Który napęd wybrać – Torsen czy Haldex?

7968

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

haldeks czy torsen jaki mechanizm wybrać

Który napęd wybrać – co to Torsen ?

Jednym z najpopularniejszych napędów na cztery koła jest Torsen. Jest to samoblokujący się mechanizm różnicowy, montowany najczęściej w samochodach z napędem na obie osie, służący do optymalnego rozdzielania momentu obrotowego pomiędzy oś przednią i tylną. Sama nazwa TORSEN pochodzi od angielskich słów „TORque” – moment i „SENsing” – wyczucie, co w dosłownym rozumieniu oznacza „wyczucie momentu”. Jego działanie opiera się właściwościach kół zębatych, przekładniach ślimakowych. Dzięki właściwościom tych przekładni mechanizm ten jest w stanie sam się blokować gdy wzrośnie różnica prędkości obrotowych półosi. Moment zostanie przekazany na koło które porusza się wolniej, tym samym zwiększą przyczepność. W zależności od kąta zębów przekładni ślimakowej moment w którym jest blokowany mechanizm zostaje przesunięty. Warto też wspomnieć o tym, że jest to bardzo trwały mechanizm, ponieważ wszystko odbywa się w sposób mechaniczny, bez żadnej czynności elektroniki.

Który napęd wybrać

Który napęd wybrać – co to Haldex?

Haldex to napęd, na który ludzie narzekają najbardziej. Dlaczego tak się dzieje, i czy naprawdę nie warto zwracać na niego uwagi? Haldex służy do załączania napędu tylnej osi poprzez zblokowanie centralnego mechanizmu różnicowego. Gdy koła obu osi obracają się z identyczną lub bardzo zbliżoną prędkością, wówczas cała wartość momentu obrotowego z silnika przekazywana jest tylko na jedną oś, przeważnie przednią.

W momencie, gdy układ wykryje uślizg kół napędowych, następuje automatyczne wytworzenie ciśnienia w pompie układu, które uruchamia sprzęgło. Załączone sprzęgło powoduje przekazywanie momentu obrotowego na obie osie pojazdu, aż do momentu ustabilizowania ich prędkości obrotowych. System Haldex działa płynnie i całkowicie niezależnie od woli kierowcy. Więc dlaczego tak nie lubią go kierowcy? Nie jest to napęd stały, a do tego wszystkim tutaj steruje elektronika.

haldeks czy torsen jaki mechanizm wybrać
szpera czyli który napęd wybrać?

Który napęd wybrać – Torsen czy Haldex?

Nie ma złotej reguły na to, który napęd wybrać. Są zwolennicy jednego i drugiego. Na pewno wielką zaletą napędu Torsen jest jego wytrzymałość, nie wiem co trzeba zrobić, żeby go zniszczyć. Jest to spowodowane tym, że jest w pełni mechaniczny, ale przez to, że jest ciężkim napędem to w konsekwencji powoduje zwiększoną konsumpcję paliwa.

Haldex jest to napęd, który można cały czas modyfikować, w zależności czego chcemy i czego oczekujemy. Niestety tak jak wcześniej już pisałam przez połączenie mechaniki i elektroniki Haldex może zawodzić i jego działanie może zostać zakłócone.

Zobacz tuning czy SWAP silnika?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia