Peugeot Rifter 130KM manual

1239

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rifter następca Partnera

Peugeot Rifter, Partner na nowo:)

Rifter w promieniach słońca

Dzisiaj mieliśmy okazję testować następcę Peugeot Partnera, czyli Peugeot Rifter 130KM manual w wersji 5-cio osobowej. To już 4 generacja tego użytkowego auta, najbardziej rozbudowana i również największa. Ponadto istnieje możliwość zamówienia auta w wersji Long. Wersja 5 i 7 osobowa może być zarówno w wersji standardowej długości jak również w wersji długiej. Ponieważ Rifter powstał na najnowszej platformie EMP2, ma wzorowe parametry trakcyjne. Ze względu na krótki zwis przedni, elektryczne wspomaganie kierownicy, stanowi nie lada wyzwanie dla konkurencji.

Nadwozie

Ponieważ jest już znane i dobrze rozpoznawalne, mimo upływu lat,  linia nadwozia jest wciąż atrakcyjna, ale faktycznie Rifter został zbudowany od nowa.

Linia nadwozia przypomina linie poprzedniej generacji

 

W testowanym egzemplarzu zauważyliśmy dość duży wpływ bocznego wiatru na prowadzenie samochodu. Być może jest to wynikiem podwyższenia auta w stosunku do poprzedniej generacji.

Trzy linie na tylnych lampach, to „pamiątka” po pazurach Lwa

Silnik

W testowanym egzemplarzu mamy 1.5 BlueHdi 130 z systemem Start& Stop, manualną 6 biegową skrzynią biegów, to 4 cylindrowy, turbodoładowany diesel o mocy 130 KM przy 3750 obr/min i momencie 300 Nm przy 1750 obr/ min.

Dzięki zaawansowanej technologii, silnik spełnia najnowszą normę Euro 6.2 i już teraz są gotowy jest do homologacji zgodnie z przyszłym protokołem WLTP.

Wynika z tego, ze możemy oczekiwać najlepszej dynamiki w zakresie 1750- 3750 obr/min.

Silnik ma dużą turbosprężarkę i w nowym egzemplarzu daje się  zauważyć „turbo dziura” w dolnym zakresie obrotów.

Skrzynia biegów

W testowanym egzemplarzu- manualna o 6 przełożeniach. Dostępna jest skrzynia automatyczna z tym silnikiem o symbolu EAT8 i 8 przełożeniach.  W związku z czym samochód bardzo zyskuje na przyjemności z jazdy.

Zawieszenie

Z przodu McPerson z amortyzatorami gazowymi, z tyłu belka skrętna i amortyzatory gazowe

Koła

W testowym egzemplarzu, to stalowe felgi  16’, opony Michelin Primacy 3 216/65R16

Hamulce

Z przodu i z tyłu wentylowane, bardzo skuteczne, odporne na przegrzewanie

Prowadzenie

Samochód prowadzi się znakomicie, ciężko w środku odczuć, ze jest to auto z segmentu aut użytkowych. Jednak wyposażony w automatyczną skrzynią biegów, daje dużo przyjemności z jazdy. Ze względu na dość mocno rozbudowany system kamer, parkowanie nawet tak dużym autem w wyznaczonym miejscu parkingowym to fraszka. Dość kontrowersyjna i wymagająca „zaakceptowania” jest w tego typu aucie- kierownica. Ponieważ jest dość mała i nie jest okrągła- wymaga przyzwyczajenia.

Wnętrze

Dość duża ilość plastików, wykończonych matowo, dość dużo schowków, półeczek, daje dużo możliwości zagospodarowania w czasie jazdy, zarówno w ruchu miejskim jak też w podczas dłuższych wyjazdów. Ponieważ plastiki są matowe, nie powodują uciążliwych refleksów świetlnych i łatwo jest utrzymać je w czystości. Ponadto bardzo dobre wyciszenie wnętrza, dość dobrej jakości system audio i komunikacji są dopełnieniem radości z podróżowania.

Ponadto zastosowano innowacyjną poduszkę czołową pasażera typu „Bag In Roof”, którą umieszczono w dachu. Pozwoliło to na wygospodarowanie niezwykle pojemnego, zamykanego i chłodzonego schowka w desce rozdzielczej. Podobno pojemność schowków wewnętrznych,  w zależności od wersji wynosi do 186lJ

Siedzenia dość wygodne, ale jak to we wszystkich poprzednich generacjach- może być lepiej. Ponieważ w wersji testowej tylna kanapa była bez możliwości regulacji kąta oparcia, siedzenia bardzo mało wygodne, wręcz w czasie dłuższego siedzenia( trasa)- siedzenie uciążliwe.

Siedzenia II rzędu- mało wygodne, w dłuższej trasie… bardzo
Siedzenie pasażera też do super komfortowych nie należy, przynajmniej w wersji, którą mieliśmy do testów.

Wyposażenie opcjonalne:

-Elektryczny hamulec postojowy, a miejsce zwolnione przez hamulec ręczny zostało wykorzystane na duży schowek. Pozwala to na optymalne i praktyczne wykorzystanie przestrzeni kabiny.

-Adaptacyjny tempomat ACC utrzymuje zaprogramowaną prędkość i automatycznie dostosowuje bezpieczną odległość do samochodu jadącego z przodu. W przypadku wersji z automatyczną skrzynią biegów o 8 przełożeniach może nawet całkowicie zatrzymać samochód.

-System rozpoznawania znaków ograniczeń prędkości. Poszerzony o nowe funkcjonalności wyświetla odczytany znak i proponuje maksymalną, dopuszczalną prędkość do wprowadzenia do ogranicznika/regulatora prędkości jako wartość zadaną.

-System aktywnego monitorowania pasa ruchu koryguje tor jazdy samochodu w przypadku chwili nieuwagi kierowcy.

-System monitorowania uwagi kierowcy przy pomocy kamery i w połączeniu z analizą ruchów kierownicy monitoruje zachowanie kierowcy. W przypadku wykrycia spadku uwagi włącza się alarm dźwiękowy i wizualny.

-Active Safety Brake powoduje automatyczne hamowanie w razie wykrycia ryzyka kolizji.

-System stabilizacji toru jazdy przyczepy stabilizuje przyczepę w przypadku wykrycia wężykowania lub w razie potrzeby zmniejsza prędkość samochodu.

-Kamera cofania Visiopark 180° umożliwia wyświetlenie tego, co znajduje się z tyłu samochodu w promieniu 180° w trybie klasycznym, 180° (widok z góry) lub zbliżenia w momencie zbliżania się do przeszkody.

-System monitorowania martwego pola z kontrolkami wbudowanymi w lusterka boczne.

-System „bez kluczykowego” dostępu i uruchomienia samochodu ADML.

Dane techniczne producenta

Pojemność silnika                                                                               1499 cm3

Paliwo                                                                                                ON

Moc silnika                                                                                         130 KM/3750 obr/min

Maks. moment obrotowy                                                                   300/1750 obr/min

Maks. Prędkość                                                                                  184km/h

Przyspieszenie 0- 100km/h                                                                11,6s

Pojemność zbiornika paliwa                                                                50 litrów

Pojemność bagażnika                                                                         775 litrów

Cena katalogowa( ważna od 1.07.2019)

Wersja Active                   90.200 zł

Allure                                97.500 zł

GT-Line                             107.800 zł

Zużycie paliwa

W cyklu mieszany( dane producenta)                               5,6-6.3 l/100km
W naszym teście średnie spalanie wyniosło               5,0- 6.4 l/100km

Posumowanie

Faktycznie w czasie jazdy zauważalna jest „turbo dziura” w zakresie dolnych obrotów, jednak jest to koszt pojedynczej turbiny. Ponadto testowe auto było z minimalnym przebiegiem i jak wiadomo, diesel potrzebuje większego przebiegu,  aby się prawidłowo ułożyć.W związku z tym, ze wiele osób nie lubi systemu Start & Stop, przypominam, tryb ten można wyłączyć:)

Nowy Peugeot będzie produkowany w zakładach w Vigo w Hiszpanii i w Mangualde w Portugalii

Peugeot 3008 1.2 PureTech 130KM EAT8, lew wśród SUV- ów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia