Przesądy – popularne i zaskakujące

569

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przesądy

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego trzeba złapać się za guzik, gdy spotkamy kominiarza? Ogromna część Polaków wierzy w przesądy, jednak często nie pamięta nawet, czego one dotyczą. Poznajcie bliżej zarówno najpopularniejsze, jak i najbardziej zaskakujące zabobony. 

Przesądy – kiedy przebiegnie czarny kot 

Według przesądu, znajdując monetę na ulicy, należy na nią chuchnąć. Okazuje się, że metal dawniej uważano za dar od bogów. W przeszłości na monety chuchali m.in. kupcy, licząc na „przyciąganie” kolejnych pieniędzy. Z kolei odpukujemy w niemalowane, jeśli nie chcemy, aby przytrafiło nam się coś złego. Istnieje kilka teorii powstania tego nawyku. Jedna z nich mówi o starych wierzeniach dotyczących dobrych duchów, które mieszkały w drzewach. W tym celu warto dotknąć np. kory drzewa. Polacy cieszą się, gdy znajdą czterolistną koniczynkę, wierząc, że przyniesie ona szczęście. Przesąd ten towarzyszy ludziom już od starożytności. W niektórych rejonach świata znalezione listki koniczynki dodatkowo należy włożyć do buta. A czy wiecie, dlaczego czujemy niepokój, gdy trzynasty dzień miesiąca przypada w piątek? Od lat w społeczeństwie utarło się przekonanie, że taki układ przynosi pecha i z tego powodu warto odłożyć załatwianie ważnych spraw na inny dzień.

Przesądy  

Przesądy – złap swoje szczęście 

Łapiąc się za guzik na widok kominiarza, wierzymy w przypływ szczęścia. Dawniej zawód ten cieszył się ogromnym prestiżem. Kominiarze postrzegani byli jako bohaterowie, którzy czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców. Właśnie z tamtych czasów pochodzi przekonanie, że ich widok przynosi pomyślność. A czy wiedzieliście, że witanie się przez próg nie tylko należy do niezbyt kulturalnego zwyczaju, ale i może przynieść pecha? Według niektórych teorii próg jest zetknięciem sacrum i profanum, czyli świata boskiego i ludzkiego. Z tego powodu należy unikać powitań w takiej formie. Czarne koty same w sobie są uroczymi zwierzętami, jednak gdy przebiegną nam drogę, to zaczynamy obawiać się niepowodzeń. Z drugiej strony np. w krajach azjatyckich uznaje się, że kot o tej barwie zwiastuje szczęście i powodzenie. Zwracacie uwagę na to, którą nogą wstajecie z Waszych łóżek? Według przesądu pierwszy krok wykonany lewą nogą wprowadza nas w zły nastrój i zwiastuje same niepowodzenia w ciągu dnia. 

Przesądy – nie tylko w Polsce 

W porównaniu z niektórymi przesądami na świecie nasze wydają się dość racjonalne. Przykładowo we Włoszech dwie osoby nie mogą korzystać z tego samego ręcznika, gdyż może to zwiastować nieporozumienia. Przesądnym narodem jest również Rosja. W niektórych częściach tego kraju przez pierwsze czterdzieści dni życia noworodka mogą oglądać tylko rodzice i położna. W tym czasie dziecko podobno oczekuje na swoją duszę. Prawdziwy prym w liczbie dziwnych przesądów wiedzie jednak Japonia. W Kraju Kwitnącej Wiśni nie należy dać się sfotografować jako jedna z trzech osób, która stoi pomiędzy dwoma innymi. Sporo jest też absurdalnych przesądów względem kobiet. Według jednego z nich kobieta, która myje włosy podczas miesiączki,  umrze na palącą gorączkę.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/05/24/zumba-taniec-i-zdrowie/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia