Mercedes-Benz 600 – luksus w niemieckim stylu

456

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mercedes-benz 600

Mercedes-Benz 600 – luksus w niemieckim stylu

Mówiąc o luksusowej motoryzacji nie sposób pominąć niemieckich producentów aut. A już w szczególności mówiąc o luksusie w motoryzacji nie można pominąć Mercedesa. Producent ten od zawsze wyznaczał trendy w motoryzacji tworząc auta trwałe, ale także luksusowe w każdym calu. Do dzisiaj możemy mówić o tym, że samochody z pod znaku gwiazdy są synonimem luksusu i dobrobytu. W przeszłości było to zauważalne jeszcze bardziej. Zarówno w latach przedwojennych jak i powojennych samochody z gwiazdą na masce uznawane były za szczyt osiągnięć motoryzacyjnych. Idealnym przykładem takiego pojazdu mógł być Mercedes-Benz 600, kryjący się pod fabrycznym kodem W100.

Opisywany model zaliczany był do grona luksusowych samochodów osobowych i jest to określenie adekwatne do tego modelu. Produkowany był przez 17 lat nieprzerwanie przez firmę Mercedes-Benz. Auto opuszczało mury fabryki od roku 1963 do roku 1981. W pewnym sensie opisywany model był protoplastą i poprzednikiem obecnej klasy S, która uznawana jest za najbardziej luksusową w całej gamie modelowej. Mercedes-Benz 600 nie do końca jest jednak wiernym poprzednikiem współczesnej S klasy. Standardowa odmiana oznaczona była symbolem Limousine, natomiast wymagający klienci mogli zamówić wydłużoną wersję Pullman. Auto ma na swoim koncie kilka sukcesów, w tym zajęcie drugiego miejsca w plebiscycie na Europejski Samochód Roku. Miało to miejsce w roku 1964.

Mercedes-Benz 600 – pierwsze przymiarki

Mercedes-Benz 600

Choć model ten oficjalnie zadebiutował w roku 1963, to pierwsze wzmianki o nim pojawiły się dużo wcześniej. Miało to miejsce dokładnie w roku 1955 czyli na 9 lat przed oficjalną premierą. Już wtedy w protokole zarządu firmy Mercedes-Benz można odnaleźć informacje o pomyśle budowy reprezentacyjnego i dużego samochodu. Już w tamtym okresie rozważano stworzenie auta nader luksusowego. Jako przykład można wspomnieć fakt, że w pierwszych założeniach pod maskę miał trafić silnik V8 o mocy około 300 koni mechanicznych. Jak na lata 50 XX wieku była to bardzo śmiała koncepcja. Co prawda już wtedy niemiecki producent produkował luksusowe auta, ale nie tak reprezentatywne jak model 600.

Szansą dla modelu 600 paradoksalnie okazał się wypadek innego modelu Mercedesa, czyli odmiany 300 SLR. Pojazd ten rozbił się podczas 24-godzinnego wyścigu koło Le Mans. Po tym traumatycznym wydarzeniu zarząd spółki zdecydował o wycofaniu koncernu ze sportów motorowych. Od razu pojawił się problem związany z dotychczasowymi pracownikami działu wyścigowego. Po pewnym czasie zdecydowano się na przydzielenie ich do prac nad nowym, luksusowym modelem. Było to dobre posunięcie, ponieważ w dużej mierze byli to ludzie bardzo doświadczeni w produkcji aut. Swoją wiedzę w pełni wykorzystali przy projektowaniu i konstruowaniu nowej limuzyny. Jednak na pierwsze efekty ich prac trzeba było jeszcze poczekać.

Mercedes-Benz 600 – faktyczny początek produkcji

mercedes-benz 600
odmiana sześcio-drzwiowa

Przygotowania do rozpoczęcia produkcji luksusowego Mercedesa trwały niezwykle długo. Złożyło się na to kilka czynników o których wspominaliśmy wyżej w artykule. W roku 1960, dokładnie 4 października światło dzienne ujrzały dwie gipsowe makiety Modelu 600. Każda z nich byłą odwzorowana w skali 1:1, ale różniły się kilkoma detalami. Główne różnice pojawiły się z przodu. W jednej z zaprezentowanych propozycji światłą były ułożone pionowo, w drugiej zaś poziomo. Jak nie trudno się domyślić, ostatecznie zwyciężyła pierwsza koncepcja, która była bardzo zblizona z wyglądu do konstrukcyjnej wersji. Decyzję podejmowali członkowie zarządu firmy Mercedes-Benz, którzy praktycznie jednogłośnie opowiedzieli się za pierwszą zaprezentowaną makietą.

Faktyczną produkcję rozpoczęto w roku 1963. Od samego początku nie nastawiano się na masową produkcję ze względu na dość wygórowaną cenę auta. Nie byłą ona zaskoczeniem, ponieważ auto z założenia miało być aż nadto luksusowe i unikatowe. Podstawowa wersja kosztowała wówczas 56 600 marek. Jeszcze więcej trzeba było zapłacić za wydłużoną wersję Pullman. W jej przypadku była mowa o 63 500 markach. Produkcja trwała nieprzerwanie do roku 1981. W tym czasie powstało 2677 sztuk tego modelu. W większości była to standardowa, krótsza odmiana. Wersji Pullman powstało zaledwie 428 sztuk. Jako ciekawostkę można wspomnieć fakt, że większość tych aut wyeksportowano.

Mercedes-Benz 600 – dane techniczne

mercedes-benz 600
Kierowca nie mógł narzekać na brak luksusu

Pod maskę opisywanego modelu trafił silnik V8 oparty na mechanicznym wtrysku paliwa firmy Bosch. Jednostka napędowa cechowała się pojemnością silnika na poziomie 6332 centymetrów sześciennych. Był to wynik dość imponujący nawet jeżeli luksusowego Mercedesa zestawimy z autami amerykańskimi z tamtej epoki. Maksymalna moc silnika wynosiła 250 koni mechanicznych i była osiągana przy 4000 obrotach na minutę. Mercedes-Benz 600 mógł się pochwalić bardzo dobrym momentem obrotowym. Wynosił on 500 Niutonometrów i był osiągany przy 2800 obrotach na minutę. Dzięki temu auto było bardzo elastyczne i przyjemne w prowadzeniu nawet podczas dynamicznej jazdy. Jednostki napędowe montowane pod maską modelu 600 cechowały się wysoką kulturą pracy i dość długą żywotnością.

W tym modelu napędzana była tylna oś, a za przeniesienie napędu odpowiadała czterobiegowa skrzynia automatyczna. W tak luksusowym modelu stawiano przede wszystkim na komfort podróży. Wówczas drogi nie należały do najrówniejszych, dlatego też konstruktorzy mieli za zadanie opracować nadzwyczaj komfortowe zawieszenie. W najbardziej luksusowym Mercedesie tamtych lat zastosowano układ zawieszenia pneumatycznego. Rozwiązanie to idealnie wybierało nierówności i zapewniało bardzo wysoki komfort dla podróżujących. Ciekawostką jest wykorzystanie baku paliwa o pojemności 112 litrów. Było to podyktowane tym, że wykorzystywana jednostka napędowa nie należała do oszczędnych i legitymowała się bardzo dużym apetytem na paliwo. Ale jeżeli w tamtych latach kogoś było stać na takie auto, to nie przejmował się on wydatkami na paliwo.

Mercedes-Benz 600 – wnętrze

mercedes-benz 600
We wnętrzu nie brakowało luksusu

Jak przystało na auto luksusowe, w tym modelu nie było miejsca na półśrodki. Dotyczyło to również wnętrza. Było one aż nadto luksusowe i pełne przepychu. Bardzo wygodne fotele i kanapy obszyte były najwyższej jakości skórą. W wielu egzemplarzach miała ona charakterystyczny brązowo-pomarańczowy kolor. Detale takie jak klamki, uchwyty i ozdobniki wykonane były z najwyższej jakości surowców. W większości elementy te były chromowane. W takich warunkach pasażer mógł czuć się komfortowo. Nie tylko pasażerowie mogli cieszyć się z podróżowania tym autem. Także kierowca nie mógł narzekać na brak luksusu i przepychu.

Jednak najwięcej frajdy sprawiało samo kierowanie. Choć nie należy traktować tego auta jako auta wyścigowego. Mercedes-Benz 600 przede wszystkim służył do dostojnego przemieszczania się. Choć w razie konieczności kierowca mógł poczuć dreszcz emocji wykorzystując potencjał potężnej V8 znajdującej się pod maską. W okresie produkcji powstały także bardzo nietypowe odmiany. Jedną z nich był Mercedes Pullman, w którym wykorzystano aż trzy pary drzwi. Choć pojawiały się także wydłużone wersje wyposażone w standardową ilość drzwi. Inną ciekawą odmianą był Mercedes-Benz 600 Landaulet. Charakteryzowała się ona tym, że tylko część dachu byłą sztywna. Reszta byłą wykonana z brezentu wysokiej jakości.

Zobacz również: Mercedes-Benz 190 – kolejny z serii niezniszczalnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia