Automatyczne ograniczniki prędkości – co to za system?

380

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Automatyczne ograniczniki prędkości

Automatyczne ograniczniki prędkości – od 2022 roku we wszystkich samochodach?

Jak już wiadomo Parlament Europejski zarządził, że od 2022 roku wszystkie samochody będą musiały być wyposażone w ograniczniki prędkości. Debata na ten temat krąży już od dobrych paru lat ale dopiero teraz ma wejść to w życie. Do serca wziął to sobie już producent Volvo, który od 2020 roku będzie tworzył samochody z ogranicznikami prędkości do 180 km/h. Ma to za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drogach. Na czym tak naprawdę polegają te ograniczniki i czy naprawdę konieczny jest ich przymus w wyposażeniu samochodu?

Automatyczne ograniczniki prędkości – spadek wypadków na drogach o 30 procent

Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu w ciągu 15 lat od wprowadzenia przymusu ograniczników w samochodach ma spaść liczba kolizji i wypadków o 30 proc. i uratować tym samym ok. 25 tys. osób. Powierzchownie patrząc – tak, mają rację, zmniejszenie prędkości w samochodach rozwiąże problem. Tylko tak nie do końca to prędkość zabija ludzi, ale rozkojarzenie kierowcy m.in. przez telefony komórkowe.

Automatyczne ograniczniki prędkości z wbudowanym GPS

Automatyczne ograniczniki prędkości mają mieć wbudowany GPS, skąd będą znać dozwoloną prędkość z jaką pojazd może się poruszać na danej drodze. Wyobraźmy sobie teraz manewr wyprzedzania przy ograniczniku prędkości, gdy w pewnym momencie poczujemy odcięcie mocy w samochodzie i zamiast przyspieszyć, auto zacznie zwalniać. Z naprzeciwka będzie jechał samochód a my nie będziemy mogli wrócić na nasz pas. Tak nie może być. Prędkość nie może ograniczać wykonywania manewrów (nie mówimy o piratach drogowych a o zwykłych manewrach). W związku z dbaniem o kierowców i o ich bezpieczeństwo na drodze ruszyliśmy z petycją NIE dla Automatycznych Ograniczników Prędkości by zablokować prawo o przymusowym wyposażeniu nowych samochodów w ograniczniki prędkości. Dołącz do nas i już dziś podpisz petycję –> PETYCJA- NIE dla Automatycznych Ograniczników Prędkości w naszych samochodach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia