Nie można opisać jednym zdaniem, jakie zmiany w życiu człowieka zapoczątkował internet. W przypadku dorosłych sieć staje się narzędziem dosłownie kierującym ich życiem. W życiu i rozwoju młodych ludzi internet odgrywa coraz bardziej kluczową rolę. Niestety w świecie technologii na nastolatka czeka wiele zagrożeń. Jakich?
Nastolatek w świecie technologii – wartości
Aktualnie młodzi ludzie większość dnia spędzają na aktywności w sieci. Co więcej, pośrednictwo komputera stacjonarnego i laptopa niemal całkowicie zostały wyparte przez smartfon. Nieograniczony dostęp do internetu w telefonie daje szereg możliwości spędzania wolnego czasu. Dziś młody człowiek chce być stale na bieżąco – w przeciwnym razie czuje, że istotna część życia społecznego zwyczajnie mu umyka. Tak duży procent czasu, który nastolatek spędza w sieci, powoduje znaczne osłabienie jego relacji z najbliższym otoczeniem. Autorytetem nie są już rodzice, a np. znani influencerzy. Młodzież coraz częściej woli zawieranie i utrzymywanie relacji społecznych w trybie online, niż w realnym życiu.
Nastolatek w świecie technologii – samoocena
Zdecydowaną większość czasu spędzonego w internecie zajmuje aktywność w portalach społecznościowych. Śmiało można stwierdzić, że w pewnym sensie kreujemy w nich swoją rzeczywistość. Człowiek w okresie dojrzewania staje się przewrażliwiony na punkcie opinii wśród innych, szczególnie rówieśników. Tymczasem media społecznościowe, nasycone hejtem, regularnie podnoszą statystyki depresji, a nawet prób samobójczych wśród nastolatków. Wiąże się do z uzależnieniem poczucia własnej wartości od ilości tzw. followersów. Jednocześnie należy zdać sobie sprawę z tego, że taka sytuacja jest zazwyczaj efektem poczucia życiowego osamotnienia.
Nastolatek w świecie technologii – przestępczość
Dostęp do pornografii czy gry propagujące przemoc – nie od dziś wiadomo, że nastolatek w świecie technologii jest narażony na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie modne stały się także tzw. challenge, czyli filmiki, które zachęcają do powtórzenia czynności w określonym celu. Nierzadko są one jednak niebezpieczne, dlatego w konsekwencji stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Problemem w tym kontekście jest brak kontroli ze strony rodziców względem treści, z którymi stykają się ich dzieci. Młodzież nawiązująca relacje online zwykle nie jest świadoma, kto tak naprawdę kryje się po drugiej stronie ekranu. Dlatego w wielu przypadkach może stać się ofiarą przestępców.
Nastolatek w świecie technologii – ostrzeżenia
Kiedy rodzic powinien niepokoić się, że jego dziecko jest uzależnione od technologii? Sygnałem jest szereg różnych zachowań, m.in. porzucanie dotychczasowego hobby, brak chęci do osobistych spotkań ze znajomymi, wahania nastroju, zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych. Mogą pojawić się objawy typowo fizjologiczne jak: ból głowy, zmęczenie czy brak apetytu.
Nastolatek w świecie technologii – zalety
Nie jest tak, że internet w przypadku młodzieży generuje same zagrożenia. Należy pamiętać, że jest to bogate źródło wiedzy i dostępu do kultury. Jest to istotne m.in. w dobie pandemii. W tym wypadku ważny jest bezpośredni udział rodzica w życiu nastolatka. Najważniejsze, aby rozmawiać z dzieckiem nie tylko o zagrożeniach wynikających ze zbyt częstego korzystania z internetu, ale i o korzyściach wynikających z życia offline. Warto dodać, że nastoletnią młodzieżą kieruje bunt i pewnego rodzaju poczucie braku zagrożenia. Dlatego ustalając z dzieckiem zasady, warto dążyć przede wszystkim do kompromisu.
Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/16/bozonarodzeniowe-tradycje-w-innych-krajach/