Sztuczna inteligencja w motoryzacji

411

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sztuczna inteligencja
fot. Spencer Davis / Unsplash

Inteligentne systemy teleinformatyczne towarzyszą kierowcom już od lat. Czasem nie jesteśmy tego świadomi! Dowiedzcie się, jak sztuczna inteligencja może pomóc w jeździe, a także w organizacji ruchu drogowego.

Inteligentne systemy w służbie kierowców

Sztuczna inteligencja (ang. artificial Intelligence – AI) może wydawać się stosunkowo nowym osiągnięciem techniki. Tak naprawdę jednak jest w użyciu już od pewnego czasu. Wiele współczesnych pojazdów korzysta chociażby z nawigacji – GPS. System ten wykorzystuje dane z satelitów, aby ustalić naszą pozycję na Ziemi. GPS stara się ustalić najlepszą drogę dotarcia z punktu A do punktu B, a możliwe jest to właśnie dzięki sztucznej inteligencji. Aby to się udało, systemy AI nauczyły się przewidywać najlepsze trasy na podstawie ogromnej ilości danych. Systemy łączą dane z własnych zasobów z informacjami uzyskiwanymi od użytkowników w czasie rzeczywistym, mi.in. o prędkości, z jaką przemierzają daną drogę. Owe dwa typy danych – już posiadane i uzyskiwane na bieżąco – pozwalają na dostarczenie użytkownikom aktualnych i precyzyjnych informacji o ich trasie. Sztuczna inteligencja może nawet pomóc kierowcom ominąć korki i obszary, na których odbywają się roboty drogowe.

Sztuczna inteligencja w samochodzie i na drodze

Inżynierowie muszą korzystać z olbrzymiej ilości danych, aby nauczyć systemy GPS odpowiedniego działania. W pierwszych latach funkcjonowania tych systemów nierzadko wywodziły one kierowców w pole, a nawet… prowadziły wprost do jeziora! Na szczęście dziś sztuczna inteligencja służąca kierowcom sprawdza się dużo lepiej. Wiele systemów bezpieczeństwa we współczesnych pojazdach wykorzystuje sztuczną inteligencję. Jednym z przykładów są „asystenci”, którzy ostrzegają kierowcę przed rozmaitymi niebezpieczeństwami. System wysyła kierowcy określony sygnał dźwiękowy lub werbalną informację, na przykład w sytuacji, kiedy samochód zaczyna zjeżdżać na bok. Niektóre systemy korzystające ze sztucznej inteligencji pomagają również prowadzić auto, na przykład system ABS. Sztuczną inteligencję wykorzystują również miejscy planiści. Aby zredukować korki, w światłach drogowych instaluje się specjalne czujniki. Monitorują one i na bieżąco reagują na sytuację na skrzyżowaniu. W przypadku wykrycia zatoru na drodze odpowiednie światła zapalają się i rozładowują korek.

sztuczna inteligencja
fot. Erik McLean / Unsplash

Wprowadzenie do powszechnego użytku zaawansowanych urządzeń korzystających ze sztucznej inteligencji ma o tyle duże znaczenie, jeżeli spojrzymy na zatrważające dane o ilości śmiertelnych wypadków, również w Polsce. Na polskich drogach każdego roku giną setki osób. Z kolei na świecie w wyniku rozmaitych wypadków drogowych ponosi śmierć ponad 1,3 miliona osób. Warto przy tym wspomnieć o ponad 20 milionach pozostałych uczestników wypadków, którzy ponieśli w ich wyniku różnego rodzaju obrażenia. Możemy wyróżnić trzy rodzaje przyczyn wypadków samochodowych. Są to: nadmierna prędkość, nieumiejętne prowadzenie pojazdu oraz nieuważna jazda. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, istnieje możliwość implementacji poszczególnych systemów sztucznej inteligencji, które wykryją niebezpiecznych kierowców. Możemy wgrać w pamięć systemów AI zarówno prawidłowe, jak i niewłaściwe sposoby prowadzenia auta. Dysponując takimi danymi, możemy nauczyć te systemy reagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.letstalkscience.ca

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia