Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC

675

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC

Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC

Rok temu testowaliśmy GrandCoupe w dieslu dziś mamy Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC czyli 1200 cm3 w benzynie. Benzyna i do tego z automatem, era niepodzielnego panowania diesli już mija, coraz więcej osób decyduje się na silniki benzynowe i to niezależnie od wielkości i prestiżu auta. Benzyna jest zawsze fajniejsza, ładniej brzmi, jest trwalsza ale też tańsza w zakupie i serwisowaniu. Nowej generacji 7 biegowy automat dodatkowa dba o radochę, jest większa dynamika i niższe zużycie paliwa jak w manualu. Oczywiście do testów dla niepoznaki dostaliśmy kolor biały jak w dieslu, oczywiście nie jest to taki zwykły biały ale perłowy. Gama kolorów jest interesująca i żywa a najczęściej kupowany jest biały albo czarny, bez sensu, czyżby kierowcom zabrakło fantazji.

Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC

teraz okiem technicznym

Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC – Silnik/skrzynia

Silnik to dobra pozycja w menu, cztery cylindry choć jedynie 1200cm3, doładowanie sprężarką o małej średnicy. To turbo to klucz do wyeliminowania turbodziury, prawie brak bezwładności, wirnik kręci się ponad 100tys obr/min. W przeciwieństwie do innych nowych jednostek w okolicy litra pojemności ten nie ma uciętego cylindra, ma ich 4 sztuki i dobrze mu z tym. Mocy nie brakuje bo mamy do dyspozycji 130KM już przy 5500 obr/min a moment to 205 Nm od 2000 obr/min. Są to wystarczające wartości do normalnego przemieszczania się a rozpędzanie do 180km/h nie jest problemem. Pomaga w tym 7 biegowy automat który płynnie zmienia biegi a na konsoli możemy sobie wybrać program pracy silnika i skrzyni.

Mamy do dyspozycji 4 pozycje, eko, normal i sport i indywidual. W trybie sport działa to wszystko jakbyśmy mieli więcej mocy, reakcje są szybsze a zmiany na wyższe biegi przy większej prędkości wału. Generalnie jest frajda z jazdy zarówno po mieście jak i na trasie, choć auto waży trochę ponad 1200kg to ma świetną aerodynamikę, jest mało wrażliwe na wiatr boczny. To ważne bo wyprzedzając ciężarówkę wpadając w jej turbulencje przy dużej prędkości auto pozostaje stabilne.

Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC

Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC – Zawieszenie/koła/hamulce

Jak w innych wersjach Megane z przodu zamontowano kolumny McPherson a z tyłu wielowahacz, tak samo w benzynie jak i w dieslu. Rozwiązanie stare i sprawdzone, jak patrzę na innych producentów to jeszcze chyba nikomu nie udało się zrobić takiego rozwiązania jak McPhersonowi. Tradycyjnie tego typu rozwiązanie jest bardzo sprawne a jeśli jest dość sztywno zestrojone zapewnia bardzo dobre trzymanie drogi. Trzymanie drogi jest ponadprzeciętne też ze względu na aerodynamikę, wyprzedzając TIRa nie musimy się obawiać zdmuchnięcia z drogi. Przejeżdżaliśmy blisko z dużymi nadwyżkami prędkości i nawet małego bujnięcia nie było czuć. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu tarcze zwykłe. Koła 225/40×18 przy tak małej masie auta powodują że przyczepność jest rewelacyjna. Nawet na zimowych oponach udało nam się zatrzymać auto na 39.5. ze 100km/h.

Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC

Renault Megane GrandCoupe TCe 130 EDC – Ekonomia

I tu mimo że benzyna dramatu nie ma pod warunkiem że nie jeździmy ponad 140km/h, nie mam pojęcia czemu powyżej tej wartości zaczyna się paliwożerność. Średnio udało nam się pomimo zimy zmieścić w 7l/100 km, w mieście dobijaliśmy do 8l/100 ale korki i minus 14 swoje robią. W trasie jest fajnie bo jeżdżąc zgodnie z przepisami(tak, niektórzy tak jeżdżą) na zwykłej drodze możemy liczyć na 4,9l na setkę. Na ekspresówce zmieścimy się w 6,2l. Niestety przy 150km/h zrobiło się prawie 8l na setkę, trochę dużo jak na takie lekkie auto i tak dobrą aerodynamikę.

zobacz jak wyglądał test z silnikiem diesla Renault GrandCoupe dCi 130

 

.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia