Ewidencja czasu pracy kierowcy osobówki

1166

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ewidencja czasu pracy

Kontrole drogowe, których ślad pozostanie w CEPiK, będą z pewnością weryfikować również nieco ignorowany obszar, jakim jest ewidencja czasu pracy kierowcy jadącego osobówką.

Kierowca ciężarówki, wyposażony w tachograf, musi się nieźle nagimnastykować aby wydłużyć sobie czas jazdy – a w przypadku kontroli i wykrycia nieprawidłowości – nie ma litości. Tymczasem ewidencja czasu pracy w przypadku kierowcy wykonującego zlecenie transportowe autem do 3,5 tony, sytuacja wydaje się być bajecznie prosta – bo właściwie nieweryfikowalna. Czy tak jest rzeczywiście? Czy żadne prawo nie reguluje tego obszaru? Czy bus lub auto osobowe nie podlega żadnym obostrzeniom? Nic bardziej mylnego!

Bez tacho

Jedyną właściwie różnicą między jazdą samochodem ciężarowym, a osobówką, w myśl przepisów prawa, jest posiadanie urządzenia rejestrującego czas pracy kierowcy. Nie oznacza to jednak, że ewidencja czasu pracy nie jest wymagana. Fakt, że transport wykonywany pojazdem o DMC poniżej 3,5 tony nie podlega unijnemu rozporządzeniu 561/2006, ułatwia życie kierowców jedynie w części. Można by rzec, że tachograf w pewnych sytuacjach nawet mógłby pomóc. Ewidencja czasu pracy kierowcy, jaka jest wymagana w myśl przepisów Ustawy o czasie pracy kierowcy, jest łatwiej weryfikowalna jeżeli pojazd wyposażony jest na przykład w tachograf. No a tak…

Kierowca w myśl ustawy

Ewidencja czasu pracy obowiązuje wszystkich kierowców. Zarówno tych zatrudnionych na etat, jak i samozatrudnionych oraz samodzielnie realizujących zlecenia jako zleceniobiorcy na własnej działalności. Jeżeli dany podmiot wykonuje transport drogowy – zgodnie z zapisami ustawy – to jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji. Żeby być precyzyjnym – ewidencję prowadzi podmiot zatrudniający kierowcę – chyba że jest to forma B2B. W takiej relacji obowiązek ten spoczywa po stronie podmiotu wykonującego usługę.

ewidencja czasu pracy

Dokumentacja

Ewidencja czasu pracy, zgodnie z przepisami, powinna zawierać szereg informacji. Posługując się elektronicznym systemem bądź rejestratorem – jak na przykład tachograf – łatwiej jest prowadzić taki rejestr. Ponieważ jednak nie ma takiego obowiązku, zdecydowana większość kierowców musi prowadzić ten rejestr ręcznie. Ustawa nakłada obowiązek wypełniania dokumentacji z należytą starannością. Informacje, jakie powinny znajdować się w ewidencji, to: liczba godzin pracy, praca nadliczbowa, praca w godzinach nocnych, praca w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy, nieobecności oraz ilość czasu pracy w krajach objętych zasadami wynagradzania pracowników delegowanych.

Przepisy, jak widać, są jednoznaczne. Nie tylko kierowcy ciężarówek są objęci obowiązkiem ewidencjonowania czasu pracy. Muszą to robić wszyscy wykonujący transport drogowy – choćby jeździli nawet Triggo:

https://bezpiecznapodroz.org/triggo-miejskie-autko-przyszlosci

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia