Jak organizacje działają na rzecz Ukrainy?

314

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak organizacje działają na rzecz Ukrainy
Warto pomagać potrzebującym, jednak należy podchodzić do tego z rozsądkiem.

Wsparcie dla uchodźców to od ostatnich trzech miesięcy najbardziej pilna kwestia. Tymczasem jak polskie organizacje działają na rzecz Ukrainy? W jaki sposób powinniśmy pomagać potrzebującym? 

Jak organizacje działają na rzecz Ukrainy – weryfikowana pomoc 

Decydując się na pomoc uchodźcom warto najpierw zweryfikować kilka kwestii. Po pierwsze powinniśmy zastanowić się w jaki sposób jesteśmy w stanie pomóc. Wielu ludzi decyduje się przyjąć rodziny z Ukrainy pod swój dach. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Pozostają zatem zbiórki. W tym wypadku jednak organizacje skupiają się na różnych kwestiach. Jedne na organizacji żywności, środków czystości i artykułów medycznych, które następnie przewożone są na granice. Inne natomiast zbierają pieniądze na rzecz poszkodowanych w czasie wojny. Potem pozostaje już tylko zaufać konkretnej organizacji, w której wiemy, że nasz datek na pewno zostanie przekazany na wybrany cel. Jedną z największych jest oczywiście Polska Akcja Humanitarna. Tu warto wspomnieć, że na rzecz naszych sąsiadów, PAH działa już od 2014 roku. Nie tylko organizuje najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku, ale i zbiórki pieniędzy oraz prowadzi centra informacyjne, dzięki którym uchodźcy mogą uzyskać m.in. wsparcie psychologiczne. 

Jak organizacje działają na rzecz Ukrainy?

Jak organizacje działają na rzecz Ukrainy – różne formy wsparcia 

Warto dodać, że Polska Akcja Humanitarna organizuje także remonty najważniejszych placówek na terenie Ukrainy. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej to działalność pozarządowa, która niesie humanitarną pomoc dla krajów poza granicami Polski. W przypadku uchodźców z Ukrainy skupia się przede wszystkim na ewakuacji ludzi na granicy oraz zapewnieniu im psychologicznego wsparcia. Na kilku płaszczyznach pomaga także Caritas. W tym wypadku organizuje nie tylko wsparcie na granicy, ale i zapewnia uchodźcom dach nad głową, a także tworzy zbiórki pieniędzy. W podobnym, szerokim zakresie działa też Polski Czerwony Krzyż. Wojna na Ukrainie to osoby walczące o wolność dla swojego kraju. W związku z tym do pomocy przyłączyła się także Polska Misja Medyczna, która organizuje kompleksową opiekę medyczną dla rannych i poszkodowanych w czasie wojny. Organizacje skupiają się również na bankach krwi. W wielu miejscowościach można znaleźć punkty krwiodawstwa.

Jak organizacje działają na rzecz Ukrainy?  

Jak organizacje działają na rzecz Ukrainy – ludzie w potrzebie 

To jak organizacje działają na rzecz Ukrainy w dużej mierze zależy od zapotrzebowania danego regionu. Wiadomo jednak, że wśród uchodźców mamy różne grupy społeczne. Wśród nich są osoby z niepełnosprawnościami, dla których czas wojny oznacza m.in. ograniczony dostęp do leczenia i rehabilitacji. Swoje działania w tym zakresie oferuje przede wszystkim PFRON. W tym miejscu należy podkreślić, że uchodźcy przybywający do obcego dla nich kraju potrzebują także kompleksowej opieki prawnej, związanej, chociażby z nadaniem obywatelstwa. Do Polski przyjeżdżają również osoby należące do społeczności LGBT+. Oprócz noclegów potrzebują oni przede wszystkim wsparcia psychologicznego. Pomoc humanitarna dla uchodźców z Ukrainy jest nadal bardzo potrzebna. Pamiętajmy jednak, by podchodzić do niej z rozsądkiem i nie traktować jej jako okazji do likwidacji niepotrzebnych rzeczy. Ponadto współpracujmy wyłącznie ze sprawdzonymi organizacjami. 

Foto: Pexels.com, Canva.com

Zobacz także: „Lista wstydu” – marki, które zostały w Rosji

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia