicz zwany Czerwonym Księciem zbił majątek na prawie wyłączności. Dzięki temu Polacy poznali jakość Mazdy która wtedy na tle naszych krajowych aut wypadała wprost genialnie. Potem jednak Mazda gdzieś przepadła, by po 2010 roku pojawić się z nowymi modelami u nas z serii Skyactiv.  Właśnie Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP jest najchętniej kupowaną Mazdą, jest to po prostu bardzo ładny i dobrze wykonany hatchback.

teraz okiem technicznym

Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP – Silnik/skrzynia

Wszyscy ulegli modzie na downsizing w silnikach benzynowych ale nie Mazda, Japończycy jak zawsze poszli pod prąd, czy dobrze? Kiedyś już postawili na Wankla i nie skończyło się to dobrze a jak teraz? Jedno jest pewne, zamiast małego silniczka z turbosprężarką zastosowanie większego niedoładowanego ma swoje zalety, jakie? A takie że turbosprężarki to mnóstwo dodatkowych elementów które mogą zawieść i zawodzą, konia z rzędem temu co da głowę że turbina wytrzyma 250tys km. Jasne, co 3 tak ale to właśnie kłopot, tu nie ma takiego problemu i silnik przelatując 400tys km pewnie zrobi to bezawaryjnie. Ekonomia i duża moc silnika bierze się z bardzo wysokiego jak na silnik benzynowy stopnia sprężania który wynosi 1:14. Silnik generuje 165KM oraz 210Nm momentu obrotowego co w przypadku tak małego auta daje bardzo przyzwoitą dynamikę.

Trzeba jedynie przestawić się po jeździe doładowanymi downsizingowcami bo tam gdzie kończy się im przespieszenie silnik Mazdy dopiero rozkręca się na dobre. Na początku będzie dziwnie bo przy 1500 obr/min gdzie w doładowanym silniku jest już większość momentu obrotowego tu nie dzieje się nic, Przy 4000 obr/min kiedy większość doładowanych solników kończy zakres momentu maksymalnego w Mazdzie właśnie właśnie zaczyna się zabawa. Dobrze kręcąc silnikiem i mieszając 6 biegowym manualem możemy dostać 100km/h w 7.8s nieźle co?

Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP – zawieszenie/koła/hamulce

Nieśmiertelne kolumny McPherson z przodu z gazowymi amortyzatorami oraz takie same amortyzatory z tyłu ale zawieszenie wielowahaczowe. Ten wielowahacz z tyłu jest kluczowym elementem zapewniającym lepszą stabilność od konkurencji. Większość małych aut z tyłu ma po prostu belkę skrętną bo tak jest taniej i prościej, Mazda postawiła na bezpieczeństwo i bardziej sportową charakterystykę. Hamulce z przodu i z tyłu tarczowe tyle że z przodu wentylowane. Koła w przypadku naszej testówki to 215/45×18 więc idealnie to wszystko nadaje się do szybkiej sportowej jazdy. Hamowanie na zwykłej suchej nawierzchni w naszym przypadku średnio z 5 pomiarów wyszło 35.3m ze 100 km/h

Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP – Ekonomia

Ekonomia nie jest taka jak obiecuje producent, niestety jazda w mieście to prawie 8l/100km więc to co pisze producent to chyba było puste miasto. W trasie jest lepiej, możemy zmieścić się w 4.7l/100km na zwykłej drodze, prędkość autostradowa pochłonie 7l/100km. Tak więc plus za zużycie w trasie i minus za miasto. Mazda 3 Skyactiv 165KM i-ELOOP jest autem z wyższej półki, jakością wykonania może śmiało konkurować z Audi 3 i BMW serii 1.

zobacz jak wyglądała Mazda 3 przed liftingiem

i koniecznie obejrzyj film jak wygląda Mazda 3 sedan

https://www.youtube.com/watch?v=oJhdZfrCpfs

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia