Wakacje 2019 – wypadki drogowe podsumowanie
Czas wakacji i powroty z urlopów dobiegają końca. Ten okres jest wyjątkowo intensywny w wyjazdy, a co za tym idzie – na drogach występuje więcej wypadków. Najczęściej, spowodowane są one niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze. Nadszedł czas, aby krótko podsumować tegoroczne wakacje.
Przez cały okres wakacji na stronie policji można było znaleźć mapę podsumowującą ilość wypadków. Niestety, do 1 września na drogach miało miejsce aż 582 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W większości spowodowane one były nadmierną prędkością. Na znaczenie prędkości wskazują policyjne statystyki. W 2018 r. niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było drugą najczęstszą przyczyną wypadków. Ponad 1/3 (35,7%) wszystkich ofiar śmiertelnych zginęła w zdarzeniach, do których przyczyniła się nadmierna prędkość. „Wysoka prędkość jest ryzykowna z wielu powodów. Po pierwsze mamy mniej czasu na reakcję w razie zagrożenia, bo w każdej sekundzie przejeżdżamy większy dystans niż przy niższej prędkości. Po drugie wydłuża się nasza droga hamowania. Ostatecznie w razie kolizji wraz z prędkością zwiększa się siła uderzenia. Ma to wpływ m.in. na to, jak poważne obrażenia mogą odnieść uczestnicy wypadku” – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Wypadki drogowe – nadmierna prędkość najczęstszą przyczyną
Wiele mówią również warunki atmosferyczne panujące w momencie, gdy dochodzi do wypadków. Okazuje się, że najwięcej takich zdarzeń ma miejsce przy dobrej pogodzie, która sprzyja brawurze i nadmiernej prędkości. Najmniej wypadków wydarzyło się wtedy, gdy warunki atmosferyczne zmuszały kierowców do zdjęcia nogi z gazu, czyli podczas silnego wiatru czy mgły.
Chcąc zapewnić sobie spokojną podróż do domu, kierowca powinien przede wszystkim dobrze ją zaplanować. „Najlepiej przed wyjazdem zorientować się, kiedy natężenie ruchu na wybranej trasie może być największe i postarać się wyjechać wcześniej, być może warto wybrać na powrót inny dzień. W przeciwnym razie czeka nas stanie w korkach. Wielu kierowców decyduje się później nadrabiać stracony czas, m.in. poprzez jazdę z nadmierną prędkością i ryzykowne wyprzedzanie. Dlatego nawet jeśli my na zatłoczonej drodze zachowamy zdrowy rozsądek, to możemy stać się ofiarą niebezpiecznych zachowań innych uczestników ruchu” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.