Szachy: wielki powrót klasycznej gry

948

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wielu zetknęło się z szachami zapewne już w dzieciństwie. Szachy z pewnością znajdowały się na wyposażeniu niejednego polskiego domu. A może wciąż je macie? Od kilku tygodni coraz głośniej jest o tej królewskiej grze za sprawą dwóch seriali, z których rekordy oglądalności pobił ostatnio „Gambit Królowej”.

Szachy: gra monarchów na wielkim i małym ekranie

Platforma streamingowa Netflix ogłosił ostatnio rekord oglądalności „Gambitu Królowej” w historii serwisu. W cztery tygodnie obejrzały go aż 62 miliony widzów! Taki sukces nie powinien nikogo dziwić: produkcja ma wciągającą, osadzoną w czasach Zimnej Wojny fabułę, a także piękną scenografię i kostiumy. Natomiast aktorce Anyi Taylor-Joy, która wcieliła się w rolę Beth, genialnej szachistki walczącej z problemami psychicznymi, uzależnieniem i presją otoczenia, wróży się deszcz nagród. Nic więc dziwnego, że rekordowi oglądalności serialu towarzyszył wzrost zapytań o zasady gry w szachy w wyszukiwarce Google. Gwałtownie zwiększyło się również zainteresowanie zestawami szachowymi na platformie zakupowej eBay. Czy produkcje filmowe i serialowe z szachami w roli głównej sprawią, że coraz więcej ludzi sprawi sobie własną grę lub kupi ją w prezencie bliskim osobom? Wydaje się, że ta sytuacja już jest faktem.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

„Gambit Królowej” to nie jedyna nowa serialowa produkcja, w której szachy grają główną lub kluczową rolę. Drugim tytułem (również godnym uwagi) jest serial kryminalny pt. „Ukryta gra” z Billem Pullmanem i Robertem Więckiewiczem, który można obejrzeć także na Netfliksie. Co ciekawe, „Gambit Królowej” również posiada mocny polski akcent w postaci Marcina Dorocińskiego. Podobnie jak Więckiewicz, Dorociński wcielił się w rolę pochodzącego ze Związku Radzieckiego szachowego przeciwnika głównej bohaterki. Obydwa seriale są również osadzone w czasach Zimnej Wojny. Rozgrywki szachowe zaś stanowią niejako metoforę konfliktu między obydwiema stronami żelaznej kurtyny. Obydwa seriale mają jednak zgoła inny klimat. „Gambit Królowej” jest przede wszystkim dramatem psychologicznym ukazującym niezwykle trudną sytuację młodej kobiety. Zmaga się ona zarówno z wewnętrznymi demonami, jak i zewnętrznymi trudnościami. Z kolei „Ukryta gra” to trzymający w napięciu thriller kryminalny z fabułą pełną szpiegowskich intryg.

szachy
fot. Hassan Pasha / Unsplash

Na czym polega gra w szachy?

Różne formy rozrywki skutecznie wyparły klasyczne gry na czele z szachami. Popularne stały się gry komputerowe, na konsole, ale też rozmaite planszówki. Wydaje się jednak, że prastara gra monarchów święci w tym roku swój wielki powrót. Tym, którzy nigdy nie grali w szachy lub dawno nie mieli z nimi do czynienia, wyjaśnijmy w kilku słowach, jaki jest cel całej rozgrywki. Chodzi o takie rozplanowanie ruchów figur i pionków, aby doprowadzić króla przeciwnika do szachu. Pozycja ta polega na tym, że król ma odcięte wszystkie możliwości ucieczki, a także skutecznej obrony. Gra w szachy skutecznie rozwija umiejętność strategicznego myślenia, jest też świetnym pretekstem do spotkania z drugą osobą. Dlatego z pewnością warto i zaznajomić się z zasadami szachów lub odkryć dla siebie tę grę na nowo.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia