Alfa Romeo Giulietta II 1.75 TBi 240 KM Veloce
Alfa Romeo, to marka, którą zna każdy, ale czy każdy wie jak powstała? W 1910 roku grupa przedsiębiorców z Lombardii we Włoszech, przejęła podupadający zakład pioniera motoryzacji Alexandra Darracq’a, montujący od 1909 samochody marki Darracq, który to zakład nazwała Alfa, skrót od Anonima Lombarda Fabbrica Automobili, czyli Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna. Więc tak powstawała fabryka, która w roku 2018 wyprodukowała model Alfa Romeo Giulietta II 1.75 TBi 240 KM Veloce.
Jednak w czasie działań wojennych, fabryka zmuszona była do produkcji tylko na potrzeby wojska. Oczywiście na początku 1918 roku, kierownikiem produkcji został inżynier Nicola Romeo. Więc od połączenia dotychczasowej nazwy z jego nazwiskiem powstała znana do dzisiaj nazwa Alfa Romeo.
Dlatego dzisiaj zajmiemy się testem drogowym Alfa Romeo Giulietta II 1.75 TBi 240 KM Veloce.
Jak wiemy, autko po raz pierwszy został oficjalnie zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2010 roku. Model niższej klasy średniej, segment C+, powstał jako następca znanego modelu Alfa Romeo 147.
Nadwozie Alfa Romeo Giulietta II
Samochód powstał na bazie zmodyfikowanej płyty podłogowej Fiata Bravo- C-Evo. Początkowo nowy kompakt Alfa Romeo miał mieć oznaczenie 149, później planowano nazwać go Milano. Ostatecznie postanowiono powrócić do nazwy Giulietta, nawiązującej do serii Giulietta z lat 50-60 oraz Giulietty Nuova z przełomu lat 70-80.
Projekt Alfa Romeo Giulietta II
Nadwozie zaprojektował Lorenzo Ramaciotti. Prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych projektantów. Był on odpowiedzialny za design takich piękności jak: Maserati Quattroporte, Ferrari 550 Maranello, Ferrari 360 Modena, Enzo Ferrari, Ferrari F430 czy 612 Scaglietti.
Dane techniczne Alfa Romeo Giulietta II 1.75 TBi 240 KM Veloce:
Pojemność skokowa i rodzaj silnika | 1995 cm3, R4, turbo benz. |
Moc | 280 KM przy 5250 obr./min |
Moment obrotowy | 400 Nm przy 2250 obr./min |
Skrzynia biegów i napęd | 8-biegowa automat |
Prędkość maksymalna(km/h) | 240 |
Przyspieszenie 0-100 km/h(s) | 5,2 |
Średnie zużycie paliwa(l/100km)
Miasto/poza miastem/ mieszany |
9,6-9,7/6,4-6,5/7,6-7,7 |
Wymiary (mm)
Długość/szerokość/wysokość Pojemność bagażnika(l) Masa własna(kg) |
4643/2024/1450 480 1505 |
Test Alfa Romeo Giulietta II
Podsumowując, wrażenia z jazdy Giuliettą są zaskakujące. Dość drapieżna sylwetka i stylizacja, bardzo ładnie dostrojony dźwięk wydechu, dają wrażenia auta sportowego, które jednak bardzo potulnie, łatwo i precyzyjnie daje się prowadzić. O potencjale czającym się w Giuliettcie przypominają kierowcy twardo zestrojone zawieszenie i wydajny układ hamulcowy. Wiec po mocniejszym wciśnięciu pedału przyśpieszenia, słyszymy piękny rasowy pomruk i odczuwamy bardzo przyjemne przyśpieszenie (pomimo dość małej pojemności silnika). W związku z tym Alfa pokazuje swoje sportowe walory, a po włączeniu przez kierowcę trybu Dynamic (do wyboru są trzy: Natural, Dynamic, All Weather) jeszcze mocniej je podkreśla. Oprócz poprawy dynamiki, dźwięk z układu wydechowego robi się wyraźnie bardziej sportowy, co zwiększa pozytywne wrażenie z jazdy.
Ponieważ nad poprawą sterowalności Alfy czuwa elektroniczny system, wszelkie niedogodności wynikające z dość dużej masy auta zostają wyciszone. Podwójne sprzęgło w połączeniu z 8-biegową skrzynią, daje bardzo przyjemne wrażenie z prowadzenia samochodu, zarówno przy małym obciążeniu jak i w trybie Dynamic z pełnym wykorzystaniem mocy silnika.
Wnętrze Alfa Romeo Giulietta II
Giulietta to oczywiście auto z pazurem, a znane od lat rozwiązania gwarantują dobrą trakcję. Ma lekko sportowy charakter, który nie odbiera walorów użytkowych i nie ogranicza codziennej jazdy autem, bez ponoszenia dodatkowych wysokich kosztów z posiadania sportowego samochodu. Jak Widać włoski producent pięknie zadbał o najdrobniejsze szczegóły, aby użytkownik czuł się wyróżniony w ruchu miejskim, takie jak: czarne matowe felgi, zza których zadziornie spoglądają czerwone zaciski hamulcowe, karbonowe wykończenia nadwozia („trilobo”- trójkątny grill, lusterka, nakładki na progi). Również czerwone elementy ozdobne na wlocie powietrza, kontrastowe – czerwone przeszycia elementów skórzanych we wnętrzu samochodu, sportowy, klasyczny wygląd deski rozdzielczej, sportowe siedzenia, aż po bardzo ładnie wykonany w sportowych barwach kluczyk do samochodu.
Dbałość o szczegóły Gulietty
Wsiadając do Gulietty, na pierwszym planie mamy dość masywne koło kierownicy, obszyte skórą z kontrastowymi przeszyciami z umieszczonymi w nim przyciskami.
Podobnie łopatki zmiany biegów, kamera cofania, to wszystko jest w ergonomicznym zasięgu. To i sporo innych dodatków jest w wyposażeniu podstawowym wersji testowej.
Tryby wyboru trakcji, pozwalają na łatwy wybór pomiędzy sportowym charakterem samochodu, aż po naprawdę komfortowe, dające zawsze pewne prowadzenie samochodu.
Podsumowanie testu Alfa Romeo Giulietta II
Reasumując, prezentowany model Alfa Romeo, to bardzo ciekawy, niebanalny wybór na polskim rynku w gamie modeli hatchback, który na pewno pozostanie zauważony w ruchu miejskim.
Ciekawostką w testowym samochodzie są opony. Dlaczego? Ponieważ w wersji Veloce dostępne są opony 225/45 R18 Run Flat, które jak wiemy pozwalają na bezpieczne kontynuowanie podróży nawet po ich uszkodzeniu. Dzięki nim czasem nawet kierowca nie jest w stanie tego zauważyć, gdyby nie czuwająca nad wszystkim elektronika.
Alfa Romeo nie jest aż tak popularną marką na polskich drogach, jak Fiat, Opel czy VW.
Jednak stereotypem jest awaryjność tych samochodów.
Wydaje się, że Alfa Romeo Giulietta 1.75 TBi 240 KM Veloce jest w stanie ten stereotyp zmienić.
Peugeot 3008 1.2 PureTech 130KM EAT8, lew wśród SUV- ów