Instalacja LPG w samochodzie – dlaczego warto?

Montaż LPG w aucie może wydawać się dość kosztowny. Jest tak jednak tylko pozornie: wystarczy wyobrazić sobie, ile jesteś w stanie zaoszczędzić na codziennej eksploatacji samochodu.

94

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Instalacja LPG w samochodzie - dlaczego warto stosować
Instalacja LPG w samochodzie - dlaczego warto stosować

Liczba aut zasilanych przez LPG wynosi w Polsce ponad 3 mln, co stanowi jeden z najlepszych wyników w Europie. Dlaczego Polacy tak bardzo cenią auta na gaz? Sprawdź, jakie korzyści przyniesie montaż LPG w Twoim samochodzie.

Co to jest LPG?

LPG (Liquid Petroleum Gas), czyli płynne paliwo gazowe to produkt uzyskiwany w wyniku wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego. Stanowi mieszaninę propanu, butanu oraz innych gazów. Jest substancją łatwopalną, ale nie trującą, cięższą od powietrza i lżejszą od wody. Pod wpływem niewielkiego ciśnienia (2-8 bar), LPG przechodzi w stan ciekły. Dzięki temu znacznie zmniejsza swoją objętość (ok. 250 razy), co umożliwia magazynowanie większej ilości substancji na ograniczonej przestrzeni. Gaz nie powoduje korozji stali, ale jest w stanie rozpuścić oleje, tłuszcze i naturalną gumę.

Zalety instalacji LPG

Montaż instalacji LPG w samochodzie jest często podyktowany chęcią zaoszczędzenia pieniędzy. Gaz jest bowiem średnio o połowę tańszy od benzyny i diesla. Jak się okazuje, taki krok może przynieść znacznie więcej korzyści, gwarantując bezpieczną i bezawaryjną pracę auta. Dlaczego dokładnie warto założyć LPG? Sprawdź poniższe argumenty.

Ograniczenie emisji spalin

LPG jest mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego. W wydzielanych przez gaz spalinach nie ma szkodliwych siarczanów, związków ołowiu lub benzenu. Opary emitowane przez gaz podczas procesu spalania zawierają też mniej związków węgla (w porównaniu do spalania benzyny). A dokładniej:

  • 60 proc. mniej tlenku węgla,
  • 50 proc. mniej węglowodorów,
  • 10 proc. mniej dwutlenku węgla.

Gaz nie wytwarza również osadów, które mogłyby zanieczyszczać olej silnikowy, a ilość wydzielanej przez niego sadzy jest niewielka.

Mniejsze koszty eksploatacji

Montaż LPG w aucie może wydawać się dość kosztowny. Jest tak jednak tylko pozornie: wystarczy wyobrazić sobie, ile jesteś w stanie zaoszczędzić na codziennej eksploatacji samochodu. Zakładając, że za gaz zapłacisz o połowę mniej niż za benzynę, Twój miesięczny koszt tankowania może zmniejszyć się nawet o kilkaset złotych. Kwestia zwrotu z inwestycji jest więc wyłącznie kwestią czasu.

Użytkowanie gazu nie powoduje korozji ani nie przyczynia się do kondensacji paliwa lub tworzenia osadów. Warto też wiedzieć, że dzięki swoim właściwościom fizycznym, LPG jest wprowadzany do cylindrów w optymalnej formie gazowej. Efektem jest łagodniejszy i efektywniejszy zapłon, a w dalszej perspektywie wydłużenie żywotności silnika.

Zwiększenie zasięgu

Konwersja samochodu na LPG nie wyklucza stosowania alternatywnych źródeł zasilania. Jeśli instalacja działa prawidłowo, możesz więc w dowolnym momencie przełączyć gaz na benzynę. Oznacza to zaś zwiększenie zasięgu: nie musisz martwić się o jazdę na rezerwie, a możliwy do przejechania dystans znacznie się wydłuży.

Instalacja LPG tylko od sprawdzonego producenta

Instalacje gazowe w samochodach to nowoczesne systemy, które muszą spełniać niezwykle rygorystyczne normy. Dlatego można być spokojnym o ich bezpieczeństwo. Zastanawiasz się nad montażem LPG? Zadbaj więc o jakość instalacji oraz skorzystaj z serwisu cechującego się doświadczeniem, specjalistyczną wiedzą i wysokiej jakości komponentami. Gdzie warto się udać? Samochodowe instalacje gazowe STAG są gwarancją wydajnej i komfortowej jazdy. To największa w Polsce marka z segmentu instalacji gazowych, która zajmuje się ich produkcją od 30 lat. Znajdź najbliższy punkt montażu i zacznij jeździć oszczędnie, ekologicznie oraz wygodnie.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia