Pontiac Firebird – 35 lat historii

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pontiac Firebird historia marki
Pontiac Firebird jego historia liczy zaledwie 35 lat

Pontiac Firebird to kolejny bohater naszego cyklu o samochodach z historią. Tym razem, co warto podkreślić, poznamy historię nieistniejącego już konkurencyjnego dla Forda Mustanga i pokrewnego dla Chevroleta Camaro samochodu jakim był Pontiac Firebird. Jego historia trwała 35 lat.

Pontiac Firebird – historia

Model Firebird to podobnie, jak omawiany we wcześniejszym artykule z naszej serii, samochód sportowy typu Pony Car segmentu D. Czyli auto klasy średniej. Produkował je koncern General Motors pod amerykańską marką Pontiac w latach 1967-2002. Sprzedawany w dwóch wersjach nadwoziowych Coupe oraz Cabrio. Jak już wspomnieliśmy był to bliźniaczy model dla Chevroleta Camaro, który był produkowany również przez GM. A to z kolei spowodowało, że obydwa samochody korzystały z identycznych płyt podłogowych i podzespołów. W trakcie produkcji powstały łącznie cztery generacje modelu Pontiac Firebird.

Pontiac Firebird – pierwsza generacja

Pierwszą generację pokazano światu w pół roku po premierze modelu Camaro, 23 lutego 1967 roku. Za projekt odpowiadał John DeLorean. Mimo wspólnych podzespołów Firebirda wyróżniała rama pomocnicza, przednie zawieszenie i wzmocnione resory tylne. Układ przeniesienia napędu pochodził z większego modelu GTO. Pierwszą generację produkowano najkrócej, tylko przez 3 lata, do 1969. Bazowym silnikiem była 3,8 litrowa jednostka w układzie R6 z jednogardzielowym gaźnikiem o mocy 178KM. Ten sam silnik, jednakże z czterogardzielowym gaźnikiem i podniesioną mocą do 218 KM, występował w odmianie Sprint. Ta wersja posiadała również bardziej wytrzymałe sprzęgło. W kwestii ośmiocylindrowców w układzie V8, dostępne były silniki o pojemności 5,3 litra i mocy 253 i 289 KM, a także 6,6 litra i 330KM. W późniejszym czasie, poprzez ustawę o oświetleniu pojazdów, Pontiac przeszedł modernizację. Zmieniono położenie kierunkowskazów przednich, dodano lampy obrysowe za tylnymi błotnikami. Później dodano także system alarmowy i wspomaganie kierownicy. W 1969 roku pojawiła się odmiana Trans Am. Wyróżniała się spoilerem oraz nadwoziem w kolorze białym z dwoma niebieskimi pasami, przebiegającymi od klapy tylnej, do chwytów powietrza w masce silnika. Moc silnika również była większa, wynosiła 345KM. Produkcja odmiany Trans Am była niewielka, powstało 689 egzemplarzy z nadwoziem coupe oraz 8 kabrioletów.

Pontiac Firebird – pozostałe generacje

W przypadku drugiej generacji samochód sprzedawany był w wersji Fastback, zrezygnowano z produkcji kabrioletów. Ta generacja była produkowana najdłużej, gdyż od 1970 do 1981. Silniki produkowano w dwóch układach R6 i V8, jednakże zrezygnowano z autorskich silników Pontiaca na rzecz tych montowanych w Camaro. To posunięcie wymusił na koncernie zbyt niski popyt. Dostępne były skrzynie zarówno manualna, jak i automatyczna. W przypadku trzeciej generacji produkowanej w latach 1982-1992 Pontiac zaczął mieć kryzys, ponieważ sprzedaż spadła o połowę. Mimo to producent dokładał wszelkich starań, ażeby zachęcić klientów, stosując bardziej agresywną stylistykę, czy wybór wersji nadwoziowych, ponieważ powrócono do produkcji Cabrio. Zastosowano silniki nowszej generacji w układzie v6 i v8. Wyniki sprzedażowe poprawił face-lifting przeprowadzony w 1991 roku. Zmieniono pas przedni, spoilery tylne oraz boczne, a także tylny zderzak. Auto posiadało w wyposażeniu takie udogodnienie jak wentylowane tarcze hamulcowe, gadżet do tej pory niespotykany. Ostatnia generacja była produkowana na wspólnej płycie podłogowej GM, wykorzystywanej również przez Chevroleta. Pontiac posiadał smukłą, aerodynamiczną sylwetkę. Gruntowną modernizację przeprowadzono w 1999 roku.

Pontiac Firebird – na filmowo

Modelu Firebird dotyczy kilka filmowych ciekawostek. Zacznijmy od produkowanego w latach 2003-2008 polskiego serialu kryminalnego „Fala Zbrodni”. Egzemplarz czwartej generacji z 1993 roku można było zobaczyć w przedostatnim, czwartym sezonie serii. Był w posiadaniu policyjnego informatyka Jonasza Szmidta, w którego wcielał się Bogusław Kudłek. Druga generacja, a konkretnie wersja Trans Am została, wykorzystana w 1977 roku w filmie „Mistrz kierownicy ucieka”. Trzecia, zmodyfikowana wersja Trans Am była w posiadaniu głównego bohatera filmu „Nieustraszony”.

Amerykańska motoryzacja wielokrotnie, również w naszej serii pokazała, że historia potrafi być długa i bogata w ciekawe niuanse. Przed nami jeszcze wiele samochodów, jak również całych historii nieistniejących już marek. A Wy, drodzy czytelnicy, czy chcielibyście, aby następnym razem pojawiło się coś konkretnego, co warte jest opisania?

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o legendarnym Fordzie Mustangu.

Brak postów do wyświetlenia