Przegrzanie silnika – przyczyny i skutki

5084

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przegrzanie silnika jest bardzo poważną usterką, której następstwem mogą być jeszcze poważniejsze awarie

Układy chłodzenia w nowoczesnych samochodach stały się tak samo skomplikowane, jak same jednostki napędowe. Im więcej elementów składowych, tym większe ryzyko awarii. Warto pamiętać, że w pewnych przypadkach, przegrzanie silnika może prowadzić do jego całkowitego zniszczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny takiej usterki?

Przegrzanie silnika – winny może okazać się termostat

Przegrzanie silnika - termostat
1. Uszkodzony termostat bardzo często odpowiada za przegrzanie silnika

Zazwyczaj, elementem układu chłodzenia, który poddaje się jako pierwszy, jest termostat. Zawór ten steruje przepływem płynu do chłodnicy, a gdy ulega zacięciu, obieg zostaje zaburzony. Termostat może się zaciąć w jednej z trzech pozycji – otwartej, półotwartej lub zamkniętej – zatem objawy awarii mogą być różnorakie. Pozycja otwarta skutkuje niedogrzaniem silnika, pozycja półotwarta – przegrzewaniem jednostki w warunkach jazdy w korku lub przy znacznym obciążeniu jednostki napędowej. Najwięcej szkód może wyrządzić termostat zacięty w pozycji zamkniętej. Wówczas, o przegrzanie silnika nietrudno.

Przegrzanie silnika – czujniki to kolejni podejrzani

Przegrzanie silnika - czujnik temperatury
2. Przegrzanie silnika może być efektem awarii jednego z czujników

Układ chłodzenia zaopatrzony jest w szereg czujników, monitorujących temperaturę płynu. Odpowiadają one za przekazywanie informacji do wskaźnika temperatury (który coraz częściej zastępowany jest kontrolką), do ECU (na tej podstawie sterownik dobiera dawki paliwa) oraz za sterowanie pracą termowentylatora. W niektórych przypadkach, termostat zastępowany jest elektrozaworem, a o jego otwarciu decyduje właśnie sygnał pochodzący z czujnika.

Praktyka pokazuje, że elementy te nie są wieczne, a ich awarie nie należą do rzadkości. W tym przypadku, usterka bardzo szybko może doprowadzić do przegrzania jednostki, unieruchamiając termowentylator lub wykluczając tzw. duży obieg cieczy.

Czasami zdarza się jednak, że unieruchomienie termowentylatora nie następuje w wyniku awarii czujnika, a samego urządzenia. Nawet pozornie sprawny, może okazać się źródłem problemu. Wynika to z tego, że niektóre wentylatory mogą pracować na kilku biegach. Użytkownik samochodu najczęściej nie jest w stanie stwierdzić, czy “wiatrak” kręci się z odpowiednią prędkością.

Przegrzanie silnika – pozostałe przyczyny

Przegrzanie silnika - wiatrak
3. Przyczyną przegrzania może być niesprawny wentylator

Bardzo delikatnym elementem układu, a przez to narażonym na uszkodzenia, jest chłodnica. Kamień i inne osady zgromadzone wewnątrz oraz uszkodzenia mechaniczne mogą doprowadzić do przegrzania jednostki. Należy podkreślić, że na spadek wydajności chłodzenia wpływ może mieć także znaczne zabrudzenie chłodnicy.

Do nagromadzenia osadów zwykle doprowadzają sami kierowcy, stosując nieodpowiednie płyny lub zastępując je wodą. W tym przypadku, nietrudno też o uszkodzenie pompy, bowiem płyn chłodniczy odpowiada też za smarowanie tego elementu.

Pompa to kolejny element na naszej liście. Do przegrzania mogą doprowadzić nieszczelności (skutkujące ubytkiem płynu i spadkiem ciśnienia w układzie) oraz awaria wirnika. Często zdarza się też, zwłaszcza w starszych autach, że awarii ulega nagrzewnica, doprowadzając do ubytku płynu i zapowietrzenia układu.

Problematycznym elementem może okazać się korek zbiorniczka wyrównawczego. Umieszczony w nim zawór, odpowiadający za utrzymanie prawidłowego ciśnienia, może ulec zacięciu, doprowadzając do poważnych problemów.

Kapryśna bywa też pompka obiegowa, której zadaniem jest wspomaganie obiegu płynu w momencie, gdy jednostka napędowa pracuje na wolnych obrotach.

Przegrzanie silnika – skutki

Przegrzanie silnika - remont
4. Efektem przegrzania silnika może być konieczność przeprowadzenia kapitalnego remontu jednostki

Kontynuowanie jazdy w momencie, gdy temperatura płynu wzrasta do niebezpiecznego poziomu, niemal na pewno skutkować będzie poważnymi usterkami. Wzrost temperatury do około 130 stopni Celsjusza doprowadzi do rozsadzenia gumowych przewodów układu, co objawi się efektownymi kłębami pary, wydobywającej się spod maski. Następstwa dla samej jednostki napędowej, będą znacznie poważniejsze.

Zniszczenie uszczelki głowicy, wygięcie lub pęknięcie samej głowicy (na co w szczególności narażone są silniki R6), zatarcie układu korbowo-tłokowego – to wszystko oznacza konieczność przeprowadzenia generalnego remontu silnika. W starszych samochodach, bardziej opłacalnym posunięciem może okazać się wymiana całej jednostki, jednak koszt naprawy i tak liczony będzie w tysiącach.

grafika tytułowa: CC BY-SA 2.0; autor: Ludovic Péron; źródło: wikimedia

1. CC BY-SA 3.0; autor Hoikka1; źródło: wikimedia

4. CC BY-SA 3.0; autor: Freonr2; źródło: wikimedia

 

uszkodzony zawór egr to większe zużycie paliwa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia