Mandat za żółty kolor

0
73
Mandat za żółty kolor - sygnalizacja świetlna
Mandat za żółty kolor

Sygnalizacja świetlna potrafi się zmienić szybko i równie szybko można otrzymać mandat.

Kolor żółty na sygnalizacji świetlnej z reguły świecie się krótko, żeby nie powiedzieć bardzo krótko. Są i tacy, którzy nie widzą większego sensu w wyświetlaniu tej barwy, bowiem zmienia się ona w mgnieniu oka. Sens jednak jest, tak samo jak są i tego konsekwencję, która można z tego tytułu ponieść.

Mandat za żółty kolor – jaki warunek przejazdu na takim świetle

Gdy sygnalizator z zielonego zmieni się na żółty można przejechać przez skrzyżowanie. Warunkiem jednak jest to, że gwałtowne hamowanie może doprowadzić do kolizji, a więc w nasz tył uderzy inny pojazd, co może doprowadzić nawet do karambolu. Krótko mówiąc, nasza decyzja podjęta w ułamku sekundy nie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa dla ruchu drogowego.

Jeżeli jednak przejechaliśmy na żółtym, a za nami nie było żadnego pojazdu bądź był daleko, policja może wystawić mandat. A ten wygląda tak samo, jak w przypadku koloru czerwonego na sygnalizatorze. Będzie to zatem grzywna 500 złotych za przejazd, a także 1000 złotych za stworzenie zagrożenia na drodze. Do tego też od września będzie większa ilość punktów karnych.

Przed sygnalizacją zawsze lepiej zwolnić.