Już niebawem instruktorzy prawa jazdy będą musieli przechodzić dodatkowe kursy doszkalające ich umiejętności. Nowe rozporządzenie zamierza wdrożyć Ministerstwo Infrastruktury. Co to oznacza dla przyszłych kandydatów na kierowców?
Prawo jazdy – dodatkowe kursy
Nowe przepisy mają zostać wprowadzone poprzez nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Z projektu wynika, że będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania samochodami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Kładziony ma być również nacisk na edukacje najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W związku z tym padła propozycja, by w czwartej klasie szkoły podstawowej wprowadzić przedmiot pt.: „wychowanie komunikacyjne”. Ponadto Resort proponuje zmniejszenie częstotliwości odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców i egzaminatorów. W zamian ma zostać nałożony obowiązek odbycia doszkalających warsztatów dla instruktorów techniki jazdy. Ma też zostać wprowadzona konieczność odbycia w okresie między 4, a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, obowiązkowego kursu dokształcającego w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. W ten sposób mają być sprawdzani młodzi kierowcy, którzy popełnili dwa wykroczenia w okresie próbnym. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od czwartego kwartału przyszłego roku.
Prawo jazdy – kto nie może zdawać?
Trzeba przyznać, że posiadanie prawa jazdy do wielka wygoda, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Aby jednak móc starać się o przyjęcie na kurs należy przede wszystkim przejść obowiązkowe badania lekarskie. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre schorzenia czy dolegliwości uniemożliwiają prowadzenie pojazdów. Z prawa jazdy muszą zrezygnować:
*osoby przyjmujące środki psychotropowe w większych ilościach;
*pacjenci z chorobami wzroku – w tym wypadku zależne jest to jednak od posiadanej wady;
*osoby z chorobami serca – tu zalicza się także m.in. problemy z ciśnieniem krwi bądź niewydolności układu oddechowego;
*chorzy z potwierdzoną przez lekarza ostrą niewydolnością nerek;
*pacjenci z niektórymi chorobami słuchu – warunkiem jest tutaj posiadanie uprawnienia w kategorii 1
*osoby z problemami narządu równowagi;
*cukrzycy – o ile jej stopień nasilenia jest w rzeczywistości zbyt silny, co musi zostać potwierdzone przez lekarza;
*pacjenci z dolegliwościami neurologicznymi;
*osoby z zaburzeniami psychicznymi;
Prawo jazdy – przepisy dla zwiększenia bezpieczeństwa
Nowe zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury mają przede wszystkim lepiej weryfikować przyszłych kierowców. Niestety jak wynika z danych, to właśnie młodzi kierowcy są sprawcami co piątego wypadku drogowego w Polsce. Do głównych przyczyn zaczyna się m.in. nadmierną prędkość czy nieprawidłowe zachowania wobec pieszego. Niedoświadczeni kierowcy nie potrafią poradzić sobie w trudnych sytuacjach na drodze. Automatycznie stają się tym samym zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Młodymi kierowcami najczęściej kieruje przede wszystkim brawura. Tymczasem warto pamiętać, że otrzymany dokument prawa jazdy w żaden sposób nie powinien być przepustką do wyłączenia racjonalnego myślenia.
Foto: Canva.com
Zobacz także: Pasy bezpieczeństwa w autobusie – przepisy