Jesienne pułapki na drogach – na to trzeba uważać

272

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jesienne pułapki na drogach potrafią zaskoczyć nawet doświadczonego kierowcę

Z punktu widzenia zmotoryzowanych, jesień to bodaj najbardziej zdradliwa pora roku. W większości, dodatnie temperatury i świecące słońce usypiają naszą czujność, co w praktyce może okazać się fatalnym w skutkach błędem. Na jakie jesienne pułapki na drogach trzeba uważać, żeby bezpiecznie dojechać do celu?

Jesienne pułapki na drogach – spadające z drzew liście stanowią poważne zagrożenie

Cała magia jesieni kryje się w pokrywających ulice i chodniki liściach, ale czar pryska w momencie, gdy złoty dywan powoduje utratę przyczepności samochodu. A o to naprawdę nietrudno. Zalegające na jezdni mokre liście, tworzą powierzchnię, której przyczepność jest niewiele większa niż… przyczepność lodu. W rezultacie, znacznemu wydłużeniu ulega droga hamowania pojazdu, a w zakręcie, zwłaszcza jeżeli pokonujemy go z prędkością niedostosowaną do warunków, nietrudno o poślizg.

Na tym nie koniec. Liście bardzo skutecznie maskują wszelkie nierówności jezdni, wyrwy w nawierzchni i inne drogowe niespodzianki. Rada? Zwiększyć odległość od pojazdu poprzedzającego, zredukować prędkość i jak ognia unikać gwałtownego wciskania hamulca.

Jesienne pułapki na drogach – przymrozki nie są wyłącznie domeną zimy

Jesienne pułapki na drogach
Jesienne pułapki na drogach

Równie groźnym, co spadające liście, problemem, są znaczne wahania temperatur, jakich możemy doświadczyć o tej porze roku. Jesienne przymrozki są odczuwalne przede wszystkim w godzinach wieczornych, nocnych i porannych. W rezultacie, dochodzi do częściowego zamarznięcia wilgoci, pokrywającej jezdnię. Tworzy się czarny lód, zjawisko o tyle niebezpieczne, że wizualnie nawierzchnia wygląda na całkowicie przyczepną.

Niektórzy zalecają wykonanie testu gwałtownego hamowania (o ile droga jest pusta), co może dać nam miarodajny pogląd na poziom przyczepności. Należy jednak pamiętać, że o ile dany odcinek jezdni jest bezpieczny, nie oznacza to, że za kilkaset metrów nie czeka na nas niemiła niespodzianka. Kierowca jest zobligowany do nieustannego zachowania czujności, a jesienią, ta powinna być wielokrotnie wzmożona.

Jesienne pułapki na drogach – mgła

Mgliste wieczory i poranki są bardzo charakterystyczne dla jesieni. W przypadku wystąpienia takiego zjawiska, należy bezwzględnie zredukować prędkość do takiej, która pozwoli nam bezpiecznie zatrzymać pojazd w przypadku nagłego dostrzeżenia przeszkody. Nie należy zapominać o używaniu świateł przeciwmgielnych, ale nie można ich nadużywać. Jeżeli widoczność wzrasta powyżej 50 metrów, należy je wyłączyć. Tak samo trzeba postąpić, jeżeli jedzie za nami inny pojazd, dla którego jesteśmy widoczni. Tylne światło przeciwmgielne potrafi skutecznie oślepić i doprowadzić kierowcę do dezorientacji, pamiętaj o tym.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia