Prawo jazdy – nowe przepisy dla instruktorów

390

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazdy
Wygląda to, że instruktorzy Prawa Jazdy niebawem będą musieli podnosić swoje kwalifikacje.

Już niebawem instruktorzy prawa jazdy będą musieli przechodzić dodatkowe kursy doszkalające ich umiejętności. Nowe rozporządzenie zamierza wdrożyć Ministerstwo Infrastruktury. Co to oznacza dla przyszłych kandydatów na kierowców? 

Prawo jazdy – dodatkowe kursy 

Nowe przepisy mają zostać wprowadzone poprzez nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Z projektu wynika, że będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania samochodami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Kładziony ma być również nacisk na edukacje najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W związku z tym padła propozycja, by w czwartej klasie szkoły podstawowej wprowadzić przedmiot pt.: „wychowanie komunikacyjne”. Ponadto Resort proponuje zmniejszenie częstotliwości odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców i egzaminatorów. W zamian ma zostać nałożony obowiązek odbycia doszkalających warsztatów dla instruktorów techniki jazdy. Ma też zostać wprowadzona konieczność odbycia w okresie między 4, a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, obowiązkowego kursu dokształcającego w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. W ten sposób mają być sprawdzani młodzi kierowcy, którzy popełnili dwa wykroczenia w okresie próbnym. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od czwartego kwartału przyszłego roku. 

Prawo jazdy – kto nie może zdawać? 

Trzeba przyznać, że posiadanie prawa jazdy do wielka wygoda, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Aby jednak móc starać się o przyjęcie na kurs należy przede wszystkim przejść obowiązkowe badania lekarskie. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre schorzenia czy dolegliwości uniemożliwiają prowadzenie pojazdów. Z prawa jazdy muszą zrezygnować:

*osoby przyjmujące środki psychotropowe w większych ilościach; 

*pacjenci z chorobami wzroku – w tym wypadku zależne jest to jednak od posiadanej wady;

*osoby z chorobami serca – tu zalicza się także m.in. problemy z ciśnieniem krwi bądź niewydolności układu oddechowego; 

*chorzy z potwierdzoną przez lekarza ostrą niewydolnością nerek;

*pacjenci z niektórymi chorobami słuchu – warunkiem jest tutaj posiadanie uprawnienia w kategorii 1 

*osoby z problemami narządu równowagi;

*cukrzycy – o ile jej stopień nasilenia jest w rzeczywistości zbyt silny, co musi zostać potwierdzone przez lekarza;

*pacjenci z dolegliwościami neurologicznymi; 

*osoby z zaburzeniami psychicznymi;

Jazdy

Prawo jazdy – przepisy dla zwiększenia bezpieczeństwa 

Nowe zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury mają przede wszystkim lepiej weryfikować przyszłych kierowców. Niestety jak wynika z danych, to właśnie młodzi kierowcy są sprawcami co piątego wypadku drogowego w Polsce. Do głównych przyczyn zaczyna się m.in. nadmierną prędkość czy nieprawidłowe zachowania wobec pieszego. Niedoświadczeni kierowcy nie potrafią poradzić sobie w trudnych sytuacjach na drodze. Automatycznie stają się tym samym zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Młodymi kierowcami najczęściej kieruje przede wszystkim brawura. Tymczasem warto pamiętać, że otrzymany dokument prawa jazdy w żaden sposób nie powinien być przepustką do wyłączenia racjonalnego myślenia.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Pasy bezpieczeństwa w autobusie – przepisy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia