Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie

3077

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie

Dlaczego akurat tam? Skąd wiadomo? Czy można w ogóle określić najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie? Dyskusja, jak się wydaje, wciąż jest otwarta…

Temat dotyczy nie tylko dylematów związanych z lokalizacją fotelika dla dziecka. Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie jest przedmiotem dyskusji, dywagacji, badań i rozważań od wielu lat. I wciąż zdania są podzielone, i wciąż nikomu nie udało się jednoznacznie przedstawić argumentu przemawiającego za jedną z opcji. I choć nadal nie wiadomo, gdzie jest ów bezpieczny punkt, kilka teorii wydaje się dość rozsądnych. Warto je poznać.

Fakty i mity

Najbardziej znana teza mówi o tym, że najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie znajduje się za fotelem kierowcy. Wynika to z faktu, że – podobno – odruchowo kierowca w razie niebezpieczeństwa chroni siebie. Teraz każdy z kierowców zastanawia się zapewne, jak zachowałby się w sytuacji zagrożenia. Albo analizuje swoją reakcję, gdyż ma takie doświadczenia. Z pewnością wielu rzeczywiście chroniłoby własną stronę auta, ale z pewnością nie wszyscy. Czy można mówić o tej lokalizacji że jest najbezpieczniejsza? Na tle prowadzonych badań – raczej nie. Okazuje się, że – w zależności od roku, pory roku i ilości badanych – wyniki nie są jednoznaczne. Biorąc pod uwagę dwie strony tylnej kanapy, różnica w bezpieczeństwie po prawej i lewej stronie jest minimalna i wynosi do 2% w jedną lub drugą stronę. Najbezpieczniej za kierowcą? Mit.

Argumenty za i przeciw

Dla każdego siedzenia w samochodzie można przypisać szereg argumentów, zarówno w jedną, jak i drugą stronę. Za kierowcą – wiadomo – będzie chronił siebie. Za pasażerem – odwrotnie, kierowca może wziąć uderzenie na swoją stronę. Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie być może jest po prostu z przodu, obok kierującego? Tu też znajdzie się mnóstwo za i przeciw. Jeżeli wszyscy zapięci są w pasy bezpieczeństwa, a wszystkie poduszki powietrzne włączone – nie wydaje się aby można było jednoznacznie określić i wiarygodnie uzasadnić którykolwiek z poglądów.

Co mówią fachowcy?

najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie

Jeżeli do kogokolwiek można by mieć pewien zakres zaufania w tym zakresie, być może są to producenci certyfikowanych samochodowych fotelików dziecięcych. Rekomendacje, jakie wydają, warto z pewnością wziąć pod uwagę w dyskusji, której celem jest określone najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Otóż większość tych rekomendacji wskazuje, że fotelik należy montować na środkowym siedzeniu, na tylnej kanapie – ale pod warunkiem, że jest ono wyposażone w trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Dodatkowo wymagane jest, aby fotelik był montowany równie stabilnie, co w przypadku prawego i lewego siedzenia, i posiadał możliwość zapięcia isofix.

Dlaczego akurat na środku? Czy to właśnie jest TO miejsce? Argument wskazujący na miejsce najbardziej oddalone od stref zgniotu, wydaje się być rozsądny. Oczywiście, kwestia pozostaje nadal otwarta – warto więc szukać, być może znajdzie się kiedyś ten złoty środek…

Czytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/cepik-juz-dziala-wszyscy-gotowi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia