Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat – frajda z jazdy

0
695
Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat

Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat

Kolejny rok obecności nowej Vitary na naszym rynku to Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat czyli przemiany i rozwoju ciąg dalszy. Najpierw pojawiła się nowa Vitara z dobrze znanym silnikiem 1600cm3. Silnik benzynowy bez doładowania, 120KM wystarcza by lekką konstrukcję szybko rozpędzać. Pojawiły się wersje z napędem na jedną i na obie osie, auto świetnie jeździ w terenie bo nawet przy oponach 215mm nie zapada się w grunt. To jest właśnie zasługa niskiej masy auta, ulegając modzie ale i potrzebie lepszych parametrów zdecydowano się na nowy silnik. Downsizing to 1400cm3 z doładowaniem więc mamy zamiast 120,  140KM co skutkuje lepszą dynamiką. Żeby zadowolić niezadowolonych wprowadzono dodatkowo automatyczną skrzynię biegów. Teraz auto jest konkurencyjne w segmencie i góruje nad innymi właściwościami jezdnymi oraz faktem że jest produkowane w Japonii.

Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat

teraz okiem technicznym

Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat – Silnik/skrzynia

I znów downsizing i tak do znudzenia, tak, tak, takie czasy, nie chodzi o ekstremalne moce ale o czystą racjonalność. 1400 cm3 daje większą radość jak 1600 w poprzedniku a czemu? Bo moc nam wzrosła może tylko o 20KM do 140KM natomiast moment wzrósł ze 160 do 220Nm, niby nie dużo ale jednak. Klucz w tym że ten moment zaczyna się nie przy 4 a 2 tysiącach obrotów na minutę a wartość maksymalną poprzednika osiąga już przy 1400 obr/min więc jazda jest radością. Silnik wydziela też mniej toksycznych związków bo zasilany jest wtryskiem bezpośrednim. Stały napęd na obie osie Allgrip powoduje że jest bezpiecznie na śliskiej nawierzchni. W tej wersji silnikowej jest to bardzo ważne bo przy masie 1240kg moment obrotowy powodowałby uślizgi jednej osi. Turbodoładowanie uczyniło z Vitary niemalże sportowca bo wynik 9,5s do setki jest w taj klasie ewenementem. No i wreszcie dobry automat szybko zmieniający biegi, szybko ale bez szarpnięć. Jazda z tym napędem daje naprawdę frajdę niezależnie od nawierzchni.

Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat

Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat – Zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to belka skrętna, auto zachowuje się na drodze jak zwykła osobówka. A może nie jak zwykła ale z usportowionym charakterem, w zatrzymaniu pomagają hamulce tarczowe z przodu i z tyłu, przednie wentylowane. Opony 215/55×17 przy tej masie dają dobrą przyczepność w każdych warunkach również w grząskim piasku. Dzięki temu jest to auto osobowe z właściwościami terenowymi, myślę że idealnie nada się do przeróbek do ciężkiego terenu. Podniesienie zawieszenia, chiptuning oraz szersze koła spowodują że to auto wjedzie wszędzie.

Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat

Suzuki Vitara Boosterjet 4WD automat – Ekonomia

Dawno w benzynowym aucie nie byłem zaskoczony rozsądnym zużyciem paliwa, ten silnik jest naprawdę dopracowany bo ma umiar. Średnie z testu to 6,7 bo auto tylko 1.2 tony waży i było normalnie eksploatowane ale z obciążeniem. W trasie nie przekraczając 120km/h zmieścimy się w 6L/100km czy przy 7 albo 8 biegowym automacie byłoby dużo niżej? Może tak ale wtedy ta skrzynia by więcej ważyła ale też na pewno byłaby kilka tysięcy droższa.

zobacz jak jeździ Vitara po wertepach Suzuki Vitara Boosterjet Allgrip test w terenie