Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD – Babskim Okiem

259
Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD - Babskim Okiem

Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD – Babskim Okiem

Hybrydy stają się coraz częściej wybieranym napędem. O ile samochody w pełni elektryczne ślimaczym tempem próbują zajmować miejsce aut spalinowych, o tyle hybrydy zadomowiły się już w motoryzacyjnym świecie na dobre. Nic dziwnego, że coraz więcej producentów decyduje się na “przerobienie” swoich bazowych modeli na pojazdy z napędem alternatywnym. Jeśli mowa o Suzuki to niedawno mieliśmy okazję testować Ignisa, który także występował w wersji tzw. miękkiej hybrydy. Trio Suzuki dopełnia Baleno, jednak jak wiadomo nie od dziś to właśnie Swift jest wiodącym modelem marki, a więc sprawdzamy czy warto jest dopłacić kilka tysięcy za auto przyjazne ochronie środowiska? Zapraszam do lektury testu Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD.

Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD - Babskim Okiem

Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD – Pierwsze Wrażenia

Wygląd zewnętrzny, ku zdziwieniu nie zdradza, że testujemy hybrydowego Swifta. Wszystko jest “po staremu”, czyli jak w klasycznej spalinowej wersji. To, że jest to model z napędem alternatywnym zdradza jedynie mały skromny napis na tylnej klapie bagażnika. Więc dla zwolenników miejskiego auta wychodzi to zdecydowanie na plus. Mały, skromny ale nowoczesny i lekko zadziorny – taki jest Swift jakiego wszyscy klienci kochają i producent nie wychodzi z myślą, żeby cokolwiek zmieniać. Bo po co zmieniać coś co jest wystarczająco dobre? Tym bardziej, że jego waga i tak jest dość niska, czy byłby sens “odchudzać” jeszcze bardziej ten samochód, aby zyskać na niższym spalaniu?

Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD - Babskim Okiem

Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD – Wnętrze

Środek także zostaje stylistycznie bez zmian. Nie ma tutaj nawet charakterystycznych wstawek, które mogłyby świadczyć o tym, że mamy do czynienia z wersją hybrydową. Co więcej, nawet przestrzeń w samochodzie jest dokładnie taka sama jak w klasycznym Swifcie. Dopiero po odpaleniu silnika możemy zorientować się, że komputer pokładowy pokazuje nam m.in. ilość zużytej energii odzyskanej z hamowania. Samochód jest odziany prostotą, ale jeśli ktoś jeździł już jakąkolwiek Suzuką nie będzie czuł się zawiedziony. Jest prosto i zwyczajnie, ale komfortowo zarówno dla kierowcy i pasażerów. Ponadto, ta prostota czasami zamienia się w wielką zaletę – nie ma niespodzianek, wszystko znajduje się na swoim miejscu, w którym intuicyjnie myślimy, że się znajdzie. To się nazywa japońskie, praktyczne wykonanie.

Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD - Babskim Okiem

Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD  – Wrażenia z jazdy

Suzuki Swift jest idealnym kompanem to miasta. Zwinny, dynamiczny i zwrotny. Reaguje momentalnie na polecenia kierowcy, przy czym układ kierowniczy okazuje się bardzo precyzyjny. Niestety, wrażenie nieco mija po wjedzie na autostradę lub drogi szybkiego ruchu. Tam Swift okazuje się nie być rybą w wodzie. To nie jego miejsce, ale nie do tego został stworzony. Przy większych prędkościach jest podatny na podmuchy wiatru, a jednocześnie cały “szmer” z zewnątrz dostaje się do kabiny, która nie jest dostatecznie wyciszona w takich warunkach. Oczywiście jako, że mamy do czynienia z wersja hybrydową musimy wspomnieć o ekonomii tego auta. Średnie zapotrzebowanie na paliwo w jeździe po mieście to ok. 5.1l/100km. Oczywiście, przyczyniła się do tego również waga tego mieszczucha, która wynosi 850 kg! Dzięki temu Swift zachował odpowiednią dynamikę, i naprawdę pozwala cieszyć się jazdą.

Suzuki Swift DualJet Hybrid 2WD - Babskim Okiem

Zobacz też Okiem Technicznym