Jedzenie i picie podczas jazdy: niebezpieczeństwa

284

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jedzenie i picie w trakcie jazdy
fot. Roberto Nickson / Unsplash

Restauracje typu drive-through i nasz zabiegany tryb życia sprawiają, że jedzenie i picie w trakcie jazdy stało się naszą stałą praktyką. Warto pamiętać, że potencjalnie bardzo niebezpieczne zachowanie!

Ryzykowne jedzenie i picie w trakcie jazdy

Ryzyko niesie ze sobą nie tylko jedzenie pełnego posiłku, choć jest wyjątkowo niebezpieczne. Nawet niewinne sięgnięcie po kawę lub chipsy leżące na siedzeniu pasażera może znacznie zwiększyć ryzyko wypadku drogowego. Wszystko przez to, że nie jesteśmy w stanie jeść podczas jazdy bez zdjęcia przynajmniej jednej ręki z kierownicy. Z tego powodu tracimy pełną kontrolę nad samochodem. Co gorsze, na krótką chwilę odwracamy wzrok z drogi. To w zupełności wystarczy, aby spowodować wypadek. Możemy też przypadkiem upuścić jedzenie lub wylać napój. Jeżeli to gorąca kawa lub herbata, nietrudno o bolesne poparzenie, które jeszcze bardziej nas rozkojarzy. Niebezpieczne jest też jedzenie w pośpiechu podczas prowadzenia auta. W tej sytuacji łatwo o bardzo wytrącające z równowagi zadławienie. Z kolei spożywanie pikantnej lub mocno przyprawionej potrawy może spowodować falę gorąca, kichanie lub kaszel. Z kolei tłuste fast foody mogą zabrudzić nam ręce, co utrudni kontrolowanie kierownicy.

jedzenie i picie podczas jazdy

Nie jesteśmy w stanie komfortowo jeść podczas jazdy i nic dziwnego – samochody nie zostały zaprojektowane tak, aby to umożliwiać. Niektórzy kierowcy ułatwiają sobie życie, kładąc jedzenie na kolanach. To jednak zwykle dodatkowo ich rozprasza. Mając jedzenie na kolanach, będziemy starać się go nie zrzucić lub nie wylać napoju. Będziemy siedzieć w nieprawidłowej pozycji, co wpłynie na niewystarczającą kontrolę nad samochodem. Wyjątkowo niebezpiecznie jest też jedzenie posiłków przy pomocy sztućców. Prowadzenie auta to skomplikowane i trudne zadanie, nawet jeżeli niczego w tym czasie nie jemy. Jedzenie w każdej innej sytuacji wydaje nam się zupełnie niegroźne, lecz wszystko zmienia się, kiedy siadamy za kierownicą. Pamiętajmy, że jakakolwiek czynność angażująca naszą uwagę podczas jazdy dodatkowo obciąża nas umysł. W efekcie możemy nie zauważyć jakiejś istotnej sytuacji na drodze i narazić się na ryzyko śmiertelnie niebezpiecznego wypadku.

Jak uniknąć jedzenia za kółkiem?

Unikanie jedzenia podczas prowadzenia auta będzie najlepszym rozwiązaniem. Aby je sobie ułatwić, stwórzmy sobie plan działania i najlepiej posilmy się przed podróżą. Jeżeli zaś zgłodniejemy w jej trakcie, zatrzymajmy się – na przykład w przydrożnej restauracji – lub zjedzmy to, co sobie przygotowaliśmy przed wyjazdem. Unikajmy pokusy sięgnięcia po przekąskę w trakcie jazdy i najlepiej schowajmy ją w niedostępnym miejscu. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 63 p. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym: „kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”. Podstawowy mandat za jedzenie podczas jazdy wynosi 50 zł. Pamiętajmy jednak, że jeżeli funkcjonariusz może wlepić nam nawet 200 zł, jeżeli stwierdzi, że jedzenie ogranicza naszą koncentrację w niebezpieczny sposób. Szerokiej drogi!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.epermittest.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia