Przesądy – popularne i zaskakujące

328
Przesądy

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego trzeba złapać się za guzik, gdy spotkamy kominiarza? Ogromna część Polaków wierzy w przesądy, jednak często nie pamięta nawet, czego one dotyczą. Poznajcie bliżej zarówno najpopularniejsze, jak i najbardziej zaskakujące zabobony. 

Przesądy – kiedy przebiegnie czarny kot 

Według przesądu, znajdując monetę na ulicy, należy na nią chuchnąć. Okazuje się, że metal dawniej uważano za dar od bogów. W przeszłości na monety chuchali m.in. kupcy, licząc na „przyciąganie” kolejnych pieniędzy. Z kolei odpukujemy w niemalowane, jeśli nie chcemy, aby przytrafiło nam się coś złego. Istnieje kilka teorii powstania tego nawyku. Jedna z nich mówi o starych wierzeniach dotyczących dobrych duchów, które mieszkały w drzewach. W tym celu warto dotknąć np. kory drzewa. Polacy cieszą się, gdy znajdą czterolistną koniczynkę, wierząc, że przyniesie ona szczęście. Przesąd ten towarzyszy ludziom już od starożytności. W niektórych rejonach świata znalezione listki koniczynki dodatkowo należy włożyć do buta. A czy wiecie, dlaczego czujemy niepokój, gdy trzynasty dzień miesiąca przypada w piątek? Od lat w społeczeństwie utarło się przekonanie, że taki układ przynosi pecha i z tego powodu warto odłożyć załatwianie ważnych spraw na inny dzień.

Przesądy  

Przesądy – złap swoje szczęście 

Łapiąc się za guzik na widok kominiarza, wierzymy w przypływ szczęścia. Dawniej zawód ten cieszył się ogromnym prestiżem. Kominiarze postrzegani byli jako bohaterowie, którzy czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Właśnie z tamtych czasów pochodzi przekonanie, że ich widok przynosi pomyślność. A czy wiedzieliście, że witanie się przez próg nie tylko należy do niezbyt kulturalnego zwyczaju, ale i może przynieść pecha? Według niektórych teorii próg jest zetknięciem sacrum i profanum, czyli świata boskiego i ludzkiego. Z tego powodu należy unikać powitań w takiej formie. Czarne koty same w sobie są uroczymi zwierzętami, jednak gdy przebiegną nam drogę, to zaczynamy obawiać się niepowodzeń. Z drugiej strony np. w krajach azjatyckich uznaje się, że kot o tej barwie zwiastuje szczęście i powodzenie. Zwracacie uwagę na to, którą nogą wstajecie z Waszych łóżek? Według przesądu pierwszy krok wykonany lewą nogą wprowadza nas w zły nastrój i zwiastuje same niepowodzenia w ciągu dnia. 

Przesądy – nie tylko w Polsce 

W porównaniu z niektórymi przesądami na świecie nasze wydają się dość racjonalne. Przykładowo we Włoszech dwie osoby nie mogą korzystać z tego samego ręcznika, gdyż może to zwiastować nieporozumienia. Przesądnym narodem jest również Rosja. W niektórych częściach tego kraju przez pierwsze czterdzieści dni życia noworodka mogą oglądać tylko rodzice i położna. W tym czasie dziecko podobno oczekuje na swoją duszę. Prawdziwy prym w liczbie dziwnych przesądów wiedzie jednak Japonia. W Kraju Kwitnącej Wiśni nie należy dać się sfotografować jako jedna z trzech osób, która stoi pomiędzy dwoma innymi. Sporo jest też absurdalnych przesądów względem kobiet. Według jednego z nich kobieta, która myje włosy podczas miesiączki,  umrze na palącą gorączkę.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/05/24/zumba-taniec-i-zdrowie/