Jedzenie w samochodzie – czy można za to dostać mandat?

0
163
jedzenie w samochodzie

Jedzenie w samochodzie – czy można za to dostać mandat?

Temat związany z jedzeniem w samochodzie porusza się stosunkowo rzadko przez media i samych kierowców. A nie jest to temat błahy i warto czasem się nad nim pochylić. Na drogach pojawia się coraz więcej samochodów, a co za tym idzie odnotowujemy w dalszym ciągu coraz większą liczbę wypadków. Powoduje się je różnymi czynnikami, m.in. jedzeniem podczas jazdy. Z tego tez powodu ustawodawca musi w dalszym ciągu modyfikować prawo w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć liczbę wypadków. Niesie to za sobą wiele zmian, które dotyczą kierowców. Wśród nich pojawiły się zmiany poruszające kwestię jedzenie w samochodzie. Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby nie dostać mandatu.

Jedzenie w samochodzie – możemy dostać mandat

jedzenie w samochodzie
W niektórych przypadkach dostaniemy także mandat za palenie podczas jazdy

W myśl obowiązujących przepisów, kierującego pojazdem silnikowym, jeżeli przewozi osobę, obejmuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania posiłków podczas jazdy. Od tej zasady są jednak wyjątki. Nie dotyczy ona kierowcy ciężarówki jeżeli przewozi osobę w kabinie kierowcy oraz zasada ta nie dotyczy kierujących samochodami osobowymi. Wszystkich za wyjątkiem taksówkarzy. W innym przypadku możemy otrzymać mandat w wysokości 50 złotych. Do naszego konta nie zostaną jednak przypisane punkty karne. Jeżeli jedzenie powoduje niebezpieczne sytuacje na drodze to kierowca może zostać ukarany karą finansową w wysokości do 200 złotych. O tym jak zakwalifikować każdą sytuację, ocenia interweniujący policjant.

Jedzenie w samochodzie – kto jest narażony na mandat

Przepisy o których mowa wyżej nie dotyczą jednak wszystkich kierowców. Kierowcy aut osobowych mogą spać spokojnie. O opisywanych restrykcjach powinni pamiętać przede wszystkim kierowców pracujących zawodowo w firmach zajmujących się przewozem osób. Kolejna grupa kierowców narażonych na taki mandat to taksówkarze. Ich również te przepisy obowiązują. Jako ciekawostkę można wspomnieć fakt, że zakaz spożywania posiłków obejmuje także motocyklistów. W ich przypadku takie zachowanie jest surowo zabronione. Na szczęście opisywane sytuacje należą do rzadkości jeśli chodzi o motocyklistów. W przypadku pozostałych grup kierowców warto po prostu zjechać na kilka chwil na pobocze i tam bezpiecznie skonsumować posiłek.

Zobacz również: Pies w samochodzie – o tym warto pamiętać