Hyundai Ioniq Electric – elektryczny Hyundai

1553

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hyundai Ioniq Electric - elektryczny Hyundai

Hyundai Ioniq Electric – elektryczny Hyundai

Od czasów powstania Tesli S wszystkim wydaje się że to samochody elektryczne są jedyną przyszłością. Hyundai Ioniq Electric – elektryczny Hyundai potwierdza tą tezę ale jest trochę odmienną koncepcją. Poza mocą i dynamiką różni się także zasięgiem i to znacznie. Kiedy w Tesli S efektywny zasięg dochodzi do 500km w Ioniqu jest mniejszy jak 200km. W naszych warunkach jest to duży kłopot bo ilość gniazdek jest minimalna a odległość między głównymi miastami przekracza 200km. Dojazd z Warszawy do Poznania jest paranoją. Przy zasięgu 200km i braku po drodze stacji szybkiego ładowania musimy skorzystać z uprzejmości np. stacji paliw i podłączyć się do gniazdka. Takie ładowanie zajmie nam 12h więc łączny czas dojazdu na tej trasie sięgnie 16h, trochę długo, kiedyś bryczką ze zmianą koni było szybciej. Tak więc polecamy Ioniqa Hybrid, szkoda bo auto świetne ale infrastruktura leży.

Hyundai Ioniq Electric - elektryczny Hyundai

teraz okiem technicznym

Hyundai Ioniq Electric – elektryczny Hyundai – Silnik/skrzynia

Silnik elektryczny synchroniczny z magnesami stałymi ma moc 120KM i 295 Nm  momentu obrotowego. Moment obrotowy jak w każdym silniku elektrycznym ma wartość maksymalną w całym zakresie pracy i to jest największa przewaga nad silnikiem spalinowym. Dynamika jaką zapewnia silnik to poniżej 10s do setki więc całkiem spoko. Najfajniejszą rzeczą jest kompletny brak skrzyni biegów, na tunelu pomiędzy fotelami jest kilka przycisków podobnych jak w automacie ale to niczego nie zmienia. Silnik elektryczny nie potrzebuje skrzyni biegów więc jest wyeliminowany kolejny element który mógłby się psuć.

Hyundai Ioniq Electric - elektryczny Hyundai

Hyundai Ioniq Electric – elektryczny Hyundai – zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie z przodu oparte jest na kolumnach McPherson z tyłu belka skrętna ale zestrojone jest to na lekko-sportowo i daje trochę pazura. Koła 205/55×17 zapewniają doby kontakt z podłożem ale nie jest ideałem, wszystkie elektryki mają cienkie gumy by mieć jak najmniejsze opory toczenia. Takie opory to krótszy zasięg więc kosztem przyczepności walczymy o zasięg, średnio fajnie ale ok. Hamulce tu pracują jedynie w momencie krytycznym bo rolę podstawowego opóźniacza spełnia silnik wchodząc w rolę generatora odzyskującego energię hamowania. Od tego jak efektywnie to zrobi zależy zasięg auta. To jednak powoduje że klocki hamulcowe wymienimy pewnie po 100tys albo i dalej. Na chwilę obecną wydaje się że auta elektryczne są solidniej zrobione od spalinowych i wymagają mniej zabiegów serwisowych a co za tym idzie kosztów eksploatacji.

Hyundai Ioniq Electric - elektryczny Hyundai

Hyundai Ioniq Electric – elektryczny Hyundai – Ekonomia

Bateria ma pojemność 28kWh. Przy średniej cenie za 1kWh energii na poziomie 50gr całkowite naładowanie auta z gniazdka to koszt 14zł. Jeśli średnio przyjmiemy że zasięg jest na poziomie 200km to wyjdzie nam 7gr na kilometr i jest to po prostu rewelacja. Najekonomiczniejszy diesel średnio spali 5l/100km co przy nawet 4zł/l daje średnio 20gr/km i może być tylko więcej. Jeśli więc mamy licznik dwutaryfowy to w nocy będzie to jeszcze 50% taniej czyli wyjdzie nam 3.5gr/km, abstrakcyjnie tanio. Całą sielankę zabija jednak cena zakupu na poziomie 150tys zł.

Hyundai Ioniq Electric - elektryczny Hyundai Hyundai Ioniq Electric - elektryczny Hyundai

zobacz tego samego Ioniqa ale w hybrydzie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia