Auto z historią – Fiat Ritmo

733

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Auto z historią - Fiat Ritmo - egzemplarz Marka

Auto z historią – Fiat Ritmo

Fiat Ritmo produkowany był przez 10 lat. Zadebiutował w 1978 roku w Turynie podczas targów motoryzacyjnych. Wybór nazwy samochodu nie był prostą sprawą, ponieważ Fiat wybierał spośród 400 propozycji. Na nazwę „Ritmo” zdecydowano się, ponieważ była ona spójną z dynamiką rozwoju gospodarki na przełomie lat 70 tych. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „rytm”, „tempo”. Pełne oznaczenia modelu tworzyły nazwa marki, modelu, mocy silnika oraz wersji wyposażenia. Klienci mieli do wyboru benzynowe silniki o pojemności 1,1l (60KM), 1,3l (65KM) oraz 1,5 (75KM). Dwa lata od rozpoczęcia produkcji wprowadzono do oferty silnik wysokoprężny o mocy 58KM. W 1981 zaproponowano 2 kolejne wersje – Super 75 oraz Super 85. Najbardziej pożądane dziś modele poszukiwane przez kolekcjonerów to wersje 125KM i 130KM. Były to auta sygnowane logo Abartha z 2l jednostkami benzynowymi. W 1979 roku Fiat Ritmo został wyróżniony 2 pozycją na Europejski Samochód Roku.

Auto z historią – Fiat Ritmo – egzemplarz Marka

Auto z historią – Fiat Ritmo Cabrio Bertone 85- egzemplarz Marka

Samochód naszego dzisiejszego gościa został wyprodukowany w 1984 roku. Prawdopodobnie we Włoszech choć właściciel nie może znaleźć konkretnych informacji na ten temat. Jest to dość wyjątkowy model ponieważ jest to wersja Cabrio – Bertone 85.

Marek, czemu zdecydowałeś się na Ritmo?

Moja historia z Ritmo zaczęła się w latach 90-tych, kiedy to przyjechała do nas moja ciotka z Niemiec. Wtedy to auto robiło wrażenie na 18-19 latku w porównaniu do tego co było dostępne na rynku. 🙂 Niedługo później te Ritmo zostało u nas w rodzinie, niestety pożarła go ruda i auto znikło, ale sentyment do niego został.

Auto z historią – Fiat Ritmo – Marek
Jak przebiegał proces kupna? Czy długo go szukałeś?

25 lat później jak tylko trafiła mi się okazja przywiozłem z małej wsi w Austrii tego którego mam dziś. Nie było łatwo go znaleźć, ale trafiłem na niemieckie forum użytkowników Ritmo i tam czekało niepozorne ogłoszenie. Od słowa do słowa i niedługo później auto jechało do mnie na lawecie. Od dawna chodzi mi po głowie także Fiat X1/9 i nadal szukam okazji żeby znaleźć w Europie jakiś ładny egzemplarz w rozsądnej cenie. Największe przeszkody obecnie to brak czasu na szukanie i miejsce na garażowanie. 🙂

Auto z historią – Fiat Ritmo – egzemplarz Marka
Jak długo posiadasz Fiata i ile km przejechaliście razem i jaki jest przebieg ogólny? Auto jest wykorzystywane na co dzień czy tylko na specjalne okazje i zloty?

Obecne Ritmo mam od ok. 3 lat, w tej chwili ma około 35600 km oryginalnego przebiegu. Auto zarejestrowane jest jako zabytek, więc jeździmy tylko w sezonie. Od wiosny od jesieni, ale sporadycznie i głównie na zloty i po najbliższej okolicy. Kluczowe dla mnie jest ryzyko wypadku i późniejszych problemów związanych z naprawą auta.

Jak jest z serwisowaniem? Jak z dostępnością części?

Ritmo jako dość prosta konstrukcja nie jest problematyczne w naprawach. Obecnie nie ma problemu praktycznie z żadnymi częściami eksploatacyjnymi do tego modelu. Jedynie gaźnik wymagał specjalisty i został wysłany na pełny serwis do specjalistycznego warsztatu w Poznaniu. Po tym auto odzyskało dawny wigor 🙂

Jak ludzie reagują na ulicy na Twoje auto?

Ten model jest obecnie tak rzadki, że ludzie oglądają się często, a na zlotach jest masę osób pytających w ogóle co to za marka i model. Z uwagi właśnie na rzadkość tego auta postanowiłem założyć fanpage oraz klub Fiata Ritmo na FB, żeby zbierać użytkowników tego modelu i zacząć się spotykać, tak jak to robią większe kluby w Niemczech, Szwajcarii czy Włoszech, gdzie Ritmo z naturalnych powodów jest dużo więcej.  W roku przypadała 40 lecie produkcji Fiata Ritmo na której byli nasi znajomi z Polski.

Auto z historią – Fiat Ritmo – egzemplarz Marka
Dalsze plany na Ritmo? Masz plan na inne modele?

Szukam także Ritmo do jazdy na co dzień, ale jak pisałem, brak czasu głownie powoduje, że idzie to bardzo opornie. Rozważam także inne modele spod znaku Fiata, marzeniem jest Miriafiori lub wspomniany wczesnej X1/9 w dobrym stanie.

I na koniec może jakaś ciekawostka o Ritmo? 🙂

Niesamowite jest to, jak ceny Ritmo szczególnie wersji 125 i 130KM rosną na rynku. Wg mnie pokazuje to, że jest to jeden najbardziej udanych modeli Fiata  z lat 80tych.

Auto z historią – Fiat Ritmo – egzemplarz Marka

A jeśli Ty masz auto z ciekawą historią i chcesz się nią podzielić z nami i naszymi czytelnikami napisz do mnie na adres jacek.klasyki@gmail.com

Lubisz stare sportowe samochody? Koniecznie przeczytaj artykuł o „Laluni” Natalii!
Auto z historią – Ford Mustang – piękna „Lalunia”

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia